שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שגריר שיכל רגליים, אחמדינג'אד נעלב וחיקה אותו
  באיסלאם נחשבת הנעל, ובמיוחד הסוליה, לדבר טמא ולכן שיכול רגליים נחשב מעליב ופוגעני כלפי בן השיח. כששגריר שבדיה בא להגיש לנשיא איראן את כתב ההאמנה שלו, נוצרה מבוכה

  זו כמעט הייתה תקרית דיפלומטית - והכול בגלל הרגל של השגריר השבדי בטהרן. בשבוע שעבר הגיש פיטר טז'לר לנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד את כתב האמנתו. המפגש הטקסי בין השניים התנהל כשורה עד שבשלב מסוים החליט הדיפלומט השבדי לשכל את רגליו, מה שכנראה העליב את אחמדינג'אד ששיכל אף הוא את רגליו.

   

   

  אחמדינג'אד, השבדי ו"המעשה הפוגעני" ()
  אחמדינג'אד, השבדי ו"המעשה הפוגעני"

   

  התקרית לא נעלמה מעיני התקשורת המקומית. "התנהגותו של שגריר שבדיה לא דיפלומטית ולא מנומסת", נכתב באתר האיראני "עסר איראן", "התנהגותו חורגת מכללי הטקס והנימוס הבינלאומיים". בפגישה שנערכה ביום שני האחרון בלשכת הנשיאות בטהרן הניח השגריר את רגלו הימנית על זו השמאלית כך שהנעל מופנית כלפי הנשיא, שהוא בעמדה בכירה יותר ממנו. באיסלאם נחשבת הנעל, ובמיוחד הסוליה, לדבר טמא ומעשה שכזה נחשב למעליב ופוגעני.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  נשיא איראן לא הבליג ()
  נשיא איראן לא הבליג

   

  אלא שדווקא לפי שפת הגוף של שגריר שבדיה ניתן להבין משיכול הרגליים לכיוונו של אחמדינג'אד שהוא התעניין בשיחה ורצה להתקרב אליו.

  תגובתו של אחמדינג'אד, ששילב רגליים לכיוון השני, עשויה להעיד שהוא הרגיש לא בנוח ולא התעניין בבן שיחו, או - כפי שטוענים חלק מכלי התקשורת באיראן - אפילו נעלב.

   

  על משמעותה של הנעל בחברה האיסלאמית אפשר ללמוד מגל השלכות הנעליים בשנים האחרונות לעבר מנהיגים. את הגל הזה החל עיתונאי עיראקי, שבשנת 2008 השליך על נשיא ארה"ב ג'ורג' וו' בוש את נעליו בעת שביקר ונאם בעיראק, לקראת סוף כהונתו. בשנתיים שלאחר מכן הושלכו נעליים לעבר כמה מנהיגים נוספים בהם אחמדינג'אד, ונעליים שימשו גם לחבטה בתמונותיהם של מנהיגים ערבים שבהדחתם רצו אזרחים במדינות ערב במהלך "האביב הערבי".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים