שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מותה של ענת גוב: "היה יכול להיות לזה סוף טוב"

  "לענת, כמו ישראלים רבים, הייתה טעות גדולה בתפיסה, שלעתים מובילה לסוף טרגי". יו"ר עמותת "צו מניעה" להעלאת המודעות לסרטן המעי קורא לכולנו: "שברו את המחסום הפסיכולוגי ולכו להיבדק, כי לסיפור שלכם יכול להיות סוף אחר"

  ענת גוב נפטרה. שנים של התמודדות עם סרטן המעי הסתיימו אתמול. דווקא מתוך תפקידי כיו"ר עמותה הנלחמת להעלאת המודעות למחלה ולמניעתה, היה קשה לי כל כך קשה להאמין שענת איננה איתנו יותר.

   

  הכרתי את ענת היכרות שטחית יחסית. יצא לי ולפעילים בעמותה לשוחח איתה מספר פעמים ואף לשתף פעולה סביב אירוע מודעות למחלה שבמרכזו עמדה הצגתה "סוף טוב" בתיאטרון הקאמרי. בהזדמנות זאת הפתיעה ענת כשעם סיום ההצגה קראה לנוכחים ללכת ולעבור בדיקת קולונסקופיה.

   

  קראו עוד על סרטן המעי הגס :

   

  שיחתנו האחרונה היא שהשפיעה עליי יותר מכל. הרוגע שהיה נסוך על פניה, משולב בחצי חיוך מתריס בפניו של המוות, גרמו לי להרגיש כי יש לי עוד הרבה ללמוד על החיים, אף שאנו בני אותו הגיל.

   

  על אף עיסוקי במניעת המחלה באמצעים פרקטיים ובעולם גשמי, חשתי כי ענת סוחפת אותי אחריה לעולם רוחני. חשתי כי נשמתה רוויית ניסיון. אולי מתוך כך חשתי כי היא גדולה מהחיים, אולי גם מהמחלה. אתמול המציאות הכתה בפנינו.

   

  לאחר שנים שבהן בחרה ענת באומץ לקחת את סיפורה האישי הקשה אל בימת הדיון הציבורי, לאחר התמודדות חכמה ומלאת כישרון עם מצבה, הגיע סיפור חייה אל סופו.

   

  בהצגתה היא מראה את הקבלה ואת ההפנמה של המצב כ"סוף טוב", בהצגה דמותה משתחררת משלשלאות הטיפולים ומשחררת עצמה אל המוות המבורך, כביכול. אבל מה שלא מסופר בהצגה, הוא שיכול להיות סוף אחר. ענת, כמו 1,500 אנשים בקירוב המתים בישראל מדי שנה ממחלת סרטן המעי, יכולה הייתה לבחור בחיים. אתם יכולים לבחור בחיים.

   

  בראיון שנערך איתה לפני כשנה סיפרה ענת כיצד הרופאה שלה לחצה עליה במשך שנים ללכת להיבדק, אך היא נמנעה בשל פחד טבעי שמלווה את כולנו, פחד הגילוי.

   

  לענת, כמו לישראלים רבים, הייתה טעות גדולה בתפיסה, שלעתים מובילה לסוף טרגי. בדיקת הקולונסקופיה, הנעשית בטשטוש, מומלצת ללא עלות לגברים ונשים מעל גיל 50 ואינה מהווה גילוי מוקדם, אלא בדיקה מונעת לאנשים בריאים כדי שיישארו בריאים. 

   

  פוליפים קיימים במעי של אחד מכל שלושה אנשים שעברו את גיל 50, והם שקולים במידה מסוימת לשומה בעלת פוטנציאל סרטני על העור. הפוליפ אינו סרטני בהכרח, אך לחלקם פוטנציאל להפוך לכזה בחלוף השנים. לכן, בדיקה בגיל 50, תוך הסרת כל פוליפ שנמצא, מונעת בשיעור גבוה ביותר את התפתחות הסרטן בחמש עד עשר השנים הבאות.

   

  בהצגה "סוף טוב" מתוארת התמודדות מרשימה של חולים עם המחלה. אבל אני מבקש מכם, חסכו מעצמכם את הצורך בהתמודדות - שברו את המחסום הפסיכולוגי ועברו את הבדיקה. העניקו לעצמכם ולמשפחותיכם שנים של שקט נפשי ובחרו בחיים, כי יכול להיות לסיפור שלכם סוף אחר.

   

  ב-28 בדצמבר יתקיים מירוץ המודעות השנתי למחלת סרטן המעי ומניעתה בפארק גני יהושע בתל אביב. באופן מקאברי, ההכנות למירוץ נצבעו בצבע דמותה של ענת גוב. מתוך היכרותי איתה, אני מאמין כי הייתה מתרגזת אם הוא היה הופך לאירוע לזכרה, ואני מניח כי הייתה אומרת שכל הפומפוזיות הזו לא מתאימה לה.

   

  מתוך כך אנו בוחרים להשאיר את המירוץ כמירוץ לחיים, מירוץ למען המודעות לבדיקה ולפוטנציאל המניעה.

   

  אני וחברי עמותת "צו מניעה" משתתפים בצער המשפחה על לכתה של אישה גדולה מהחיים.

   

  הכותב הוא יו"ר עמותת "צו מניעה ", הפועלת להעלאת המודעות לסרטן המעי ולדרכי המניעה   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בחרו בחיים, לכו להיבדק. ענת גוב
  צילום: גדי דגון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים