שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זה הזמן להאיר את הבית: איך נעשה זאת נכון?
  למה להרוס את הקירות בבית כשאפשר להתקין תאורה שתגרום לחלל להיראות גדול יותר, אילו סוגי תאורה מומלץ למקם בחדר הילדים וכיצד ניתן להאיר דירת מרתף חשוכה? לרגל חג האורים יצאנו לבדוק את החידושים בתחום התאורה לבית

  פעם היה צריך נס כדי שכד יאיר 8 ימים אך כיום התאורה שלנו בבית היא מובנת מאליה. לרגל חג החנוכה ניצלנו את ההזדמנות לבדוק את החידושים והפטנטים בתחום התאורה לבית.

   

  "תחילה יש להפריד בין שני סוגים של תאורה", אומרת אדריכלית הפנים איריס שמיר, "יש תאורה פונקציונלית שמטרתה ליצור מקור אור חזק בחללים הנדרשים לכך; ויש תאורת אווירה שמשולבת בגופי תאורה דקורטיביים המהווים אלמנט משלים בעיצוב החלל".

   

  מעצבת הפנים קארין טפר מוסיפה כי בעת בחירת התאורה לדירה, יש לקחת בחשבון את ההשפעות של החומרים והצבעים השולטים בבית לבין התאורה.

   

  "ריצוף, חיפויי קירות ומשטחים בהירים או מבריקים מחזירים אור ולכן בחללים איתם לא צריך תאורה חזקה", אומרת טפר. "לעומתם, בחללים שבהם שולטים הצבעים והחומרים הכהים יותר שסופגים את האור, יש להשתמש בתאורה חזקה יותר".

   

  משטחים בהירים לא מצריכים תאורה חזקה (צילום: באדיבות קמחי תאורה) (צילום: באדיבות קמחי תאורה)
  משטחים בהירים לא מצריכים תאורה חזקה(צילום: באדיבות קמחי תאורה)

  עיצוב: איריס שמיר (צילום: בנימין אדם) (צילום: בנימין אדם)
  עיצוב: איריס שמיר(צילום: בנימין אדם)

   

  למה לשבור קירות? בקשו מהחשמלאי ליצור אשליות

  חלוקה נוספת בתחום התאורה היא הארת החזר או הארה ישירה. הראשונה נקראת תאורת up light המופנית כלפי מעלה, באמצעות החזר אור מהתקרה או הקיר - שמעניקה לחלל תחושת גובה ומרחב. השניה היא מסוג down light המופנית כלפי מטה, היוצרת תחושה של חלל נמוך ושטוח - אך באמצעותה ניתן ליצור תחושה חמימה.

   

  "אם רוצים להבליט פריט מסוים, כדאי לתכנן עבורו את התאורה לפי מיקומו ומידותיו" מסבירה טפר. "גופי תאורה שמשתלשלים מהתקרה, כדוגמת שנדלירים, יוצרים תחושת דרמה בחלל. בעיצוב חלל כדאי לשלב גופי תאורה מסוגים שונים על מנת ליצור עומק במרחב".

   

  לפני ששוברים את הקירות בבית כדי ליצור תחושה של חלל גדול יותר, זכרו שאפשר למצוא לא מעט פתרונות להגדלת החלל באמצעות תאורה נכונה. "בנכסים בהם קיימים מסדרונות ארוכים או חדרים צרים היוצרים תחושה של חוסר מרחב, אחת הדרכים להתגבר על המגבלה היא על ידי שילוב שורת גופי תאורה שקועים בקיר בחלקו הנמוך", אומרת שמיר.

   

  לדבריה, המיקום הנכון של גוף תאורה לצורך הרחבת החלל הוא כ-40 ס"מ מגובה הרצפה, כך שייתן אשליה של רוחב. חשוב שגופי התאורה יהיו שקועים ולא צמודים לקיר כדי שלא יצרו את החלל אף יותר. "אם בנכס קיימות פינות חשוכות או בלתי מנוצלות, רצוי למקם בהן גופי תאורה עומדים כדי ליצור תחושה שהחדר משתרע על פני מרחב גדול יותר".

