שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  קרב האותיות: ניסיון לגזול נתח מ"אמת" ו"מחל"

  המפלגות המתמודדות לכנסת מגישות את רשימות המועמדים. החדשות מנסות לקבל אישור של המפלגות הוותיקות להשתמש באותיות שמופיעות על פתקי ההצבעה שלהן. יו"ר ועדת הבחירות השופט רובינשטיין: "אני חדש במקצוע, עשו לי סטאז'"

  הקרב על האותיות מגיע לישורת האחרונה: נציגי המפלגות שמתמודדות לכנסת ה-19 החלו להגיש הבוקר (יום ד') את רשימותיהן לוועדת הבחירות שבראשה עומד שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין. בזה אחר זה נכנסים נציגי המפלגות לוועדה ומגישים את רשימת 120 המועמדים שלהן לכנסת - ואם מדובר במפלגה חדשה, נציגיה מבקשים לבחור אותיות שיתנוססו על פתקי ההצבעה. ביום הראשון להגשת המועמדויות נרשמו 15 רשימות. הגשת הרשימות תסתיים מחר בחצות.

   

  עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

  כל החדשות הכי חמות - גם בעמוד הפייסבוק

   

  ראשונה להיכנס לוועדה הייתה מנהיגת מפלגת דע"ם, אסמא אגברייה-זחאלקה. "מה המצע שלכם?" שאל השופט רובינשטיין את אגברייה-זחאלקה והיא השיבה: "הרשימה היא רשימה יהודית-ערבית ומי שפעיל בה הם אנשי המחאה החברתית ואנשי ארגון עובדים. צדק חברתי חייב ללכת ביחד עם צדק מדיני וסיום הסכסוך". רובינשטיין שמשמש בתפקיד יו"ר ועדת הבחירות בפעם הראשונה הגיב: "אני חדש במקצוע ואתם הראשונים שאני עושה אצלם סטאז', כמו שאומרים".

   

  מפלגת דע"ם ביקשה לשריין לפתק ההצבעה שלה את האות ק' והציגה 44 מועמדים ברשימתה. מיד אחריה נכנסו לחדר הוועדה נציגי מפלגות עוצמה לישראל בראשות ח"כ אריה אלדד, שהציגו 55 מועמדים, וביקשו לקבל את האות ט' או נץ'. הבית היהודי בראשותו של נפתלי בנט הציגה 80 מועמדים ברשימה וביקשה את האותיות טב. יש עתיד בראשותו של יאיר לפיד הציגה 80 מועמדים וביקשה את האותיות פה. מפלגת עם שלם בראשות ח"כ חיים אמסלם ביקשה את האותיות חי, ה' ץ או י', מפלגת צדק חברתי בראשות גד הרן ביקשה את האות צ. גם אנשי מפלגת עלה ירוק כבר עלו לירושלים וביקשו לשריין את האותיות ממערכות הבחירות הקודמות: ק"נ.

   

  "מה המצע שלכם?" ועדת הבחירות, הבוקר (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
  "מה המצע שלכם?" ועדת הבחירות, הבוקר(צילום: אלכס קולומויסקי )

   

  רשימות נוספות שהציגו מועמדות: מפלגת הפיראטים, מבקשים את האות פ, ף, ז או י', בראש הרשימה עומד אוהד שם טוב והם רשמו 34 מועמדים. מפלגת ברית עולם, מבקשים את האותיות הן, ה' או נ', בראש הרשימה עומד עופר ליפשיץ, והם רשמו 8 מועמדים. 

   

  מפלגת מורשת אבות, שהוקמה על ידי ח"כ לשעבר יוסף בא-גד, מבקשים את האותיות הי או יהי, בראש הרשימה עומד אילן משיחא והם רשמו 25 מועמדים. עוד מפלגות שהגישו מועמדות הן: מפלגה מתקדמת ליברלית דמוקרטית, עתיד אחד, כולנו חברים ואחים אנחנו.

   

  יצוין כי למפלגות הקיימות יש זכות קדימה על האותיות שהופיעו על פתקי ההצבעה שלהן בעבר וכל אחת מהמפלגות החדשות צריכה לקבל אישור מהן על כל אות שהיא מבקשת לנכס לעצמה בפתק ההצבעה שלה. כך למשל פנתה בימים האחרונים מפלגת עוצמה לישראל למפלגת העבודה כדי להשתמש באות א' שתילקח מהשם "אמת" ולליכוד כדי להשתמש באות ח' שתילקח מהשם "מחל".

   

  ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג כבר הודיע לח"כ אריה אלדד

  שהוצב בראש רשימת מפלגת עוצמה לישראל שמפלגת העבודה לא תעניק שימוש באותיות שלה, בהתאם למדיניות. גם בליכוד כבר הודיעו למפלגת הימין שהם מסרבים לאפשר לעוצמה לישראל להשתמש באות ח'. לאחר מכן אמרו בליכוד שהם לא יאפשרו לאף מפלגה להשתמש באותיות שנגזרות מהשם "מחל".

   

  נציגות נשית של מפלגת יש עתיד הגישה לוועדת הבחירות את רשימת המועמדים לכנסת. "יש לנו רשימה מקצועית ואיכותית", אמרה פנינה תמנו-שטה, אחת מנציגות המפלגה לכנסת. במקום ה-120 והסמלי נמצא המשורר רוני סומק.

   

  נציגה נוספת של המפלגה וחברת כנסת מיועדת, ד"ר עדי קול, אמרה כי "הרשימה שלנו מורכבת מנשים מדהימות ומאנשים מדהימים. מדובר באנשי עשייה וכולנו באנו לשנות. ראינו מה האנשים המוכרים עשו, צריך לתת צ'אנס לאנשים הפחות מוכרים". גם ראש העיר הרצליה יעל גרמן, שממוקמת במקום השלישי ברשימת יש עתיד, הגיעה למקום. "אנשים אצלנו עזבו מקומות טובים ומשכורות טובות כדי לעשות שינוי", אמרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  נציגות יש עתיד בוועדה
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים