שתף קטע נבחר

מי שפוגע בנשים הוא אויבי

נשים הן משוש חיי, שותפות וידידות אמת. והן קורבנות של דיכוי, הדרה, שעבוד ורצח. דברים שיקרא מחר הסופר סמי מיכאל, נשיא האגודה לזכויות האזרח, בסיום מצעד זכויות האדם

מיום ליום נעשית החברה נעשית אלימה וגזענית יותר. נשים, שהן מחצית האנושות, משלמות על כך את המחיר הכבד ביותר, בגופן ובנפשן. קיפוח נשים, דיכוי נשים ואלימות כלפי נשים הגזענות הנפוץ ביותר בחברה האנושית.

 

אנו מנהלים מאבקים הירואיים למען צדק חברתי, דמוקרטיה, הגנה על מולדת, חופש ביטוי, אך באותה עת אנו חיים בחברה שבה נשים נרצחות, נאנסות, מושפלות, מוטרדות ומופלות לרעה. החברה חומסת את זכויות הנשים, ואין זה משנה אם יהודים, מוסלמים או נוצרים אנו, ישראלים או פלסטינים, מזרחים או אשכנזים, משכילים או בורים, ימנים מושבעים או שמאלנים מובהקים, חילונים נאורים או דתיים חרדים - החברה מדכאת את הנשים.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

לזכר אבא, תנו למות במרשם רופא / גילי מצא

ההכרה במדינה פלסטינית - מעז ייצא מתוק / עמי אילון

 

לא נשלים עם דיכוי

האמונה שרק גברים מסוגלים להעפיל אל פסגות המחשבה, ואילו נשים לעולם ידשדשו בארציות הגשמית רווחת גם בקרב החברה הנאורה כביכול, לרבות אנשי רוח. לדיכוי רוחני זה, ששותפים לו גברים ולעתים גם נשים מדוכאות, השלכות מרחיקות לכת על עיצוב החברה: לפי מסורת הדיכוי, בעד אותה עבודה, שכרן של נשים נמוך משכר גברים. פערי השכר בישראל הם מהגבוהים בקרב המדינות המפותחות - לא נשלים עם מצב זה. נשים זכאיות לשכר שווה תמורת עבודה שווה, לא פחות ולו בשקל אחד.

 

לפי מסורת הדיכוי, לנשים מוקצה מקום מצומצם בהנהגה המובילה - לא נשלים עם מצב זה. נשים אינן נופלות מגברים ביכולות ובכישורים שלהן כהוא זה במדע, בחינוך, ברפואה, בפוליטיקה ובעסקים. נשים זכאיות לייצוג שווה בצמרת.

 

לפי מסורת הדיכוי, אישה נחשבת נחותה, לעתים אף טמאה ומופקרת, שדינה נידוי, עונש גופני ברוטאלי ורצח. איזו רשעות טמונה במושגים כמו רצח על רקע רומנטי או כבוד המשפחה.

 

לפי מסורת הדיכוי, דינה של אישה כדין בהמה, שאפשר לסחור בגופה. עלינו מוטלת החובה להבין כי סחר בנשים הוא פשע נגד האנושות.

 

לפי מסורת הדיכוי, תהום ההפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי הולכת ומתרחבת. על כל בני האדם ההגונים מוטלת החובה לא להשלים עם מצב זה.

 

שוויון נשים, תקווה לעתיד

כשאישה מבקשת להיפרד מבן זוגה, חורצים את גורלה רבנים, דיינים וכוהני דת, ולרוב הם נוטים חסד לגבר, גם אם אלים הוא. כולנו חייבים להשתחרר מעיוות הדין המחפיר הזה. כשאישה מבקשת לבצע הפלה, היא נאלצת להתחנן לאישור אצל ועדה מיוחדת. לא! גופה של האישה שייך לה וההחלטה צריכה להיות בידיה בלבד. אישה אינה צלע מגופו של האדם אלא יצור שלם ומקורי בבריאתו. גופה של אישה, נפשה ורגשותיה אינם רכושו של גבר. אישה אינה עזר כנגדו, כי אם ישות עצמאית ושותפה מלאה. לעתים היא גם המפרנסת העיקרית במשפחה.

 

חברה המזלזלת בנשים, פוגעת במעמדן, ומדירה אותן מהשיח הציבורי היא חברה מפגרת, חברה חולה, נחשלת וחשוכה, שלעולם לא תזכה לפריחה מלאה חומרית ורוחנית.

 

מיליארדים מושקעים בביטחון המדינה, אך מעט מאוד למען ביטחון נשים החשופות מדי יום לדיכוי, להטרדה, לאלימות ולרצח. בחייהן, לעתים קרובות מדי הן חשופות להפליה, שמשמעותה - ויתור של החברה על תרומתן הענקית והמבורכת.

 

כגבר, אני רואה בנשים שותפות מלאות, משוש חיים וידידות אמת. מי שפוגע בנשים ומקפח אותן הוא אויבי. אני מייחל ליום שבו נשים לא ייאלצו לחסות במקלטי הגנה, ושהגברים האלימים, הם שייאלצו לחפש מקלט מזעמו של הציבור ומהבוז של חברה הוגנת הרואה בשוויון בין המינים אחד מיסודות קיומה. כי גבר שמשעבד אישה לא יוכל להיות בן חורין.

 

חברה בריאה וצודקת אינה יכולה להתקיים בין מנצל ומנוצל, כובש ונכבש, בין אדון ומשועבד. שוויון בין המינים הוא התקווה הגדולה לעתיד ראוי של האנושות כולה.

 

لا يمكن أن تقوم قائمة لمجتمع صحيّ وصادق إن كان فيه طرف مُستغِل وآخر مُستَغل، طرف يحتل وآخر تحت الإحتلال، طرفُ يمارسُ دور السيد وآخر دور المستعبَد. إن المساواة بين الرجال والنّساء هي الأمل الكبير والوحيد لمستقبل أفضل للإنسانية جمعاء"

 

A just and robust society cannot exist between the abuser and the abused, the conqueror and the conquered, the master and the enslaved. Equality for men and women is the greatest hope we have for a decent future for all humanity

 

הסופר סמי מיכאל ינאם מחר (יום ו') בקונצרט זכויות האדם שיתקיים ב-12:30 בכיכר רבין בתל-אביב. מצעד זכויות האדם ייצא קודם לכן ב-10:30 מכיכר הבימה. למידע על הסעות מכל הארץ ופרטים נוספים באתר הבא.  

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד זכויות האזרח. ארכיון
צילום: יעל גולן
מומלצים