שתף קטע נבחר

ר"מ הונגריה: אגן על היהודים מהאנטישמיות

בעקבות דבריו של המחוקק הימני הקיצוני בפרלמנט ההונגרי, שקרא לערוך רשימות של יהודים בדיון על מבצע "עמוד ענן", הכריז ראש הממשלה של הונגריה כי יגן על כל האזרחים מכל סוג של אפליה. "להתפרצותו אין מקום בהונגריה המודרנית"

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, גינה אמש (ב') את דבריו של מנהיג מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", המפלגה השלישית בגודלה במדינה, שקרא לערוך רשימות של יהודים על רקע הסכנה שהם עלולים להוות לביטחון הלאומי של המדינה, והדגיש כי יגן על כל אזרחי המדינה מכל סוג של אפליה.

 

אורבן דחה בשאט נפש את דבריו של מרטון גיונגיושי במהלך דיון בפרלמנט ההונגרי על מבצע "עמוד ענן" בעזה, שאמר: "אני חושב שבשל הסכסוך הזה, זהו העיתוי הנכון לערוך רשימות של בעלי שורשים יהודיים החיים כאן, במיוחד בפרלמנט ההונגרי ובממשלת הונגריה, המהווים סכנה לביטחון הלאומי של הונגריה".

 

האנטישמיות בהונגריה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

אלפים בטלאי צהוב בהונגריה: "פשיזם - לא עוד"

"יש יותר ישראלים בפרלמנט ההונגרי מבכנסת"

הפגנה נגד האנטישמים בהונגריה: "נאצים הביתה"

פוליטיקאי הונגרי: להכין רשימות יהודים, הם סכנה

 

ההפגנה בבודפשט: "פשיזם - לעולם לא עוד" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנה בבודפשט: "פשיזם - לעולם לא עוד"(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

אף על פי שגיונגיושי התנצל על דבריו, הוא עורר מחאה בינלאומית חריפה, ואורבן הדגיש כי "להתפרצותו אין כל מקום בהונגריה המודרנית. המשפטים שנפלטו בפרלמנט בשבוע שעבר אינם ראויים להיאמר בהונגריה. אני דוחה את דבריו בשם הממשלה ואני רוצה שכל האזרחים ידעו שכל עוד אני מכהן בתפקיד - שום אדם הונגרי לא ייפגע מאפליה בגלל דתו, אמונתו או מוצאו". הוא הדגיש בנוסף כי הוא וכל אזרחי המדינה יגנו על האזרחים היהודים של הונגריה.

 

גיונגיושי טען זמן קצר לאחר פרסום דבריו כי הם לא הובנו באופן הנכון וכי התכוון רק לתושבי הונגריה בעלי דרכון ישראלי, וסירב להתפטר מהפרלמנט. בתגובה הפגינו כעשרת אלפים הונגרים מול הפרלמנט בבודפשט, ובאופן נדיר, חלקו פוליטיקאים מהממשלה ומהאופוזיציה במה שהוקמה בתוך הפרלמנט, במפגן חד משמעי נגד ההתבטאויות של גיונגיושי.

 

גיונגיושי. התנצל, ראש מפלגתו תירץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גיונגיושי. התנצל, ראש מפלגתו תירץ(צילום: EPA)

 

"פשיזם – לעולם לא עוד" נכתב בשלטים שנשאו המשתתפים בהפגנה שאורגנה

על ידי ארגונים יהודיים ואזרחיים. חלק מהמפגינים ענדו טלאי צהוב. אחרים הניפו שלטים שבהם נראה אגרוף מנתץ צלב קרס. מתחת לתמונתו של היטלר בשלט אחר נכתב "פעם אחת הספיקה, אנחנו לא שוכחים". שגרירי ארה"ב וישראל לקחו אף הם חלק באירוע.

 

מפלגת "יוביק" טענה בעקבות ההפגנה כי מדובר ב"זריעת בהלה פוליטית", ומנהיג המפלגה, גאבור וונה, אמר כי שחברו למפלגה "רק הציע לבדוק את אזרחותם של חברי הפרלמנט והממשלה". לגרסתו, הפרשה הייתה צריכה להסתיים לאחר התנצלותו של גיונגיושי, "אבל יש אנשים הזורעים פחד באופן מקצועי, עם מדיניות מעוררת היסטריה, שמיד התחילו לנגן את התקליט הישן שזועק 'אנטישמיות'".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה בהונגריה נגד האנטישמיות
צילום: AP
מומלצים