שתף קטע נבחר

ביקור ילדי אפריקנים עורר כעס בגנים במרכז ת"א

מועדונית בשינקין יזמה ביקור של ילדים למבקשי מקלט מדרום העיר. הורים שחששו ממחלות הזדעקו ואילו אחרים האשימו אותם בגזענות. "לא ברור איך ביקור ילדים ממוצא 'אפרו' יתרום לילדינו", כתב הורה. אחר השיב: "אני מקווה שחיסנת את ילדיך נגד בורות, זה יותר מידבק מחצבת"

ביקור תמים "להכרת האחר" של ילדים למבקשי מקלט אפריקנים בגני ילדים במרכז תל-אביב הפך לוויכוח לוהט בין ההורים ולהטחת האשמות בגזענות ובצביעות. הנהלת המועדונית המופעלת בחנוכה באשכול הגנים בשכונת שינקין יזמה ביקור של 35 ילדים מדרום תל-אביב כחלק מלימודים בנושא אפריקה. רוב ההורים לא הביעו כל התנגדות לכך, אולם חלק מההורים חששו שהביקור עלול לסכן את ילדיהם, והדבר הביא לחילופי האשמות קשים ולביטול של ביקור באחד הגנים.

 

"כשהורים מסוימים שמעו על המפגש זה עורר סערה", סיפר אחד ההורים בשיחה עם ynet, "היו טלפונים ומיילים בין כמה זוגות של הורים שהתנגדו והשיח הפך לגזעני וסוער מאוד. הורים צעקו והתווכחו והסבירו שהביקור עלול לסכן את ילדיהם".

 

הורה שהתנגד לביקור טען מנגד כי לא מדובר כלל בגזענות וכי "עצם ההזמנה של אותם ילדים מהווה התנשאות על האחר". ההורה הסביר כי "הניסיון שלנו היה בסך הכול לברר מאלו גנים מגיעים אותם ילדים, ואם הם מחוסנים, מתוך דאגה לילדינו".

 

במייל ששלח הורה מתנגד לכלל ההורים באשכול נכתב: "מאוד היינו שמחים ורוצים לעזור לילדים שהוריהם הגיעו 'מהיבשת הרחוקה' והיינו מוכנים לתרום צעצועים, משחקים, בגדים ואף מעבר, לו רק התבקשנו לכך... לא ברור איך הילדים שלנו יוכלו לעזור לילדים האלה ואיך ביקור ילדים ממוצא 'אפרו' בגן שלנו יתרום להם משהו".

 

הוא צירף לתכתובת כתבה מהשנה האחרונה שעוסקת בשיעור ההידבקות בחצבת בקרב מבקשי המקלט והסביר: "רצינו לברר מאלו גני ילדים מגיעים הילדים? האם הגנים הללו בפיקוח מסודר? אינני רוצה שבתי הקטנה תתרועע עם ילדי פליטים מאזור התחנה המרכזית שאינני יודע מה מצב בריאותם, זו זכותי וחובתי לדאוג לילדתי ולשלומה".

 

"מי הומו? מי מרוקאי?"

אם שבנה שוהה במועדונית השיבה לו בציניות: "אני מבקשת לדעת מיהם הילדים שההורים שלהם הומואים, שהרי ידוע שבקהילה שלהם יש חשיפה מוגברת לאיידס ולא הייתי רוצה לסכן את ילדיי. כמו כן חשוב לי לדעת מי מההורים מרוקאים , מכיוון שהם ידועים כפרימיטיביים אלימים ולא הייתי רוצה שילדיי ייחשפו לאלימות. מי מההורים רוסים, לא רוצה שהילדה שלי תגדל להיות זונה . וכמובן ,שיצביעו ההורים מהמוצא התימני (ההורים מהמוצא הפרסי שיעמדו) שהרי ידוע שקשה למצוא כלה לחתן קמצן . להמשיך??? תתאפסו על עצמכם". למען הסר ספק האימא צירפה גילוי נאות: "אני רוסיה, בעלי תימני וטובים מחבריי מרוקאים והומואים. תמצאו לעצמכם חיים".

 

אם אחרת כתבה: "אני שמחה שהילדים בגן ה'צפוני' שלנו נחשפים לילדים כמוהם שנראים קצת אחרת, מחוץ לצפייה ב'דורה'". הורה אחר הוסיף: "אני משוכנע שחיסנת את ילדיך נגד חצבת, כחלק מסל החיסונים שמעניקה מדינתנו, הנאורה והטהורה. אני מקווה שגם חיסנת אותם נגד בורות וגזענות, כי זה אפילו יותר מידבק מחצבת".

 

זוהר יעקב, מנהלת עמותת ההורים "מקהל"ת", שמפעילה את המועדונית, אמרה כי "הביקור התקיים בגנים באשכול באופן מוצלח מאוד ובתמיכת 490 מתוך 500 ההורים בעמותה". עם זאת, באחד הגנים באשכול, שמונה כמה גנים, בוטל ביקור מפאת לחץ שהפעילו הורים שאיימו לא לשלוח את ילדיהם לבית הספר באותו יום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדי מבקשי מקלט מפגינים נגד גירושם (ארכיון). "עצם ההזמנה היא התנשאות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים