שתף קטע נבחר

ועדת הבחירות פסלה קמפיין של עוצמה לישראל

השופט רובינשטיין קיבל עתירה של פעילי שמאל וח"כ לשעבר ממרצ, שטענו שמדובר בקמפיין גזעני. הפסילה היא בניגוד לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה

ועדת הבחירות המרכזית החליטה הערב (יום ד') לפסול קמפיין של מפלגת "עוצמה לישראל", בטענה שמדובר בקמפיין גזעני. בבקשה נטען כי קמפיין שמופיע על גבי אוטובוסים ובו מופיע הכיתוב "נאמנות" בשפה הערבית ומתחתיו הכיתוב "בלי חובות, אין זכויות", מטיל דופי באוכלוסייה שלמה. אנשי "עוצמה לישראל" טענו כי הקמפיין איננו גזעני וכי הדרישה למתן זכויות בתנאי שימלאו חובות היא לגיטימית.

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

את החלטתו מסר רובינשטיין בעקבות תלונה שהגישו פעילי השמאל לואיס פרנקנטלר, איילה גרינברג, דוד סנש, ישי מנוחין וחבר מפלגת מרצ מוסי רז, שטענו כי הקמפיין שהציגה באחרונה מפלגת "עוצמה לישראל" בערבית על אוטובוסים של חברת אגד - "נאמנות - בלי חובות אין זכויות" - הוא גזעני ו"מטיל דופי באוכלוסייה שלמה ונועד להוביל לגינוי קולקטיבי". כמו כן טענו כי הקמפיין "מטעה את הציבור בהקשר של מהות הנושא של זכויות אדם במדינה דמוקרטית".

 

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, החליט לפסול את הקמפיין - אף על פי שהיועץ המשפטי לממשלה חיווה את דעתו וטען כי לרובינשטיין אין סמכות לפסול. רובינשטיין כתב בהחלטתו כי הקמפיין "נועד להציג את המגזר הערבי כאינו נאמן למדינת ישראל. פרסום זה נועד להשפיל קבוצה אחת במדינת ישראל, האוכלוסייה הערבית" .

 

השופט רובינשטיין סיים את דבריו ואמר שדווקא בתור בני העם היהודי הופלינו בכל תולדותינו כמיעוט. "לכן מניעת שמץ חשש לגזענות צריך שתהיה בצופן הגנטי שלנו כלפי השוכנים עמנו", לדבריו.

 

במרצ בירכו על ההחלטה של השופט רובינשטיין. מוסי רז אמר כי "זוהי החלטה

 חסרת תקדים לפסול קמפיין שלקה בגזענות קיצונית שלא נראתה לעולם במערכות בחירות בישראל. לא שאלת קיום החובות למדינה, כמו גיוס, מעניינת את 'עוצמה לישראל' אלא הסתה נגד ערבים".

 

במפלגת "עוצמה לישראל" אמרו: "השופט רובינשטיין פסק בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה וקבע כי יש לו זכות להתערב גם בתוכן שמתפרסם על שלטי חוצות". חברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בן-ארי מתחו ביקורת על השופט רובינשטין: "לא ייתכן ששימוש באחת השפות הרשמיות ייחשב גזעני. מדובר בקמפיין לגיטימי: הדרישה לקיים חובות תמורת זכויות היא דרישה בסיסית במדינה מתוקנת. בכוונתנו לערער על ההחלטה השערורייתית הפוגעת בחופש הביטוי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השופט רובינשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מוסי רז
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מיכאל בן-ארי
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים