שתף קטע נבחר

"אל תשלחו ילדים לצה"ל". מי את מרב מיכאלי?

מ"שישי חי" למקום החמישי: אשת השמאל מרב מיכאלי, המנצחת הגדולה של הפריימריז בעבודה שנבחרה למקום החמישי ברשימה לכנסת, אמרה בעבר את הדברים שבכותרת, במהלך שידור בגלי צה"ל. בשידור אחר היא חשפה את החזייה. שלי יחימוביץ' לא רצתה אותה במפלגה, זה לא עזר לה

שלי יחימוביץ' לא רצתה אותה ברשימה, אבל קיבלה אותה בחמישייה הראשונה ברשימת העבודה לכנסת ה-19: אשת השמאל מרב מיכאלי (46), ששירתה בגלי צה"ל והנחתה תוכניות בטלוויזיה בהן "שישי חי", עוררה לא מעט סערות, גם ערב הפריימריז בעבודה. היא קראה לאמהות שלא לשלוח את ילדיהן לצבא, במהלך שידור חי בטלוויזיה היא ביקשה להבהיר מה היא חושבת על משה קצב, וחשפה את החזייה שלה וגם התבטאה על הודים ומרוקאים בירוחם.

 

"לא הייתי יכולה לבקש יותר מזה, ועוד מקום כזה שהוא חף משריון", אמרה מיכאלי המאושרת. "הגעתי אל המקום הזה בעצמי, לא יכולתי לדעת שאגיע למקום החמישי, לא ציפיתי להגיע אליו. כמובן שתמיד כיוונתי למקום הכי גבוה, יש המון דברים לעשות ואשמח בקרוב להתחיל לעסוק בהם בכנסת. ניתנה לי אחריות מאוד גדולה. אני חושבת שברוך השם יש לנו הרבה נשים ברשימה, כמו שצריך, בשונה מהליכוד שם יש רשימה ימנית קיצונית קשה מאוד".

 

על כך שהגיעה למקום חמישי ללא תמיכתה של יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ', אמרה מיכאלי: "אני חושבת שמפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית שבה כל אחד ואחת מצביעה לפי צו מצפונה. בדיוק כמו החלום האמריקאי, כל אחת יכולה. עכשיו נותר לי לעכל. יהיה לי מקצוע חדש ואוכל לעשות בו דברים מצוינים שאני מאמינה בהם, זה כיף גדול".

 

בניגוד למתמודדים חדשים במפלגה, כמו סתיו שפיר, איציק שמולי, נחמן שי ומיקי רוזנטל - יחימוביץ' לא ערכה איתה מסיבת עיתונאים ונתנה לה כתף קרה. לפני הפריימריז היו ההערכות כי יו"ר העבודה תמנע ממיכאלי, המזוהה עם ח"כ עמיר פרץ, להתמודד בפריימריז אתמול.

 

"כתף קרה מיחימוביץ'". מיכאלי, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"כתף קרה מיחימוביץ'". מיכאלי, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

בשנת 2007, כשהגישה את חדשות הוט במרכז, היא הודיעה במהלך השידור מה היא חושבת על הטענה שאם א' של קצב עסקה בזנות, האמינות שלה מתערערת. במהלך השידור החי היא המחישה את האמירה האישית שלה באקט פולשני, כשמשכה את החולצה שלה וחשפה את החזייה. "אני באתי במחשוף מאוד גדול, זה לא אומר שמותר לנשיא קצב לאנוס אותי", היא אמרה.

 

שלוש שנים לאחר מכן, במסגרת חגיגות 60 שנה לתחנה הצבאית, מרב מיכאלי אמרה במהלך דיון בנושא גלעד שליט שהיה אז בשבי, כי "אני חושבת שנשים לא צריכות לשלוח את ילדיהן לצבא, כשהשלטון בישראל לא עושה מאמצים... הן צריכות להפסיק להיות מוכנות לשלוח את הילדים לצבא בלי חשבון". לאחר השידור היא הסבירה: "הדברים נאמרו בשאיפה לשלום, ועד שנשים - הן ישראליות והן פלסטיניות - לא יתחילו לשים את האמהוּת שלהן לפני הלאומיות שלהן, הן ימשיכו לשלוח את ילדיהן להילחם ולסכן את חייהם משני הצדדים".

 

חושפת את החזייה במהלך שידור חי ()
חושפת את החזייה במהלך שידור חי

 

במהלך הכנותיה לפריימריז היא המשיכה בהתבטאויות שעוררו סערה. במפגש עם סטודנטיות בירושלים היא נזכרה בשירותה בירוחם ב-1984. "פתאום את קולטת שמישהו לקח את האנשים ושפך אותם באמצע הנגב, באמצע כלום. ומה ציפה בדיוק שיקרה? זאת אומרת איך הם יפריחו את השממה האנשים האלה לבד? הם והמדבר?", היא אמרה.

 

"הדבר העוד יותר מדהים היה שבתוך ירוחם, שהיא עיירה של אנשים שבאו מצפון אפריקה - בעיקר מרוקאים... היה שיכון אחד נידח במיוחד שבו גרו השחורים של העיירה - ההודים. יש בירוחם אוכלוסייה של הודים שלא העזו להוציא את האף מהבית בשעות היממה. הם היו הולכים צמוד לקירות בגלל שהמרוקאים הלבנים בעלי הבית היו מתעללים בהם. זה שיעור בשרשרת המזון שאין שני לו".

 

 

מיכאלי עם בן הזוג, ליאור שליין (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
מיכאלי עם בן הזוג, ליאור שליין(צילום: ענת מוסברג)

 

מיכאלי נחשבת לפמינסטית בולטת. שבוע לפני הפריימריז היא הסבירה בדף הפייסבוק שלה מדוע הצטרפה לחיים הפוליטיים: "זה המקום שבו מחלקים את התקציבים, שבו מוחלט מי משלם וכמה מי מקבל וכמה. זה המקום שבו מעצבים

 את הדמוקרטיה. אני רוצה להיות חלק מהנהגה שנותנת תקווה ועושה דברים בשביל שבאמת תהיה תקווה למדינה טובה יותר. מוזמנות ומוזמנים לקחת חלק בתהליך הזה, לצדי. אנא תרמו והפיצו את המסר".

 

מיכאלי היא נכדתו של ד"ר ישראל קסטנר, שבתקופת השואה ניהל משא ומתן עם הגרמנים על הצלת יהודים תמורת ציוד ואספקה מהמערב. בינואר 1958, בערעור על פסק הדין שנידון בבית המשפט העליון, פסקו השופטים ברוב של 3 נגד 2 כי האשמה שקסטנר שיתף פעולה עם הנאצים לא הוכחה. עם זאת, הם קבעו פה אחד כי נתן עדות כוזבת במשפטו של הנאצי קורט בכר בנירנברג, כדי לסייע לו להיחלץ. קסטנר נרצח כמה חודשים קודם לכן בפתח ביתו בתל-אביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרב מיכאלי. חמישית ברשימה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים