שתף קטע נבחר

"מחירי הדיור גבוהים כי מעדיפים לבנות משרדים"

פרופ' צבי אקשטיין מביה"ס לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה מסביר מדוע מחירי הדירות בישראל כה גבוהים: קרקע לבניית משרדים עולה פחות מקרקע לבניית מגורים והארנונה מבתי העסק מכניסה פי 5 לרשויות המקומיות. לדבריו, "כדי שתהיה תחרות בשוק הנדל"ן - צריך פי 4 יותר קרקעות לבנייה"

"המדינה מתמרצת בנייה למסחר במקום בנייה למגורים". כך טען היום (א') פרופ' צבי אקשטיין, דיקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה. לדבריו, מדובר באבסורד כפול: הקרקע לבנייה בייעוד מסחרי עולה כמחצית מהמחיר של קרקע למגורים (לפי חישוב למ"ר); ואילו הארנונה לעסקים גבוהה פי כמה מהתעריף למגורים - ומהווה את מקור ההכנסה העיקרי של העירייה.

 

כתבות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

אקשטיין מוסיף כי "בתל-אביב, למשל, משרדים משלמים פי 5 יותר ארנונה מאשר מגורים - והעירייה צריכה לתת להם פחות שירותים". לדבריו, לצורך מגורים, רשות מקומית נדרשת להעניק שירותים רבים דוגמת חינוך, שטחי ציבור לפנאי ותשתיות. את השירותים הללו אין צורך להעניק למשרדים - והתוצאה היא כדאיות כלכלית לבנות שטחים לבתי עסק. לדבריו, כך העירייה נותנת פחות - ומקבלת יותר.

 

בפועל, מוסיף אקשטיין, העירייה היא שקובעת מה יעמוד על הקרקע, ולכן יש לשנות את כללי המשחק. "כשעיריית תל-אביב לא רוצה שיבנו באזור מסוים - לא בונים בו. יש מקום לשנות את תמהיל התמריצים לעיריות, כדי שיהיו מעוניינות במגורים ולא בעסקים, וכן לחייב את העיריות לתכנון מגורים בעיר".

 

תשכחו מדיור בר השגה

את הדברים אמר אקשטיין במסגרת סמינר בינלאומי בנושא דיור בר השגה שנערך במרכז הבינתחומי. לדבריו, כל עוד היחס בין ההוצאה על רכיב הדיור תהיה כה גבוהה ביחס לשכר הממוצע, הדבר יפגע קשות ביכולת לספק דיור לקבוצות החלשות.

 

"אם לא נגרום לכך שמחירי הדיור ביחס לשכר הממוצע יהיו בסדר גודל שתואם לו, היכולת שלנו לתת דיור בר השגה לאוכלוסיות החלשות תהיה יותר קשה - כי הסבסוד יהיה יותר גבוה", הוא אמר.

 

בנושא זה הפתרון טמון, לדבריו, בהגדלת היצע הקרקעות באזורי הביקוש. "כדי שתהיה תחרות, צריך פי 4 יותר קרקעות לבנייה. אנחנו המדינה המערבית היחידה שהמדינה אינה מוכרת בה קרקעות באזור המיועד לבנייה. אנחנו מקטינים את היזמות - וזה גורם דומיננטי לכך שבאזורים שבהם יש ביקוש גבוה, לא נראה בנייה רבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים