שתף קטע נבחר

אלפים בטלאי צהוב בהונגריה: "פשיזם - לא עוד"

המפגינים מוחים על התבטאויות אנטישמיות מצד פוליטיקאים מהימין. חלקם הניפו את דיוקנו של פוליטיקאי שעוטר בשפם בנוסח היטלר. "פעם אחת הספיקה, אנחנו לא שוכחים", נכתב בשלט שבו תמונתו של הצורר הנאצי

כעשרת אלפים הונגרים הפגינו הערב (יום א') מול הפרלמנט בבודפשט, במחאה על אמירות אנטישמיות שהשמיעו לאחרונה פוליטיקאים מהימין הקיצוני. באופן נדיר, חלקו פוליטיקאים מהממשלה ומהאופוזיציה במה שהוקמה בתוך הפרלמנט, במפגן חד משמעי נגד ההתבטאויות שקראו לערוך "רשימות של יהודים שמהווים סיכון לביטחון הלאומי של הונגריה".  

 

אנטישמיות בהונגריה:

פוליטיקאי הונגרי: להכין רשימות יהודים, הם סכנה

"יש יותר ישראלים בפרלמנט ההונגרי מבכנסת"

הפגנה נגד האנטישמים בהונגריה: "נאצים הביתה"

 

"פשיזם – לעולם לא עוד" נכתב בשלטים שנשאו המשתתפים בהפגנה שאורגנה על ידי ארגונים יהודיים ואזרחיים. חלק מהמפגינים ענדו טלאי צהוב. אחרים הניפו שלטים שבהם נראה אגרוף מנתץ צלב קרס. מתחת לתמונתו של היטלר בשלט אחר נכתב "פעם אחת הספיקה, אנחנו לא שוכחים". שגרירי ארה"ב וישראל לקחו אף הם חלק באירוע.

 

המפגינים מול הפרלמנט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המפגינים מול הפרלמנט(צילום: EPA)

גיונגיושי בדמותו של היטלר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גיונגיושי בדמותו של היטלר(צילום: EPA)

מפגינה עונדת טלאי צהוב. 500-600 אלף יהודים הונגרים נרצחו בשואה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינה עונדת טלאי צהוב. 500-600 אלף יהודים הונגרים נרצחו בשואה(צילום: AFP)

"פשיזם - לעולם לא עוד" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"פשיזם - לעולם לא עוד"(צילום: EPA)

"פעם אחת הספיקה, אנחנו לא שוכחים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"פעם אחת הספיקה, אנחנו לא שוכחים"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בתקופה אחרונה ניכרה עלייה באנטישמיות בהונגריה. הדברים שהציתו את המחאה הנוכחית היו דבריו של חבר הפרלמנט מרטון גיונגיושי, מנהיג מפלגת "יוביק" הימנית הקיצונית, המפלגה השלישית בגודלה בהונגריה. הוא קרא בשבוע שעבר לגבש רשימות של יהודים המהווים "סכנה לביטחון הלאומי". הוא אמר כי רשימה כזו נחוצה בשל המתיחות הגדולה ששררה על רקע מבצע "עמוד ענן" בעזה וציין כי עליה לכלול גם חברי פרלמנט. איש מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית, אטילה משטרהאזי, אמר כי מפלגתו תחרים את ועדת החוץ של הפרלמנט כל עוד גיונגיושי מכהן כסגן היו"ר שלה.

 

חלק מהמפגינים היום נשאו שלטים עם דיוקנו של גיונגיושי, שעליו צויר שפם בסגנון שפמו של אדולף היטלר. לפי המרכז לזכר השואה בבודפשט, בין 500 אלף ל-600 אלף יהודים הונגרים נרצחו בשואה, תחת הנהגת תנועת "צלב החץ" הפרו-נאצית ובסיוע אנשיה. לפי חלק מההערכות, אחד מכל שלושה יהודים שנרצחו באושוויץ היה הונגרי.

 

ביום חמישי נשמעה עוד התבטאות מקוממת מצד המפלגה. אלוד נובק, מחוקק בפרלמנט בבודפשט, טען שלישראל "יותר נציגים בפרלמנט ההונגרי מאשר בכנסת הישראלית". דבריו של חברו למפלגה קשורים להבהרה שפרסם גיונגיושי מאוחר יותר, שלפיה הוא התכוון להונגרים המחזיקים גם באזרחות ישראלית. חברו נובק המשיך את הקו ושלח מכתב בדואר האלקטרוני לכל המחוקקים ההונגרים וקרא להם לגלות בפומבי כל אזרחות כפולה, המהווה "עניין לציבור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגין עונד טלאי ונושא דגל הונגריה
צילום: AFP
גיונגיושי. "רשימות יהודים"
צילום: EPA
מומלצים