שתף קטע נבחר

מיכאלי נפרדת: לא כועסת, לא מדברת על ליברמן

"בפוליטיקה אין כעסים", הבהירה הח"כית שלא מתנצלת על המים ששפכה על ח"כ מג'אדלה או על האמירות ששיגרה לעברם של הומוסקסואלים. "מי שמצטער לא יודע ללמוד", אמרה ל-ynet. "התפקיד הבא שלי - להיות אימא טובה וסבלנית"

בראיון ראשון לאחר שהודיעה על פרישה מהחיים הפוליטיים, אנסטסיה מיכאלי לא מסתכלת לאחור: הח"כית מישראל ביתנו שנכנסה בסערה לזירה הפוליטית אינה מתחרטת על שום דבר, מעניקה כמה טיפים לח"כים הטריים שיצטרפו למשכן בעוד חודשיים, ולא כועסת על אף אחד. בטח לא על מנהיג המפלגה שלה, השר אביגדור ליברמן, שהראה לה את הדרך החוצה.

 

עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

 

"מי שנכנס למגרש הזה צריך לדעת שבפוליטיקה אין כעסים", אמרה הבוקר (ג') בראיון ל-ynet. "הפעם היחידה שכעסתי הייתה כשהתייחסו אליי בחוסר כבוד בתור אישה", אמרה ברמיזה לתקרית כוס המים עם ח"כ מג'אדלה. "כשמתייחסים לאישה בחוסר כבוד אני לא יושבת בחוסר תגובה, ולכן הגבתי. אבל נאמנות זו לא מילה גסה ואני מתכוונת להישאר נאמנה למפלגה ולאביגדור ליברמן, דווקא בתקופה כזו שחוסר נאמנות הופך לדבר שגרתי. הציעו לי לנסות להצטרף למפלגות אחרות אבל זו בכלל לא אפשרות מבחינתי".

אמש הודיעה מיכאלי בקצרה בדף הפייסבוק שלה, על החלטתה לפרוש מהחיים הפוליטיים. לדברי גורמים המקורבים לנושא, מיכאלי עשתה זאת לבקשתו של ליברמן, שהעדיף להתרחק מהביקורת על מעשיה של מיכאלי שמלבד התקרית עם מג'אדלה התעמתה עם ח"כ חנין זועבי במליאה ואף אמרה כי הומואים נוטים להתאבד עד גיל 40. מיכאלי עצמה, אגב, לא מכחישה את ההערכה הזו אך גם לא מאשרת אותה: "שכל אחד יפרש את הצעד שלי איך שהוא רוצה", אמרה בדיפלומטיות, "אני לא מתייחסת לשאלות על ליברמן בהקשר הזה".  

 

לדבריה, "היה לי ניסיון נדיר לעבוד עם בן אדם כזה, הוא איש אשכולות שניהל ברמה המקצועית ביותר את מפלגתו, ומקיים תמיד את הבטחותיו לבוחרים שלו. נהניתי מאד לעבוד עמו ואני מאחלת לשתף פעולה גם בעתיד".

 

מיכאלי אינה מצטערת ואינה מתנצלת על שום דבר: "אני לא מתחרטת על כלום", פסקה בנחרצות. "אני מאמינה שכל בן אדם צריך לעבור דרך מסוימת ולא צריך להצטער. כל מה שעברתי זה חלק מהניסיון שלי, ואני שמחה שעברתי את זה. מבחינת אחרים זה אולי נראה כישלון אבל מבחינתי זו הצלחה, אני מתחזקת מזה להמשך. מי שמצטער לא יודע ללמוד".

 

לדבריה, "לא ידעתי שהקהל ההומו-לסבי כה תוקפני ולא יודע לקבל ביקורת. הם מבקשים סובלנות כלפיהם, אבל ציפיתי שגם הם יידעו לנהוג בסובלנות כלפי דעות אחרות. במקום זה, ההתקפות מגיעות אליי עד היום בסלולר והביתה".

