שתף קטע נבחר

"יש יותר ישראלים בפרלמנט ההונגרי מבכנסת"

מפלגת הימין הקיצוני ההונגרית "יוביק" ממשיכה לספק כותרות אנטישמיות ואנטי-ישראליות, והפעם מחוקק אחר במפלגה קרא לחברת פרלמנט עם אזרחות כפולה, כביכול, להתפטר מתפקידה

קודם היו אלה היהודים, ועכשיו הימין הקיצוני  בהונגריה תוקף ישירות את ישראל. חבר נוסף במפלגה האנטישמית "יוביק" (Jobbik) נמצא במוקד תשומת הלב בשל עוד התבטאות מקוממת. אלוד נובק, מחוקק בפרלמנט בבודפשט, טען אתמול (יום ה') שלישראל "יותר נציגים בפרלמנט ההונגרי מאשר בכנסת הישראלית".

 

עוד חדשות בעולם:

 

תומכי "יוביק" האנטישמית מפגינים בבודפשט, ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכי "יוביק" האנטישמית מפגינים בבודפשט, ארכיון(צילום: AP)

 

ההתבטאות הזאת היא חלק ממסכת ההאשמות ההדדית שעלתה בעקבות דבריו האנטישמיים של בכיר "יוביק", מרטון גיונגיושי, שקרא ביום שני לערוך רשימות של יהודים "מסוכנים למדינה": "אני חושב שבשל הסכסוך הזה, זהו העיתוי הנכון לערוך רשימות של בעלי שורשים יהודיים החיים כאן, במיוחד בפרלמנט ההונגרי ובממשלת הונגריה, המהווים סכנה לביטחון הלאומי של הונגריה".

 

דבריו של חברו למפלגה קשורים להבהרה שפרסם גיונגיושי מאוחר יותר, שלפיה הוא התכוון להונגרים המחזיקים גם באזרחות ישראלית. חברו נובק המשיך את הקו ושלח מכתב בדואר האלקטרוני לכל המחוקקים ההונגרים וקרא להם לגלות בפומבי כל אזרחות כפולה, המהווה "עניין לציבור".

 

ראש הממשלה אורבן (משמאל). הואשם ב"תגובה רפה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה אורבן (משמאל). הואשם ב"תגובה רפה"(צילום: AFP)

 

בתגובה לכך פרסמה חברת הפרלמנט מהמפלגה הירוקה LMP קטלין ארטסיי תשובה לעגנית, שבה "הודתה" כי היא אזרחית ישראלית וש"קנתה" את אזרחותה ההונגרית. נובק תקף אותה על דבריה אלה וקרא לה להתפטר מתפקידה. לאחר מכן אמר לאתר חדשות הונגרי: "לישראל יותר נציגים בפרלמנט ההונגרי מאשר בכנסת הישראלית". ארטסיי הסבירה שהיא אזרחית הונגרייה, ושהצליחה להדגים באופן מעולה את האבסורדיות שבעמדתו של נובק.

 

נובק וגיונגושי, כמו רוב אנשי "יוביק", נוהגים לתקוף את ממשלת הונגריה של מפלגת הימין "פידס" (Fidesz) על כך שהיא תומכת יותר מדי בישראל. הם נוהגים לתלות את עמדתה זו בכך שיש יותר מדי גורמים ישראליים בממשלה ובפרלמנט ההונגרי.

 

דבריו של גיונגושי מיום שני זכו לגינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית בהונגריה. הגדיל לעשות ראש הממשלה לשעבר מהמפלגה הסוציאליסטית, פרנץ ג'ורצ'אן, שקרא לפיזורה המיידי של "יוביק". ראש הממשלה ויקטור אורבן הסתפק בהודעה המגנה את "כל גילויי הקיצוניות, הגזענות והאנטישמיות". רבים מתחו ביקורת על התגובה הרפה של אורבן.

 

שלשום יצאו כאלף בני אדם להפגין נגד ההתבטאויות של הימין הקיצוני, וביום ראשון צפויה "הפגנת ענק נגד הנאציזם" שמארגנים הארגונים היהודיים מול הפרלמנט. באירוע צפויים לנאום נציגים מרוב המפלגות הפוליטיות בהונגריה. "יוביק" הגיבה לכך בבוז: "פתטי שמפלגות שלטון נכנעות ללחץ ומשתתפות בקואליציה הרחבה של השמאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין מסעיר את הונגריה. גיונגיושי
צילום: EPA
הפגנה נגד האנטישמיות בהונגריה
צילום: EPA
צילום: איי פי
לפזר את "יוביק" מיד. ג'ורצ'אן
צילום: איי פי
מומלצים