שתף קטע נבחר

מנהיג הישראלים: "ליברמן כבר פוליטיקאי גדול"

סקר "ידיעות אחרונות" וד"ר מינה צמח, שמנבא למפלגת העולים "הישראלים" שני מנדטים, הפתיע את יו"ר המפלגה דוד קון - מגיש בערוץ 9. הוא אומר כי מפלגתו תתמוך בכל קואליציה ותוקף את ליברמן: "ישראל ביתנו כבר לא סקטוריאלית. כולם מתחילים ככה ואחר כך מתנערים מזה"

פתאום קם אדם, פותח את העיתון ומגלה שהוא עשוי להיות הפתעת הבחירות. דוד קון, יו"ר מפלגת העולים החדשה "הישראלים", הופתע לראות היום (ו') ב"ידיעות אחרונות" את הסקר של מינה צמח ומכון דחף, שלפיו מפלגתו עוברת את אחוז החסימה ומגיעה לשני מנדטים. בראיון ראשון אחרי פרסום תוצאות הסקר מציין קון שיתמוך בכל מפלגה שתרכיב קואליציה. במקביל, הוא גם תוקף את מפלגתו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שמתמודדת מולו על הקול הרוסי.

 

עוד עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מטרת מפלגתו היא, ככל הנראה, להוות כתובת לאנשי המגזר הרוסי שחשים כי אחרי חבירת אביגדור ליברמן לליכוד הוא כבר אינו מייצג אותם. קון הוא מגיש בכיר בערוץ 9 ואחת הדמויות הבולטות והמוכרות ביותר בערוץ הנפוץ במגזר הרוסי. הוא יליד באקו, בירת אזרבייג'ן.

 

"זו הפתעה גדולה בשבילי", אמר קון בהתייחסו לתוצאות הסקר. "הבנתי שאני מזהה נכון את מצב הרוח והצרכים ברחוב הרוסי, ראיתי את זה, אבל לא ידעתי שאלה הפערים. הציבור הרוסי מכיר אותנו אבל לא חושב שזה מספיק בשביל ניצחון. אנשים אומרים שהייתי טוב על המסך אבל אני צריך להוכיח שאהיה טוב גם בכנסת".

 

לחצו להגדלה כדי לקרוא את תוצאות הסקר במלואן


 

כמו פוליטיקאי משופשף קון תוקף את היריבים - מפלגת ישראל ביתנו. לדבריו, "ישראל ביתנו לא מפלגה סקטוריאלית, כולם מתחילים ככה ואחרי קדנציה הם מתנערים מזה. הם כבר פוליטיקאים גדולים, מטפלים בבעיה האיראנית, בשלום, במלחמה. הם אומרים לנו 'אתם מבינים שאנחנו לא יכולים לצאת עכשיו מקואליציה' בגלל שיש את איראן, סוריה ומצרים על הראש".

 

קון מספר כי באפריל 2012 התקשרו אליו וסיפרו לו על כוונה להחיות אפשרות של הקמת מפלגה סקטוריאלית שתטפל ביוצאי ברית המועצות לשעבר. "דיברתי עם בנאדם שקוראים לו בנון אלקון, מספר 7 ברשימה שלנו, שהיה המנכ"ל הראשון במפלגת ישראל בעלייה של שרנסקי. הוא הציע לי לקחת מפלגת מדף, הישראלים, ולבנות רשימת צעירים דוברי רוסית. לחצו עליי לעשות עסק ולהיכנס, לא ידעתי מה לעשות כי היה לי משא ומתן עם מפלגת התנועה".

 

המובילים של הישראלים: קון, שורר ווקסלר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
המובילים של הישראלים: קון, שורר ווקסלר(צילום: אבי מועלם)

 

קון מציין כי נפגש עם לבני וקיבל ממנה הצעה להיות במקום השמיני ברשימה שלה. "הדיווחים שחיים רמון וציפי לבני עומדים מאחורי המפלגה שלי לא נכונים, חס וחלילה. אין לי התחייבות לאף אחד מלבד הבנק". קון מדגיש כי השיב בשלילה להצעה שקיבל בתנועה. "לא חשבתי שאפשר לפתור בעיות ספציפיות של המגזר הזה מתוך מפלגה גדולה. הייתה סיבה נוספת לכך שסירבתי - אחרי שעמיר פרץ הצטרף לתנועה הבנתי שלא אוכל להצטרף. אין לי בעיה אישית איתו והוא התארח אצלי בתוכנית, אבל הוא מאוד שמאלני והקהל שלנו לא יבין זאת".

 

אחרי קון נמצאים ברשימה מרינה סול שורר ואלכסנדר וקסלר - שניהם משובצים במקומות שעשויים להפוך לריאליים. "אני לא בנאדם שמוכן ללכת לשמאל", מסביר יו"ר המפלגה. "אמנם תמכתי בעבר בהסכם אוסלו והייתי בעד ההתנתקות, אבל אחר כך הבנתי כמו רבים שהשמאל קצת שיקר אותנו והקהל זז ימינה. אנחנו תומכים בשתי מדינות לשני עמים וקוראים למשא ומתן עם אבו מאזן, אבל לא במתכונת שהוא מציע. הוא לא יוותר על זכות השיבה ולכן למשא ומתן אין סיכוי, אבל אסור לומר 'לא' למשא ומתן".

 

הפתעת הבחירות? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הפתעת הבחירות?(צילום: אבי מועלם)

 

קון כבר חושב על היום שאחרי ומדמיין כיצד ייראה המשא ומתן הקואליציוני. "נתמוך בכל קואליציה שתהיה", הוא אומר, "ואם נתניהו יהיה החזק ביותר נתמוך כמובן בנתניהו. מפלגה סקטוריאלית כמונו לא תוכל לשבת באופוזיציה, אחרת לא נוכל להשפיע. מבחינה אידיאולוגית נעדיף את נתניהו כראש ממשלה, אבל נמליץ על מי שייתן לנו לעשות את מה שאנו רוצים לעשות בכנסת עבור המגזר שלנו".

 

בנוסף לעיסוקיו הטלוויזיוניים, קון מעיד כי הוא כותב מחזות שאחת מהן צפויה לעלות בקרוב במוסקבה. "כרגע אני אפילו לא יודע אם יש לי זכות כפוליטיקאי לבוא לפרמיירה של עצמי", אומר קון בהומור על ההחלטה הקשה לעבור לזירה הפוליטית. "כל החיים שלי השתנו, אבל אני עדיין לא רואה שזה שינוי בכיוון טוב. הבנתי בשנה האחרונה שאין מה לעשות - אני חייב לעשות משהו. אתם לא מסוגלים להבין את הבעיות במגזר שלנו. הציבור המבוגר צריך לחשוב אם לקנות תרופות או לאכול".

 

"עבדנו קשה לזכות בהערכה"

מספר 3 ברשימת הישראלים, אלכסנדר וקסלר, הוא הפרשן הפוליטי והמדיני הבכיר בכלי התקשורת דוברי הרוסית בישראל ונחשב לאחד הפרשנים הבכירים במגזר הרוסי. כיום הוא משמש כפרשן בכיר בערוץ 9 וברדיו ולדבריו, הצטרפותו לפוליטיקה נובעת מהזדמנות לייצג ציבור רחב שלא מיוצג. "כשישראל ביתנו הצטרפו לליכוד הערכתי שתהיה זליגת קולות מישראל ביתנו כי אין כבר מפלגה גדולה שמייצגת עולים מרוסיה. יש לה ולראש שלה אינטרסים אחרים, אני מבין את זה. יש כרגע נישה שצריך להיכנס אליה, אני חי את העם. אנחנו

מוערכים מאוד בציבור ועבדנו קשה כדי לזכות בהערכה הזו", אמר וקסלר.

 

בניגוד ליו"ר המפלגה קון, לוקסלר יש רק מילים טובות לומר על ליברמן. "אני מכיר אותו יותר מ-30 שנה, מאחל לו רק טוב ומזל טוב שירדה ממנו אבן גדולה עכשיו מהלב. אבל מהשטח עולים רמזים שיש קולות רבים במגזר שמחפשים בית לאחר האיחוד עם הליכוד. אני ודוד קון אנשים מוכרים ואהובים ומוערכים בקהל הרחב של עולי חבר המדינות".

 

על עמדות המפלגה אומר וקסלר: "לומר שאנחנו שמאל זה לא רציני, אני הצטרפתי לתנועת החירות בשנת 1975 ומכיר את שיר בית"ר יותר טוב מ-70% מאנשי הליכוד. ב-77' הסעתי ברכבי את מנחם בגין לחוג בית של עולים מברית המועצות. הדיבורים כאילו אנשי מפלגת התנועה עומדים מאחורינו הם בולשיט, שטות גמורה. אף אחד לא עומד מאחורי המפלגה הזו מלבדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוד קון
צילום: אבי מועלם
"אני חי את העם". וקסלר
צילום: אבי מועלם
מס' 3 - שורר
צילום: אבי מועלם
מומלצים