שתף קטע נבחר

הרבנות הצבאית מונעת מרב הומו להרצות לחיילים

רב שעומד בראש ארגון המסייע לדתיים חד-מיניים ביקש להרצות בפני חיילים דתיים וחרדים, אך נענה בשלילה. ראש לשכת הרב הצבאי הראשי הסביר: "הרבנות אינה מעוניינת לעורר סערות ציבוריות". גורמים צבאיים: "לרבנות אין סמכות לדון בבקשה"

הרבנות הצבאית מסרבת לאפשר לרב גאה להעביר הרצאות בבסיסי צה"ל: בחודשים האחרונים ביקש הרב רון יוסף - שעומד בראש ארגון הוד המסייע לדתיים חד-מיניים - להרצות בפני חיילים דתיים וחרדים, אולם בקשתו סורבה.

 

עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

כל החדשות הכי חמות - גם בעמוד הפייסבוק

 

קצין ברבנות הצבאית ניסה לתווך בין הרב יוסף לרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, כדי לקדם את הרצאותיו של הרב הגאה וזאת לאחר שלפני כשנה פרץ נפגש עם הרב, שמע את השקפותיו ושקל את הבקשה. נסיבות הסירוב של הרבנות הצבאית התגלו במסמך תשובה שהעביר נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק, לקצין בגוף שמספק שירותי דת לחיילי צה"ל.

 

ראש לשכתו של הרב הצבאי הראשי, סרן עופר האן, הסביר לנציב קבילות החיילים כי "הרבצ"ר מקבל פניות רבות מגורמים שונים ובהם רבנים שונים. לדבריו, הגם שאינו נפגש עם כל גורם שמבקש זאת, הרי הוא נפגש עם הרב רון יוסף - פגישה שארכה שעה שבה נדונו סוגיות רבות בצבא. מודגש שהרבצ"ר מצא לנכון להקצות זמן להיפגש עם הרב יוסף נוכח חשיבות הנושא בעיניו".

 

למרות הפגישה המדוברת, הוחלט כאמור ברבנות הצבאית שלא לאשר את הרצאותיו של הרב יוסף בצה"ל. בהסבר שסיפק ראש לשכתו של תא"ל פרץ נאמר כי "נושא אישור כניסת רבנים לבסיסי צה"ל הופקד בידי הרבצ"ר, באופן אישי ע"י הרמטכ"ל, על מנת למנוע כניסתם של גורמים רבניים העלולים לעורר מחלוקות".

 

סרן האן הוסיף בתשובתו לנציב קבילות החיילם כי "בעידן רגיש מעין זה, שבו הרבנות הצבאית עומדת בעין סערות רבות ונבחנת בקפדנות בכל צעד, קיימת בעייתיות באישור כניסתו של גורם כדוגמת הרב רון יוסף לבסיסי צה"ל. זאת, מאחר שהגם שאין כל בעיה עקרונית עם עמדותיו והתנהלותו, הרי שהרבנות הצבאית אינה מעוניינת לעורר סערות ציבוריות העלולות לפרוץ עקב הרצאתו בבסיסי צה"ל".

 

"למה רבנים אחרים כן?" 

הקצין שמסר את הקבילה טען כי הסירוב לאשר את בקשת ראש ארגון הוד תמוה, לנוכח העובדה שבשנה האחרונה הרצו רבנים אזרחיים שונים בפני מאות חיילים בבסיסי ובמוצבי צה"ל וחלקם קראו בעבר לסירובי פקודה או שיצאו נגד מערכת המשפט. עם אותם רבנים נמנה הרב אליקים לבנון. בידיעה שפורסמה בנושא ב-ynet ביוני האחרון הוסבר על-ידי דובר צה"ל כי לא נמצא כל פסול בהרצאות הרבנים.

 

הרב רון יוסף אמר בתגובה למנוע ממנו להרצות בבסיסי צה"ל כי "ארגון הוד קיבל במהלך חמש שנות קיומו לפחות 124 פניות מצד בחורים הומואים דתיים שביקשו את עזרתנו, מתוכם 37 ששירתו או משרתים ברבנות הצבאית ו-55 בסדיר או בקבע. קיבלנו בקשות מצד גורמים צבאיים לבוא ולהרצות

 בבסיסים ונמסר לנו שרבנים ביחידות סירבו ללא סיבה מוצדקת ולכן העלינו את הבקשה בפגישה מול הרבצ"ר".

 

הרב יוסף אמר עוד כי "ארגון הוד, שאינו טיפולי, ועומד בשיתוף פעולה מלא עם רבנים ואנשי מקצוע, סובר כי על צה"ל ובכלל זה הרבנות הצבאית, לסייע לחיילים דתיים הומואים בכלל, ובפרט לאור העובדה שחיילים חרדים רבים ייכנסו בקרוב לשורות הצבא".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הבקשה הוגשה לרבנות הצבאית אשר הפנתה את הפונה לחיל החינוך שעל פי פקודות הצבא הוא הגוף האמון על פעילויות חינוך והרצאות בבסיסי צה"ל. לכשתוגש הבקשה בדרכים המקובלות, היא תיבחן בהתאם". גורמים צבאיים הוסיפו כי "לרבנות הצבאית אין סמכות לדון בבקשות מסוג זה ולכן הופנה הפונה לחיל החינוך וכי לא הוגשה הבקשה בפני הרב הצבאי הראשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב רון יוסף
צילום: נסים לב
הרבצ"ר תא"ל פרץ
צילום: נסים לב
מומלצים