   

  אפשר להרחיב את החלל גם בלי לשבור קירות. עיצוב: איריס שמיר (צילום: בנימין אדם) (צילום: בנימין אדם)
  אפשר להרחיב את החלל גם בלי לשבור קירות. עיצוב: איריס שמיר(צילום: בנימין אדם)

  עיצוב: איריס שמיר (צילום: בנימין אדם) (צילום: בנימין אדם)
  עיצוב: איריס שמיר(צילום: בנימין אדם)

   (צילום: באדיבות קמחי תאורה) (צילום: באדיבות קמחי תאורה)
  (צילום: באדיבות קמחי תאורה)

   

  איך מאירים מרתף?

  מצוקת הנדל"ן בישראל מובילה לפתרונות יצירתיים - הכוללים מגורים בחללים חשוכים בעלי חלונות מועטים או קטנים, כמו בדירות קרקע או מרתף. "יש לתור אחר תאורה מלאכותית שתחליף את כניסת האור, אומרת שמיר. "במקרים מסוג זה רצוי לשלב לאורך היקף החלל גופי תאורה נסתרים או שקועים המפיצים אור צהבהב, הקרוב יותר לגוון האור הטבעי".

   

  אבל לא רק המרתפים זקוקים לתאורה. "אחת הפעולות הנכונות ביותר להתגבר על בעיות במרחב בנכס למגורים היא באמצעות הסחת הדעת מהאזור הבעייתי לאזורים אחרים. ניתן לעשות זאת תוך שימוש במגוון רחב של גופי תאורה בגדלים ובסגנונות שונים, שיוצרים משחקי תאורה באזור הרצוי ומעבירים את תשומת הלב מהתקרה הנמוכה - שמשרה תחושת צפיפות, למשל - אל קיר בעל טקסטורה ייחודית - אותו רצוי להאיר בצורה ממוקדת על ידי גופי תאורה שקועים מעליו או מתחתיו".

   

  שמיר מציעה שאם בחלל הבית מצויים יש עמודים של הבניין שלא ניתן לשבור, ניתן להשתמש בגופי תאורה שקועים ברצפה או בתקרה, כך שיאירו את העמודים מלמעלה או מלמטה - מה שיהפוך אותם לאלמנט דקורטיבי וחלק בלתי נפרד מהחלל".


  יש עמודים שאי אפשר לשבור? גופי תאורה יעשו את ההבדל. עיצוב: איריס שמיר (צילום: בנימין אדם) (צילום: בנימין אדם)
  יש עמודים שאי אפשר לשבור? גופי תאורה יעשו את ההבדל. עיצוב: איריס שמיר(צילום: בנימין אדם)

   

   (צילום: באדיבות קמחי תאורה) (צילום: באדיבות קמחי תאורה)
  (צילום: באדיבות קמחי תאורה)

   

  המגמה: חמימות, אבל תלוי באיזה חדר

  לדברי יעקב קמחי, מנכ"ל ובעלי קמחי תאורה, יש כמה סוגים של תאורה שמשפיעים על האווירה בבית. "תאורה פלורסנטית היא קרה יותר, תאורת לד מצוינת לטווח ארוך כמנורה חסכונית ומנורה הלוגנית היא עוצמתית וחמה", הוא אומר.

   

  בתוך מגוון הסגנונות הרחב, קשה לדבר על טרנדים מובהקים. למרות זאת, אומר קמחי, "בסלון המגמה כיום היא לתת דגש על מנורות קיר, לעומת מנורות תקרה". לדבריו, בחדרי הילדים תם העידן של מנורה אחת במרכז החדר.

   

  "מומלץ לחלק את החדר לאזורי תאורה שונים עם תאורה כללית חזקה ובהירה. מומלצת כאן תאורה פלורסנטית, שהיא זולה עם צריכת חשמל נמוכה, עמידה ואינה פולטת חום. אזורי האור המומלצים הנוספים הם לקריאה מעל המיטה ומנורת שולחן".

   

  "הבית, שהושקעו בעיצובו עשרות אלפי שקלים, יכול להיראות קר ומנוכר בתאורה מסוימת, או חם ומזמין בתאורה אחרת. מי שמתעלם מהנתון הזה, אינו משלים את עיצוב הבית שלו. מה שבטוח, אם עיצוב חשוב לכם - אי אפשר להתעלם מהחלק של התאורה בעניין", מסכם קמחי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בנימין אדם
  תאורה פונקציונלית ותאורה דקורטיבית. עיצוב: איריס שמיר
  צילום: בנימין אדם
  מומלצים