שתף קטע נבחר

אסד נזהר מישראל - וירה את הסקאדים צפונה

המשטר הסורי הבין שהאמצעים ששימשו עד כה נגד המורדים לא יעילים עוד, ולכן ירה לראשונה סקאדים - שיכולים לשאת גם נשק כימי. התקווה שלו: האפקט הפסיכולוגי ישבור שוויון. אם הסורים יתכוננו לירות סקאדים לעבר ישראל, המודיעין שלנו אמור לזהות

השימוש שלפי מקורות אמריקנים עשה משטר בשאר אסד בטילים בליסטיים מדגם סקאד מעיד על תחושה שהאמצעים הצבאיים שהועלו עד כה אינם יעילים יותר נגד המורדים. לכן נאלצים הצבא הסורי והמשטר המפעיל אותו להשתמש בנשק אסטרטגי שהם מקווים שהאפקט שלו יהיה "שובר שוויון".

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

העיתון "ניו-יורק טיימס", נזכיר, דיווח אמש (יום ד') בהתבסס על גורמים רשמיים בממשל האמריקני כי לראשונה במלחמתו נגד המורדים ירה צבא אסד טילי סקאד. הטילים נורו מאזור דמשק לכיוון צפון, לעבר אזורים שעליהם השתלטו המורדים. לא ידוע אם הם גרמו לנפגעים. בכיר בממשל אובמה אמר ל"ניו-יורק טיימס" כי הממשל רואה בשימוש בסקאדים "הסלמה משמעותית" וכי השימוש הזה מוכיח את הייאוש הגובר של אסד, מפני שטילים כאלה משמשים בדרך כלל כנשק לצורכי הגנה.

 

אסד חושב: אם זה לא יועיל, זה בטח לא יזיק. פליטים סורים (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד חושב: אם זה לא יועיל, זה בטח לא יזיק. פליטים סורים(צילום: AP)

 

ראש הקרב של טיל סקאד מכיל חומר נפץ במשקל של טונה אחת ואפילו פחות. מטוס קרב יכול לשאת כמה פצצות, כל אחת במשקל של טונה, ואף לדייק יותר בהפעלתן. אולם האפקט הפסיכולוגי של טיל המגיע בשריקה ונוחת בלב אזור בנוי הוא גדול יותר, בעיקר בלילה. המטוס גם יכול לדייק יותר בפגיעה והטיל הוא

הרבה פחות מדויק, אבל המשטר הסורי אינו מעוניין בפגיעה נקודתית אלא בהלם פסיכולוגי שיתפרס על שטח רחב ביותר.

 

יכולתי להיווכח בכך בעצמי ב-1989 כשהייתי עם המוג'הידין האפגנים באזור העיר ג'ללבאת שבמזרח אפגניסטן. המוג'הידין האפגנים, כמו המורדים הסורים כעת, התמקמו בבתי ספר, בנהרות ובאזורים מוגנים אחרים, והמשטר של הנשיא הקומוניסטי של אפגניסטן דאז נג'יבולה, ירה עליהם סקאדים כדי להפחידם. ואכן גם משטר נג'יבולה היה אז בימיו האחרונים ולכן לא היסס לשגר נשק אסטרטגי לעבר אזורים שבהם מתגוררים אזרחים אפגנים שהיו בשליטת המורדים. 

 

בתחילה ההישג היה גדול. הטיל ששייט בשמיים כשהוא מותיר אחריו שובל אש, וקול הנפץ האדיר שנשמע אחרי שפגע בקרקע, הרתיעו בהתחלה את המוג'הידין, אבל אחר כך, כעבור יומיים-שלושה, זה הפך לשגרה ולא השפיע יותר. סביר להניח שהמשטר הסורי מנסה להרתיע את המורדים באמצעות פגיעה באוכלוסייה הלא לוחמת, אבל סביר להניח שגם המורדים בסוריה יתרגלו לתופעה. אין ספק שגם הגנרלים של אסד, העלווים שעדיין נאמנים לו, יודעים שהאפקט של הטילים הבליסטיים מוגבל, אולם אין להם הרבה ברירות. יש להם מאות טילים והם אומרים לעצמם כנראה, שאם זה לא יועיל זה בטח לא יזיק.

 

נשים סוריות במערת א-נועמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשים סוריות במערת א-נועמן(צילום: AFP)

 

שיגור הסקאדים מאיים גם על טורקיה, וזהו אפקט נוסף שאסד מעוניין בו, מפני שהוא עשוי לגרום לקהילה הבינלאומית ללחוץ על המורדים לרסן את פעולותיהם כדי שלא לגרום לתבערה אזורית. השיקול השלישי הוא שהמורדים בסוריה קיבלו לאחרונה משלוחים של טילי כתף מדגמים שונים. הם מצליחים להפיל באמצעותם מסוקים ומטוסי קרב של הצבא הסורי. בין טילי הכתף יש כאלה שסופקו במימון סעודיה וקטאר ודרך טורקיה ולבנון למורדים הסורים. ישנם גם טילים מדגם F-16 ו-F-24 שכאמור זוכים להצלחה בשדה הקרב נגד המשטר כמו טילי הנ''ט.

 

מה שבטוח: גם המכ"מים שלנו זיהו

ניכרת התפתחות בשימוש בטקטיקות ובכלי הנשק שבהם משתמש הצבא הסורי נגד המורדים. בתחילה השתמשו בחיל רגלים ובמיליציות השביחה. אחר כך השתמשו בטנקים, בהמשך בארטילריה ובמרגמות, אחר כך בחיל אוויר - ועכשיו בסקאדים. השלב הבא עשוי להיות הפעלת נשק כימי נגד המורדים. כלי תקשורת זרים מדווחים שהסורים מילאו פצצות אוויר בגז סארין, אולם נסוגו בהם מהכוונה להטילן בגלל התגובה הבינלאומית והאמריקנית החריפה. אבל אם ייכשלו גם הסקאדים ולא ישיגו את האפקט הרצוי, ייתכן שמשטר אסד הנואש אכן יעשה שימוש בנשק כימי, כשם שהוא עושה שימוש בפצצות תבערה מסוגים שונים וגם בפצצות הלם קטלניות מסוג דלק/אוויר.

 

באשר להיבט הישראלי, הצבא הסורי ירה כנראה סקאדים מדגמים מיושנים. היו אלה טילי סקאד B שנורו מאזור דמשק לצפון סוריה. במילים אחרות - בכיוון ההפוך לישראל. זה כנראה לא מקרה, מפני שהמשטר הסורי מבין שאם ירי הטילים - אפילו בשוגג - יזלוג לעבר ישראל או ירדן, זה עלול לגרור תגובה צבאית חריפה של ישראל ושל הקהילה הבינלאומית, שישימו במהירות קץ למשטר.

 

אנג'לינה ג'ולי עם פליטים סורים בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנג'לינה ג'ולי עם פליטים סורים בירדן(צילום: רויטרס)

 

נקודה חשובה נוספת היא שאין זו הפעם הראשונה שהסורים משגרים טילים מדגמים שונים של סקאד בתוך ארצם. המדבר הסורי הוא כבר מזמן שדה ניסויים לטילים בליסטיים מכל הסוגים שהסורים הצטיידו בהם, ולכן יש להם ניסיון בהפעלת סקאדים בתוך ארצם. צריך עם זה לציין שעל טילי סקאד אפשר להרכיב ראשי קרב כימיים וגם זה כבר נוסה על-ידי הצבא הסורי.

 

שיגורי הסקאדים ללא ספק אובחנו על-ידי מערכת המכ''מים והתצפיות של ישראל, ובמיוחד על-ידי המכ"מים מסוג "אורן ירוק" ו"אורן אדיר", המשמשים את סוללות טילי החץ שלנו. אולם מאחר שהשיגורים היו מדרום לצפון-מזרח, לא אובחנה כל סכנה לישראל ולכן גם לא היו התרעות. יש להניח שאם הסורים יתכוננו לירות סקאדים לעבר ישראל, מערכות המודיעין הישראליות יבחינו בכך מבעוד מועד וצה''ל יפעל בהתאם - לא רק פיקוד העורף אלא גם חיל האוויר.

פורסם לראשונה 12/12/2012 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא סוריה אסד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הרס בזירת קרבות סורית. המורדים יתרגלו לטילים
צילום: רויטרס
מומלצים