שתף קטע נבחר

טבח של המורדים או אסד? 200 נפגעים בכפר סורי

ארגון זכויות אדם סורי, המדווח בדרך כלל על הזוועות שמבצעים אנשי אסד, טוען כעת כי בסדרת פיצוצים בכפר עלווי נהרגו 10 בני אדם ועוד כ-190 נפצעו. אם זהו מעשה של המורדים - זו פעולת הנקם הקשה ביותר שלהם נגד אזרחים. הם טוענים: זה אסד

כ-200 בני אדם אנשי העדה העלווית, העדה שאליה משתייכים הנשיא בשאר אסד ורבים מבכירי המשטר, נפגעו בסדרת פיצוצים שאירעה אתמול (ג') באזור הכפר העלווי עקרב שבמרכז סוריה. כך דיווח הערב הארגון Syrian Observatory of Human Rights. לפי הדיווח, עשרה בני אדם נהרגו וכ-190 נפצעו. הארגון, המדווח לעתים קרובות על הזוועות שמחוללים אנשי אסד, נמנע הפעם מלהטיל את האחריות למעשה על אחד הצדדים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"לפי שעה לא ברור אם המורדים הפועלים נגד אסד הם העומדים מאחורי ההתקפה, אולם אם זהו אכן המצב, הרי שמדובר בפועלת הנקם הגדולה ביותר שלהם נגד אזרחים עלווים מאז תחילת מלחמת האזרחים", אמר ראש ארגון זכויות האדם שמושבו בבריטניה, ראמי עבד אל-רחים, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

לדברי עבד אל-רחים, בשבוע שעבר תפסו המורדים עמדה של הצבא ליד הכפר שבו אירעו הפיצוצים אתמול. "אנחנו קוראים להקים ועדת חקירה עצמאית שתחקור את ההתקפות האלה", הדגיש עבד אל-רחים, "אנחנו רוצים סוריה חופשית ודמוקרטית ולא סוריה המושתתת על שנאה דתית". מנגד, פעילים בארגוני אופוזיציה טענו כי הפיצוצים נגרמו דווקא מהפגזות שביצעו טנקים של צבא אסד.

 

אוספים את השברים בעיר חלב (צילום: AP) (צילום: AP)
אוספים את השברים בעיר חלב(צילום: AP)

 

ילדים פצועים, כנראה עלווים מהכפר עקרב, הגיעו לבית חולים שדה של המורדים בכפר חולה הנמצא כמה קילומטרים משם, וסיפרו לפעילי אופוזיציה על מה שקרה. סרטונים שלהם פורסמו ביוטיוב. שלושה ילדים קטנים שהתראיינו סיפרו כי הם ועוד כ-200 איש הוחזקו כמגן אנושי על-ידי אנשי מיליציה הנאמנה לאסד בתוך בית.

 

"היינו בתוך בית עם השביחה, הם אמרו שהם שומרים עלינו מפני המורדים", סיפר מוחמד ג'ודל, אחד הילדים, כשהוא עטוף בשמיכה. "המורדים התחילו להגיד לנו לצאת, ושאף אחד לא יפגע בנו. השביחה לא נתנו לנו לעזוב". איש המורדים שהתראיין ב"סקייפ" סיפר כי יש בכפר לחימה והפגזות זה כמה ימים.

 

יהיו האחראים למתקפה בכפר העלווי אשר יהיו, חשוב לזכור כי כוחות המורדים הסוריים אינם עשויים מקשה אחת. לפי הערכות מודיעיניות, מאז תחילת המרד נגד אסד חדרו לסוריה פעילים רבים של אל-קאעידה הפועלים אף הם להפלת שלטון אסד, אולם בדרכים אכזריות הרבה יותר וללא תלות בתמיכה של המערב. לא מן הנמנע כי הפעילים האלה הם האחראים לפיצוצים בכפר.

 

כרזה קרועה של הנשיא אסד בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
כרזה קרועה של הנשיא אסד בחלב(צילום: AP)

 

הכפר עקרב שבו אירעו הפיצוצים קרוב מאוד כאמור לכפר חולה, שבו נרצחו במאי השנה בטבח מחריד 108 בני אדם, בהם 49 ילדים ו-34 נשים. מלבד בכפר חולה, אירעו השנה עוד כמה מעשי טבח שלדברי האו"ם החשד הוא כי העומדים מאחוריהם הם אנשי "השביחה", המליציה האכזרית והידועה לשמצה של אסד שנוהגת לשחוט את קורבנותיה בסכינים, ללא קשר לגילם ולמינם. אסד מצדו טען כי המורדים הם האחראים למעשי

הטבח הקודמים, אולם רוב הקורבנות במעשים אלה היו בכפרים שתושבים תומכים בעיקרם במורדים. לכן החשד הוא שאנשיו אחראים למעשי הטבח ההם.

 

מאז תחילת ההתקוממות העממית בסוריה במרס 2011 נהרגו שם יותר מ-42 אלף בני אדם. עוד מאות רבות של אלפים איבדו את בתיהם, וחלקם הגדול מצא בינתיים מפלט במדינות השכנות.


פורסם לראשונה 11/12/2012 21:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות המורדים בעיר חלב
צילום: AFP
מומלצים