שתף קטע נבחר

למען הקופים: שובתת רעב ליד ביתו של גלעד ארדן

אנאבל זמיר, פעילה ב"מאבק הקופים בישראל", החלה אתמול בשביתת רעב בסמוך לרחוב בו מתגורר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בסביון. זמיר דורשת מארדן שיתחייב כי החלטתו לגבי פעילות חוות מזור תעוגן בתקנות. במשרד להגנת הסביבה מסרו בתגובה כי "החלטת השר תתקבל בקרוב ותועבר ליועמ"ש"

מזג האוויר הסוער אתמול (ב') בערב לא מנע מאנאבל זמיר, מנהלת אמנותית בתיאטרון "חיות במה" ומי שמנהלת בשנה האחרונה מאבק אזרחי נגד המשך פעילותה של "חוות BFC", הידועה בשם "חוות מזור", להגיע לסביון ולהקים מאהל מחאה בסמוך לרחוב בו מתגורר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.

 

במסגרת "מאבק הקופים בישראל" אותו מנהלת זמיר יחד עם פעילים נוספים, היא פרסמה בימים האחרונים הודעות בפייסבוק ואף שלחה בתחילת החודש מכתב באמצעות עורכי דינה לשר גלעד ארדן, על כוונותיה לפצוח בשביתת רעב. הסיבה לשביתת הרעב נובעת לטענתה עקב העיכוב בהחלטת השר בנושא חוות מזור, אותה אמור היה להגיש ליועץ המשפטי לממשלה.

 

 

החשש של הפעילים: ההכרעה תידחה לאחר הבחירות

בימים האחרונים עברה זמיר בדיקות רפואיות לקראת שביתת הרעב ואף התייעצה עם פעילים חברתיים שנקטו בעבר בצעדים דומים.  החשש של זמיר ופעילים נוספים שהצטרפו אליה למאבק, הוא כי ההכרעה בנושא חוות מזור תידחה לאחר הבחירות, דבר שיגרום לטענתה להמשך הסבל לקופים.

 

לדבריה, היא קיבלה אישור זמני מהמשטרה ומהמועצה המקומית להפגין במרחק מביתו של השר, שלא יאפשר צפייה לעבר הבית.  בסיוע פעילים הוקם על המדרכה אוהל בו בילתה את מחצית הלילה, עד שהרוחות העזות והגשמים גרמו להצפת האוהל והיא עברה ללון במכונית בהמשך הלילה.

 

"אני חושבת ששביתת רעב היא דרך להשגת מטרה מבחינתי שהיא לקדם את ההכרעה בנושא חוות מזור. אין לי כוונה להתערב במהות ההליך, אלא רק שהשר יעמוד בהתחייבות שלו בזמנים ויגיע לידי החלטה. יש לי רק את האמת שלי", היא מסבירה. "אני שובתת רעב, אך שותה מים. אני לא מפריעה לסדר הציבורי או לשר, זכותי להפגין כאן כאזרחית שומרת חוק". 

 

"מרשתנו אינה מבקשת להתערב במהות ההחלטה לגופה, כי אם מבקשת שייקבע סד זמנים למתן החלטתו של כבודו, תהא אשר תהא", כך כתבו עורכי דינה של זמיר במכתב לשר ארדן נשלח בתחילת החודש.

 

זמיר הוסיפה כי דרישותיה מסתכמות בכך כי על השר "להתחייב לסיום ההליך המשפטי בנושא חוות מזור בזמן, להכרעה ולעיגונה בתקנות טרום תיכון ממשלה חדשה, שתעיד על כוונתו ועל נחישותו לסיום ההליך המשפטי על כל היבטיו טרם יעזוב את תפקידו".

 

זמיר וחבריה למאבק, מדגישים כי הם פועלים במסגרת מאבק אזרחי, אינם קשורים לעמותה או אגודה בתחום זכויות בעלי חיים וכי אין הם פועלים נגד שימוש בקופים למטרות מצילות חיים אלא לסחר למטרות רווח בלבד בישראל.

 

המשרד להגנת הסביבה: החלטת השר תתקבל בקרוב

מאז תחילת השנה, מתנהל מאבק משפטי בנוגע למשלוח של עשרות קופים מחוות מזור לניסויים במעבדות בחו"ל, בו מעורבים ארגונים למען בעלי חיים, רשות הטבע והגנים, חוות מזור והמשרד להגנת הסביבה, וכן פעילים אזרחיים.

 

בקיץ השנה פירסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המלצות להחמרת המדיניות בנוגע לסחר בחיות בר.

 

לפי ההמלצות, אין מניעה כי השר להגנת הסביבה יפעל לצמצום משמעותי של היקפי הסחר בחיות הבר בכפוף למגבלות.

 

עם זאת, וינשטיין ציין כי אין הצדקה לקבוע איסור גורף על פעילות של גורמים הסוחרים בחיות בר לפרנסתם.

 

יוסי חזאי, יועץ השר להגנת הסביבה כתב אתמול (ב') מכתב תגובה לזמיר ופירט בו כי המשרד שוקד על סיכומים בנושא לקראת גיבוש החלטה לגבי החמרת המדיניות הסחר בחיות בר. "אנו שותפים לדאגה שהביעו עורכי הדין שלך, ובהתאם לאמור, אנו מצפים שתבטלי את שביתת הרעב", כתב במכתבו.

 

מדוברות השר להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "תמוה שמפגינים מול מי שיזם את בחינת הנושא ועושה כל שביכולתו לקידום שינוי המדיניות ופועל להגנה על זכויות בעלי החיים. השר פועל מזה שלוש שנים להפסקת הסחר בבעלי חיים למטרות רווח כלכלי והפעיל את כל הכלים העומדים לרשותו בכדי לחולל שינוי מדיניות זה. לאחרונה הסתיים הליך שימוע נוסף שהונחה השר לבצע על ידי היועץ המשפטי לממשלה והחלטת השר תתקבל בקרוב ותועבר לאישור היועמ״ש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
פעילי "מאבק הקופים" דורשים הכרעה בנושא חוות מזור
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
צילום: אדווה רייכמן
שובתת רעב. אנאבל זמיר
צילום: אדווה רייכמן
מומלצים