שתף קטע נבחר

קרב מועצות אזוריות: "קיבוצניקים נגד מושבניקים"

ב-27 מועצות שמכילות 432 יישובים נערכות היום בחירות. אחרי מבצע "עמוד ענן" עברו ביישובי עוטף עזה למלחמה על קולות התושבים. הרקע: מטחי הרקטות שנמשכו 12 שנה

בזמן שהמערכת הפוליטית מתכוננת לבחירות הכלליות שיתקיימו ב-22 בינואר, נערכות היום (ג') בחירות ב-27 מועצות אזוריות ברחבי הארץ. ב-432 יישובים בתוך המועצות הוצבו 565 קלפיות שבהן יכולים להצביע 227,228 בעלי זכות בחירה. בחמש מועצות אזוריות לא מתקיימות בחירות לראשות הרשות וזאת בשל העובדה שרק מועמד אחד מתמודד לתפקיד. במועצות אלה מתקיימות בחירות רק למליאת המועצה ולוועד המקומי.

 

הסיפורים הכי חמים – לפני כולם – בפייסבוק של ynet  

 

אחרי שמונה ימים של מבצע "עמוד ענן" בעזה, התפנו במועצות האזוריות בעוטף עזה למלחמה קצת אחרת, מלחמה על קולות התושבים. בשער הנגב אין בחירות על ראשות המועצה מכיוון שלא נמצא מתמודד מול ראש המועצה המכהן אלון שוסטר, אולם במועצה האזורית אשכול נערך קרב בין העומד בראש הרשות חיים ילין לבין מי שמתיימר לרשת אותו, בני סנקר.

 

אם ילין ייבחר זו תהיה הפעם הראשונה שראש מועצה באשכול נבחר לקדנציה נוספת. המבצע ברצועה הפך את ילין לשם מוכר לא רק באזור הדרום. הוא פעל להפוך את מאבק התושבים למיגון למאבק ארצי ולא רק מקומי וצפוי לנצח בבחירות. טל עצמוני מקיבוץ בארי אמר כי "חיים עיצב את המועצה והרים אותה גבוה. הוא גם העלה את הקשיים שלנו, הביטחוניים והתעסוקתיים לרמות גבוהות. צריך לתת לו להמשיך את המשימה".

 

סנקר שקרא לקמפיין שלו "חשבון נפש" אמר כי "החלטתי שבגיל 60 אני עושה מעשה ושם את הדברים על השולחן. יש גירעונות ומתראיינים בטלוויזיה ואומרים ש'יש לנו חוסן קהילתי', כבר 12 שנים אנחנו תחת אש". כלתו של המתמודד, יעל שוורץ-סנקר, אמרה כי "בני מושבניק, ועוד לא היה לנו ראש מועצה מושבניק. יש הרבה אכזבה מהתנהלות העבר".

 

ניכר כי במרוץ על ראשות מועצת אשכול מנסים אנשיו של סנקר לשחק על רגשי הנחיתות של בני המושבים נגד הקיבוצניקים, אף שילין זוכה לתמיכה גם בקרב רבים מהמושבניקים. הכלה של המתמודד סנקר מנסה להמעיט ביריבות שצפה על פני הקרקע: "זה לא קיבוצים נגד מושבים, זה תושבים נגד תושבים".

 

כתב אישום והרשעה 

גם במועצות האזוריות השכנות, מרחבים ושדות נגב, נפלו במהלך ימי "עמוד ענן" אינספור רקטות, אולם העומדים בראשן נחבאו אל הכלים ומיעטו לשוחח עם התקשורת. הסיבה:

 ראש מועצת מרחבים אבנר מורי מתמודד בימים אלה מול כתב אישום שהוגש נגדו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים ואילו ראש מועצת שדות נגב מאיר יפרח ממתין לגזר דין במשפט שבו הוא הורשע בהסדר טיעון בפגיעה בפרטיות.

 

המועצות האזוריות שבהן מתקיימות בחירות לראשות המועצה הן אלבטוף, אשכול, ברנר, גדרות, הגליל העליון, הגליל התחתון, הערבה התיכונה, חוף אשקלון, חוף השרון, יואב, לב השרון, מבואות החרמון, מגילות ים המלח, מטה אשר, מנשה, מעלה יוסף, מרחבים, משגב, עמק הירדן, רמת נגב, שדות נגב ושפיר. במועצות האזוריות גולן, זבולון, מטה בנימין, שער הנגב ושומרון מתקיימות בחירות רק למליאת המועצה ולוועד המקומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ייבחר לקדנציה נוספת? ילין
צילום: שי שמואלי
מומלצים