 

"הבאתי שינוי, אמשיך לתרום"

בלקח אחד היא בחרה בכל זאת: "בעתיד אני אולי צריכה להיות זהירה יותר. עברתי כאן בית ספר מצוין למדעי המדינה, ואני יודעת להיות זהירה יותר בעתיד. אני שמחה שיש גם נושאים שבהם הבאתי שינוי, ואני מצפה להמשיך ולתרום למדינה בעתיד".

 

חוגגת עם בני המשפחה במשכן (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
חוגגת עם בני המשפחה במשכן(צילום: רפי דלויה)
 

על הודעת העזיבה של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, אמרה כי הוא "איש מוכשר מאוד, יש לו ניסיון רב ויכולת לראות תמונה לטווח ארוך, לנתח בצורה נכונה מהלכים כלכליים. הוא עוד יתרום רבות למדינת ישראל ולכלכלה שלה".

 

מתחילת הקדנציה סומנה מיכאלי כאחת הח"כיות הצבעוניות ביותר: היא הפכה לח"כית השנייה אי-פעם שילדה במהלך כהונתה, כשהביאה לעולם את בנה השמיני לפני שלוש שנים וחצי. היא נחשבה במשכן כח"כית חרוצה שנשארת עד מאוחר ומגיעה לעבודה ראשונה בשעות הבוקר המוקדמות. זו אולי הסיבה שבגללה בחרה ללון בלשכתה בכנסת יומיים בשבוע באופן קבוע, כדי לחסוך לכנסת את התשלום עבור חדר במלון שהיא הייתה זכאית לו.

 

למיכאלי גם חשוב שהציבור יזכור לא רק את כוס המים, אלא את העשייה הפרלמנטרית שלה למשל בנושא המאבק נגד העומס בספרי הלימוד שמעיק על התלמידים ועל ההורים, וגם את המאבק בקולות המואזין שעל המסגדים בתוך הערים. היא רוצה שיזכרו לא רק את העימות עם זועבי, אלא גם את העובדה שהייתה יו"ר השדולה לקידום מעמד המשפחה ופעלה נגד אלימות בני נוער והפחתת תשלומי הורים.

 

על הדרך היא מספקת גם כמה טיפים לקולגות הטריים שיצטרפו לכנסת לאחר הבחירות, כשהיא כבר לא תהיה שם: "העצה הכי טובה לנבחרים החדשים היא לא ללכת לאיבוד בין הנאומים, לדיונים ולהצבעות. שיקפידו למצוא זמן לקיים את ההבטחות שלהם לבוחרים. שינסו לחוקק לא בשביל הכותרות בעיתון, אלא בשביל לפתור בעיות אמיתיות של האנשים שהם מייצגים".  

 

היא מסרבת לחשוף מה יהיה התפקיד הבא שלה: "אני עוזבת כשאני יודעת שתהיה מיכאלי גם בקדנציה הבאה", אמרה בחיוך בהתייחס לח"כית המיועדת ממפלגת העבודה, מרב מיכאלי. "התפקיד הבא שלי יהיה קודם כול להיות אימא טובה וסבלנית שלא תיעדר מהבית כל כך הרבה זמן. עבור הילדים עוד חיבוק מאימא זה אף פעם לא מיותר".

 

ביחס לזמן שהקדישה לילדיה אמרה מיכאלי: "גם כשהייתי בכנסת הקפדתי להקדיש להם זמן, אבל יהיה נחמד להיות יותר עם הילדים". עם זאת, חשוב לה "להראות שאפשר גם להיות אימא וגם לשלב קריירה. גם לנהל משק בית וגם לעבוד".

 

היא הביעה תקווה "שהכנסת הבאה תהיה צעירה יותר ויצירתית יותר, ואני מקווה שגם ציונית יותר. אני גם מציעה להם לנסוע באוטובוס לעבודה, כמו שאני עשיתי בשנה האחרונה, וככה להתחבר לאנשים. זו הייתה חוויה מדהימה".

 

למיכאלי יש גם בקשה להנהלת הכנסת: "אני מקווה שבעתיד תהיה יותר תמיכה לח"כים חדשים. היום זה לא קיים וקל ללכת לאיבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תהיה עוד מיכאלי"
צילום: גיל יוחנן
"לא מתנצלת, לומדת"
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים