שתף קטע נבחר

תוכנית לפיד: 150 אלף דירות להשכרה תוך עשור

יו"ר "יש עתיד" הציג הערב את תוכניתו לטיפול במשבר הדיור. לדבריו, המחירים יהיו 65% ממחיר השוק כיום ויכללו חדר כושר וחדר כביסה. "אנחנו היחידים עם תוכניות שאפשר ליישם. שאר המפלגות מפזרות הבטחות". לפיד תקף את השר אטיאס: "שחקן שדאג לציבור הבוחרים שלו. אין מקום כזה בעולם"

150 אלף דירות להשכרה תוך עשר שנים? יאיר לפיד, יו"ר סיעת יש עתיד, הציג הערב (ב') בכנס כלכלי בתל אביב את תוכנית הדיור של סיעתו.

 

מצע העבודה: מסים על עשירים, הגדלת ההוצאות

בג"צ הורה לממשלה: דונו בקריטריונים לדיור מוזל

עוד דיור מוזל בת"א: שכונה חדשה תוקם ביפו

 

מחירי השכירות ביחידות הדיור שלפיד מתכנן יעלו 65% ממחיר השוק כיום ויחזירו, לדבריו, את מחירי הדיור לרמות של שנת 2007.

 

את דבריו פתח לפיד באמרות כי הוא וסיעתו מביאים לפתרון יישומי ובר ביצוע ולא מפזרים הבטחות כפי שעושים יתר הסיעות שהם, לדבריו, מייצגי "הפוליטיקה הישנה".

 

אטיאס שחקן הפועל לטובת בוחריו

ואיך התוכנית תצא אל הפועל? לפיד סיפר כי ניפגש עם אנשי אוצר וגופים מוסדיים וסיפר, כי אלו צמאים להשקיע בהשקעות שיניבו תשואה מובטחת ארוכת טווח וללא סיכונים מיוחדים. "זה לא יעלה למדינה אגורה", אמר לפיד. אלו, לדבריו, הביעו בפניו עניין בהשקעות שכאלו.

 

"היום, המוסדיים משקיעים בטייקונים בגלל שאין להם איפה להשקיע. הם יושבים על הרים של מיליארדים ומשקיעים בקזינו בלאס וגאס". בקהל נשמעו שאלות והערות כי התוכנית לא ריאלית והגופים המוסדיים לא ישקיעו בתשואות נמוכות שכאלו. לפיד לא הגיב לדברים ולא ענה לשאלות בתום דבריו.

 

לפיד טען כי במדינות אירופה המרוץ לדירה קצר יותר וקישר את הדברים למחלוקת שלו עם הציבור החרדי. "בשבדיה דירה ממוצעת עולה 30 משכורות. באנגליה 36 משכורות. בישראל 11 שנים", אמר לפיד. הבעיה לדבריו היא ש"באותו זמן אלו שלא יכולים להגיע לדירה, רואים כאלו שיש להם דירה".

 

בהמשך דבריו תקף לפיד את אטיאס באומרו כי חירב למעשה את המלצות ועדת טרכטנברג. לדבריו, ישנה רפורמה למשבר הדיור, אלא ש"שר השיכון, אריאל אטיאס, איש ש"ס, שינה את קריטריון כושר ההשתכרות בקריטריון ותק שנות נישואין". קריטריון זה לדבריו, שינה את המציאות לטובת החרדים, להם דואג שר השיכון, טען לפיד. "זאת לא דרשה אנטי חרדית, אבל איך זה שדווקא למי שעובד, הוא ומשפחתו, המדינה לא עוזרת".

 

"אנחנו באנו לשנות. ניכנס לממשלה שתבטל את קריטריון ותק הנישואין בקריטריון כושר ההשתכרות", אמר לפיד.

 

דירות עם חדר כושר וחדר כביסה

בבנייני השכירות שמבטיח לפיד יהיו, לדבריו, כ-300 יחידות דיור בכל בניין. זאת על מנת להוזיל עלויות בניה ולהוזיל דמי ניהול חודשיים. עוד הוא אומר, כי אלו ייבנו בסטנדרטים יוקרתיים עם "חדר כביסה וחדר כושר" וייבנו בערים המרכזיות ביותר בישראל.

 

עוד סיפר לפיד כי לפי תוכניותיו 20% מהדירות בפרויקטים שייבנו להשכרה ישוכנו על ידי עובדי ציבור ועוד 5% יהיו לטובת דיור ציבורי.

 

לאחר שלפיד עזב את המקום, התקיים פאנל בנושא דיור, בו סיפר ראש עיריית רעננה על עתירת עירו לשינוי הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה, בשל העובדה כי הדברים לא מכוונים אל תושבי עירו המעוניינים להתגורר בפרויקט המשווק בצפון העיר.

 

בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, סיפר על הרפורמה לפינוי בסיסי צה"ל והמאמצים שהמינהל עושה על מנת להוציא לשיווק 100 אלף יחידות באזור המרכז.

 

"בשלוש השנים הבאות מינהל מקרקעי ישראל יציף את השוק ויביא לשיווק מאסיבי באזורי הביקוש בהיקף של 100 אלף יחידות דיור. הדבר שווה ערך לשיווק שהיה בכל הארץ בשלוש השנים האחרונות". לדבריו, העוגן לפתרון במשבר הדיור טמון בשלושה רכיבים: הצפת השוק ביחידות דיור, הפחתת האשראי לקבלנים והקלות בדבר כוח אדם בענף הבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד
צילום: עופר עמרם
מומלצים