שתף קטע נבחר

פישר: "ייתכן שהממשלה תידרש להעלות מסים"

לדברי הנגיד, "לממשלה הבאה תהיה בעיה תקציבית גדולה מאוד. יהיה צורך לקצץ כ-15 מיליארד שקל מההוצאות המתוכננות של הממשלה"

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, השתתף הבוקר (ב') בפאנל בנושא "איך שולטים במערכת המוניטארית העולמית", בכנס בתל אביב.

 

 

לשאלה האם הוא אופטימי לגבי הכלכלה הישראלית השיב פישר: "כן, היא מצליחה ברוב המובנים. אחנחנו חוזים צמיחה של 3% בשנה הבאה, עד שהכלכלה האירופית התחילה לשקוע, חשבתי שהמצב יהיה טוב יותר. זה לא המצב כיום. היעד העיקרי שלנו הוא האינפלציה. מאזן התשלומים במצב טוב, החוב במצב טוב, אולם יש כמה דברים שאינם במצב טוב.

 

"לממשלה הבאה תהיה בעיה תקציבית גדולה מאוד. האוצר הכריז בשבוע שעבר שהגירעון יהיה 4.2% מהתמ"ג. זה גדול מאוד, ויהיה צורך לקצץ כ-15 מיליארד שקל מההוצאות המתוכננות של הממשלה. ייתכן אף שיהיה צורך בהעלאת מסים. עד עכשיו נושא המסים טופל היטב. כרגע, הבעיה היא תקציבית. ואחת הסיבות שאז החליט ראש הממשלה ללכת לבחירות היתה החשש שלו שלא יצליח להעביר את התקציב בקואליציה".

 

הצמיחה בישראל אינה אינפלציונית. האם זה נותן לך מקום לפעילות מוניטארית נוספת?

 

"השווקים בישראל מצפים ששיעור הריבית בישראל יירד ב-50% סבירות להתרחשות כזו. ברור שאם יש מקום לקצץ בשיעור הריבית נעשה זאת, ואני מקווה שלא נצטרך. אולם אנחנו שומרים עין קפדנית מאוד על מחירי הדירות, ואם יהיו סימנים שהם עולים, יש לבדוק מהלכים נוספים macro prudential, שעשויים לתת פתרון לנושא הדיור".

 

האם הקושי בכלכלה הישראלית נובע מאירועים גלובאליים, או מהכלכלה המקומית?

 

"חלק נובע מהכלכלה הגלובאלית, בעיקר לנוכח העובדה שהייצוא הישראלי לא גדל בקצבים שראינו בעבר, וזו בעיה עולמית ידועה. בארץ יש האטה בתחום ההשקעות החיצוניות, וכיום משקיעים חיצוניים פחות מתרשמים מ-3% צמיחה לעומת 5% בעבר. בכל הנושאים האחרים יש חוסר וודאות גיאו פוליטית לגבי ההחלטות של הממשלה הבאה.

 

"אולם, אנחנו עדיין צומחים הרבה יותר גבוה מכל כלכלה אחרת במערב. כלומר, עדיין עושים דברים טוב מאוד. יחד עם זאת, צמיחה לא קשורה רק לצד המוניטארי. הממשלה הבאה חייבת לקלוע לתחזיות התקציביות המוקדמות שלה, ואולי נצטרך לנקוט במהלכים לעמוד ביעד התקציבי. אולם, זה תלוי מה הסיבות. אם ההכנסות ממסים ירדו, לא מובן מאליו שצריך לנקוט במהלך, אולם אם מדובר בתוצאה של הגדלת ההוצאות הממשלתיות, זה סיפור אחר.

 

ממה אתה הכי מודאג בנושא המאקרו כלכלה בממשלה הבאה?

 

"החשש העיקרי הוא נושא הגירעון התקציבי. זה לא יהיה קל לטפל בנושא הזה. השאלה היא האם הממשלה תצליח לעשות את מה שעשתה ב-2003, וזה לשים את הכלכלה במסלול צמיחה מוצלח מבוסס. זה האתגר העיקרי. החשש הוא שבגלל המצב הפוליטי. התקציב לא יעמוד בקריטריונים, והמשמעות היא שבשנת 2014 נהיה שוב קרובים ליעד תקציב שהוא פחות שאפתני ממה שצריך להיות.

 

"אצביע על כך שהגירעון לשנה הזו היה צריך להיות 2% והוא כאמור כעת 4.2%. אני מעריך שבשנה הבאה היעד יהיה 3%. זה קשה מאוד להיות שאפתני בהתחלה, אולם הרבה יותר קשה בהמשך. זה החשש המרכזי.

 

"החשש הנוסף שלי הוא בסוגיה שקשה יותר להתמודד איתה, והוא האקלים העסקי. הבנק העולמי מוציא כל שנה דו"ח שקוראים לו DOING BUSINESS. בשנתיים האחרונות ירדנו ממספר 32 למספר 38. זה משקף תחושה כללית שהאקלים העסקי שקע. זה קשור לבירוקרטיה. למקומות בהם אנחנו בולטים בבעיות שלנו, כולל הנושא של בנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים