שתף קטע נבחר

חיפשה את בתה בבתי זונות והצילה מאות נשים

עוד יעשו מזה סרט הוליוודי: מריטה ורון נחטפה לפני עשור בצפון ארגנטינה למטרות זנות, ומאז נעלמו עקבותיה. מיואשת מאדישות הרשויות, פתחה אמה סוסנה טרימרקו בחקירה עצמאית: היא התחזתה לסרסורה, עברה מבית בושת לבית בושת, ובדרך הצילה 900 נשים שאולצו למכור את גופן. כעת היא מועמדת לפרס נובל, אבל יש לה רק משאלה אחת: לראות שוב את בתה

סוסנה טרימרקו הייתה עקרת בית בצפון ארגנטינה שדאגה למשפחתה ולא התעניינה במיוחד בחדשות, עד שבתה עזבה את הבית ומעולם לא חזרה. אחרי שלא זכתה לסיוע מספק מהמשטרה, טרימרקו פתחה בחקירה משלה ונעזרה בטיפ שקיבלה, שלפיו הצעירה בת ה-23, שרצתה להיות רופאה, נחטפה ואולצה לעבוד בזנות. עד מהרה החלה טרימרקו לפקוד בתי בושת בחיפוש אחר רמזים למקום שבו נמצאת בתה, ובהדרגה החל מסע החיפושים שלה לכלול מטרה נוספת: הצלת נשים שאולצו למכור את גופן ומתן עזרה שתסייע להן להתחיל חיים חדשים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מה שהחל כמסע של אשה אחת לפני כעשור, התפתח לכדי תנועה של ממש, וכיום טרימרקו נחשבת לגיבורה עבור מאות נשים שאותן הצילה מרשתות הזנות של ארגנטינה. היא זכתה לאות הכבוד "אשת האומץ" מטעם מחלקת המדינה האמריקנית, והפכה גם מועמדת לפרס נובל לשלום. ביום ראשון בלילה השבוע, העניקה לה נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר פרננדס פרס על קידום זכויות אדם, בטקס שנערך מול מאות אלפי בני אדם שהתאספו בפלסה דה מאיו כדי לציין 29 שנה להחזרת הדמוקרטיה לארגנטינה.

 

האם סוזנה מובילה הפגנה נגד הסחר בנשים, עם תמונת בתה (צילום: AP) (צילום: AP)
האם סוזנה מובילה הפגנה נגד הסחר בנשים, עם תמונת בתה(צילום: AP)

אלא שגם השנים שבהן חקרה את עולם הפשע המחתרתי לא הובילו אותה אל בתה, מריה דה לוס אנחלס "מריטה" ורון, שהייתה בת 23 בשנת 2002 כשנעלמה מהעיר שבה מתגוררת המשפחה באזור טוקומן. מריטה הנעדרת הותירה מאחור גם את בתה בת השלוש מיקאלה.

 

"אני חיה בשביל זה", סיפרה האם סוסנה בת ה-58 על המסע המתמשך שלה בעקבות בתה. "אין לי חיים חוץ מזה, והאמת היא שאלה חיים עצובים מאוד שאני לא מאחלת לאף אחד". עם זאת, הדרך הכואבת שעברה הגיעה כעת לנקודה חשובה. הפרסום שלו זכו מאמציה של טרימרקו גרמו לרשויות בארגנטינה לנצל את סיפורה הנודע של בתה ולהעמיד לדין 13 בני אדם שחטפו לכאורה את הבת מריטה ואילצו אותה לשמש כזונה במסגרת רשת בתי זונות הנמצאת בבעלות משפחה אחת. זנות, נציין, אינה בלתי-חוקית בארגנטינה, אולם אילוץ נשים לעסוק בה הוא כן עבירה על החוק. הלילה צפויה להימסר הכרעת הדין בנושא אחרי משפט שנמשך כשנה.

 

שבעת הגברים ושש הנשים העומדים לדין טוענים כי הם חפים מפשע, ועורכי דינם טוענים כי אין כל הוכחה פיזית התומכת באישומים נגדם. מי שניהלו לכאורה את רשת בתי הבושת הכחישו כי הכירו אי-פעם את מריטה ורון, וטוענים כי נשים העובדות בבתי הבושת שלהם עושות זאת אך ורק מרצונן. התובעים דורשים לגזור עונש של עד 25 שנות מאסר על הנאשמים אם יורשעו. האם סוסנה טרימרקו הייתה עדת הראייה הראשית במהלך המשפט, והעידה במשך שישה ימים רצופים על החיפושים אחרי בתה.

 

לא בוכים ליד סרסורים

הדרך עד למשפט הייתה ארוכה. כשהיא מתוסכלת ממה שנראה לה כמו אדישות של הרשויות להיעלמות בתה, פתחה טרימרקו בחקירה משלה ואיתרה נהג מונית שסיפר לה כי הסיע את בתה לבית בושת שבו היא הוכתה ואולצה לעבוד בזנות. הנהג עצמו הוא אחד הנאשמים כעת. כשבעלה ונכדתה מעורבים אף הם בחקירה העצמאית, טרימרקו התחזתה למגייסת זונות והחלה נכנסת לבית בושת אחרי בית בושת, בחיפוש אחר רמזים. עד מהרה היא מצאה עצמה שקועה בעולם המסוכן של הפשע המאורגן, מחפשת ראיות נגד שוטרים, פוליטיקאים וגנגסטרים.

 

סוסנה, מריטה והנכדה מיקאלה לפני החטיפה (צילום: AP) (צילום: AP)
סוסנה, מריטה והנכדה מיקאלה לפני החטיפה(צילום: AP)

 

"בפעם הראשונה הבנתי באמת מה קרה לבתי", מספרת טרימרקו. "הייתי עם בעלי ועם מיקאלה, שישנה במושב האחורי של המכונית מפני שהיא הייתה עדיין קטנה מאוד ולא היה לי אצל מי להשאיר אותה". לדבריה, האישה הראשונה שאותה הצילה לימדה אותה להיות חזקה. "זה לא עוזב אותי: היא אמרה לי לא לתת להם לראות אותי בוכה, כי האנשים חסרי הבושה האלה שהחזיקו בבת שלי יצחקו עליי ועל הכאב שלי. מאז אני לא בוכה יותר. הכרחתי את עצמי להיות חזקה, וכשאני מרגישה שאני עלולה להזיל דמעה, אני נזכרת במילים האלה ונרגעת".

 

הנכדה מיקאלה היא בת 13 היום, ומאז היעלמות אמה היא חיה יחד עם הסבתא סוסנה. היא תורמת להבלטת הקמפיינים נגד סחר בבני אדם ושומרת את זכר אמה בחיים. יותר מ-150 בני אדם העידו במשפט המתנהל סביב פרשת מריטה ורון, כולל עשרות נשים שאולצו לעבוד בזנות ותיארו את התנאים האכזריים בבורדלים.

 

סוסנה טרימרקו בבית המשפט. "בלי קשר להכרעת הדין, השינוי נעשה" (צילום: AP) (צילום: AP)
סוסנה טרימרקו בבית המשפט. "בלי קשר להכרעת הדין, השינוי נעשה"(צילום: AP)

 

לפי חוליו פרננדס, העומד בראש המחלקה במשטרת טוקומן המופקדת על חקירת מקרים של סחר בבני אדם, ייתכן שוורון נחטפה פעמיים, תוך שיתוף פעולה של אותן הרשויות שאמורות היו להגן עליה. הוא אמר בבית המשפט כי עדי ראייה דיווחו שראו את ורון בתחנת אוטובוס שלושה ימים אחרי שנעלמה בפעם הראשונה, וכי שוטר בשם דומינגו פסקואל אנדרדה הסיע אותה לבית בושת. אנדרדה, הנמנה כיום עם הנאשמים, מכחיש כי הכיר מישהו מבין הנאשמים האחרים או את הנעדרת ורון.

 

העדויות: הבת נאנסה ונמכרה לספרדים

שוטרים אחרים ממשטרת טוקומן העידו כי כשביקשו בשנת 2002 אישור לערוך חיפושים בבורדלים של רשת "לה-ריוחה", שופט אילץ אותם להמתין במשך שעות ובכך אפשר לחוטפיה של ורון להעביר אותה למקום אחר. הגרסה הזו קיבלה חיזוק גם מאישה ששימשה בעצמה זונה בבית בושת: היא העידה כי ורון הועברה משם ממש לפני שהמשטרה הגיעה. השופט, דניאל מורנו, אינו עומד לדין. הוא הכחיש כי גרם לעיכוב  מכוון בפשיטה או כי יש לו קשר כלשהו לנאשמים.

 

חלק מהנשים שאולצו לעבוד כזונות סיפרו כי ראו את ורון נגררת וסופגת יחס אכזרי. אחת מהן העידה כי ורון חשה כלואה והתגעגעה לבתה. אחרת סיפרה כי ראתה את ורון עם שיער בלונדיני ותינוק קטן שנאלצה ללדת לפושע בכיר שאנס אותה. אישה שלישית סיפרה כי חשבה שוורון נמכרה לבית בושת בספרד, טענה שהועברה לאינטרפול.

 

מקבלת פרס מנשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדס, השבוע (צילום: AP) (צילום: AP)
מקבלת פרס מנשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדס, השבוע(צילום: AP)

 

המוני ארגנטינאים באירוע שבו קיבלה טרימרקו את הפרס (צילום: AP) (צילום: AP)
המוני ארגנטינאים באירוע שבו קיבלה טרימרקו את הפרס(צילום: AP)

 

מסע החיפושים של טרימרקו אחר בתה הוביל את מחלקת המדינה האמריקנית להעביר הון ראשוני להקמת קרן על שמה של מריטה ורון. נכון להיום, היא הצילה יותר מ-900 נשים ונערות מסחר בבני אדם. העמותה מספקת גם דיור וסיוע רפואי ופסיכולוגי, והיא עוזרת לקורבנות לתבוע את האנשים שחטפו אותן והחזיקו בהן. ארגנטינה אסרה על סחר בבני אדם בשנת 2008, במידה רבה הודות לעבודתה של הקרן הזו. לפי

שרת הביטחון נילדה גארה, כוח חדש שהוקם כדי להילחם בסחר בבני אדם שחרר קרוב ל-3,000 קורבנות נוספים בתוך כשנתיים.

 

תהיה הכרעת הדין אשר תהיה, עורך הדין של טרימרקו, קרלוס גרמנדיה, אמר כי עצם קיום המשפט גרם לשינוי. "הסחר בבני אדם היה בעיה בלתי-נראית עד לפרשת מריטה ורון", אומר גרמנדיה. "הפרשה הציבה אותו בצמרת סדר היום הלאומי".

 

אלא שטרימרקו רוצה יותר. "קיוויתי שהם יישברו ויגידו מה הם עשו עם מריטה. אני מרגישה בתוך תוכי שהיא בחיים, ואני לא הולכת לוותר עד שאמצא אותה. אם היא לא נמצאת עוד בעולם הזה, אני רוצה את גופתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלוש בנות היו, רק שתיים נשארו. גם הנכדה עוזרת
צילום: AP
סוסנה טרימרקו. למדה לא לבכות
צילום: AP
מומלצים