שתף קטע נבחר

אחרי שנים של אפליה: ל-CIA דרושים הומואים

במשך שנים סירבה סוכנות הביון האמריקנית להעניק סיווג ביטחוני לחברי הקהילה הגאה והם נאלצו להסתיר את נטייתם. עתה ה-CIA דווקא מעוניין בסוכנים הומואים ולסביות, למען הגיוון

הצבא האמריקני כבר לא דורש מהם להסתיר את נטייתם המינית, חלק מהמדינות בארה"ב כבר מתירות להם להתחתן, ועתה גם סוכנות הביון המרכזית פותחת שעריה בפני חברי הקהילה הגאה. ה-CIA הגביר באחרונה את מאמציו לגייס לשורותיו סוכנים הומואים ולסביות במטרה להעשיר את מצבת כוח האדם, אחרי שנים רבות שבהן הם נחשבו לסיכון ביטחוני.

 

בחירות 2013 - כל הכתבות בעמוד המיוחד

כל העדכונים הכי חמים - בעמוד הפייסבוק של ynet

 

תחנת הרדיו הציבורית בארה"ב, NPR, דיווחה כי בשבוע שעבר ערכה הסוכנות אירוע תקדימי במיאמי שאורגן על-ידי לשכת המסחר של הקהילה הגאה במחוז הדרומי של פלורידה, בשיתוף ה-CIA. "זו הייתה הפעם הראשונה שעשינו דבר כזה", סיפר מייקל ברבר, העומד בראש התוכנית שהוקמה בסוכנות לחיזוק הקשרים עם קהילת הלטה"ב. לדבריו, מדובר בגולת הכותרת של תהליך בן שנה שנועד להעביר את המסר כי ה-CIA שינה פניו.

 

אירוע לקהילה הגאה בפנטגון. ה-CIA שולח לחו"ל זוגות חד-מיניים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אירוע לקהילה הגאה בפנטגון. ה-CIA שולח לחו"ל זוגות חד-מיניים(צילום: AFP)

 

ואכן מדובר בשינוי משמעותי. במשך שנים רבות סירבו סוכנויות המודיעין האמריקניות להעניק סיווג ביטחוני להומואים וללסביות, מחשש שיפלו קורבן לניסיונות סחיטה, ובשנות ה-50 וה-60 הורחקו מה-CIA מאות עובדים שהתגלו כהומוסקסואלים. רבים אחרים שמרו על משרותיהם ואף הגיעו לדרגים גבוהים, אך הם שמרו על נטייתם המינית בסוד וחששו לצאת מהארון בפני הבוסים שלהם.

 

גאים במדים - הכתבות האחרונות:

נישואים גאים - גם באקדמיה הצבאית האמריקנית

צה"ל לא לבד: הפנטגון ערך אירוע לכבוד הומואים

תמי סמית' - הגנרלית הלסבית הראשונה בארה"ב

 

יש לציין כי לטענות שסוכנים הומואים ולסביות רגישים יותר לסחיטה מאשר עמיתיהם לא נמצא כל ביסוס. "אם לערוך מחקר בקרב הסוכנים לאורך השנים, יתגלה שזה באמת לא היה עניין", סיפרה עובדת ה-CIA שהייתה מהבודדות שיצאו מהארון ב-1989. "איש מהם לא חווה סחיטה כלשהי, וזו הייתה רק דרכה של ההנהלה לגרום לכך שלא ניתן יהיה להעסיק אותנו".

 

רק ב-1995 שם הנשיא ביל קלינטון קץ לאפליית הומואים ולסביות וחתם על

צו שהתיר להנפיק להם אישור ביטחוני. זה היה רגע התפנית מבחינת מדיניות הסוכנות, ו"כיום כבר יש לנו תוכניות שמאפשרות לסוכנים לשרת בחו"ל עם בני זוג בני אותו מין", ציין ברבר.

 

ב-CIA גם הקימו תא המונה כ-200 עובדים, שפונה במיוחד לצורכי הסוכנים והמגויסים ההומוסקסואלים. "אנחנו רוצים לשנות את התפיסה בקהילה ולהבהיר שסוגיית הסיווג הביטחוני כבר ירדה מהפרק", הסביר ברבר, "עכשיו אנחנו פשוט מעוניינים באנשים הטובים והמבריקים ביותר, בלי קשר לנטייתם המינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטה ה-CIA. "משנים את התפיסה"
צילום: רויטרס
מומלצים