שתף קטע נבחר

'יהיה בסדר': חבר הנרצחת הזהיר, שוטרים התעלמו

בת 16 שנמלטה עם חברהּ מביתה בתל שבע הסכימה לחזור לאחר שהתחייבו לא לפגוע בה. זמן קצר לאחר מכן נרצחה בסכין על ידי אחיה, אף שחברהּ התריע על הסכנה הנשקפת לה בבית

אחמד אלעסאם, תושב תל שבע בן 24, הואשם היום (א') ברצח עאישה, אחותו בת ה-16, אך מה שניתן היה לפענח כמעשה אלימות שנולד מסכסוך משפחתי חריף, מתברר מעדויות ומהקלטות כרצח שאותו היה אפשר למנוע בקלות.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מכתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עולה כי האחות עזבה את ביתה יחד עם חברהּ, ע', לטייבה. בתגובה, הגישו

 בני משפחתה תלונה במשטרה ועשו ניסיונות להחזירה לתל שבע. היא עברה לבית דודה, ולאחר מכן חזרה להתגורר בביתה, כשאחיה הגדול התחייב שלא יאונה לה כל רע.

 

לפני שלושה שבועות, התפתח ויכוח בינה לבין אחיה, ובמהלכו אמרה כי היא אוהבת את חברהּ ורוצה להיות איתו. בתגובה, לקח הנאשם סכין מטבח ושיסף את גרונה. הוא יצא מחדרה לחצר הבית כשהוא אוחז סכין בידו וצעק "הרגתי אותה". לאחר מכן התקשר למוקד 100 ודיווח כי הרג את אחותו.

 

ע', מצדו, ביקש להתריע בפני המשטרה על הסכנה שמאיימת על חברתו ואף הקליט את השיחות, אך למרות אזהרותיו, היא נותרה בבית המשפחה, עד שנרצחה. כך, על פי ההקלטות, התנהלו שיחותיו עם המשטרה: 

 

ע': אם היא תחזור לשבט שלה יהרגו אותה. אני אומר לך בוודאות. הגיעו אליי איומים שרוצחים אותי ומורידים לי ולבחורה את הראש. הם חושבים שהבחורה ברחה איתי. מה האשמה שלה? שהיא אוהבת אותי?

 

שוטר: היו אצלה בבית והכול בסדר.

 

ע': איך הכול בסדר? אני אומר לך שהיא אצל המשפחה שלה ושהיא בסכנת חיים. היום תחיה, מחר תחיה, מחרתיים היא לא תחיה.

 

שוטר: תקשיב, תקשיב. יש מישהו שלקח עליה אחריות וחתם במשטרה עליה.

 

ע': כמה פעמים היו מקרים שאנשים באו לתחנה, לקחו אחריות ואחרי יומיים היא ברחה מהבית?

 

שוטר: מה אתה רוצה? בוא נתקדם. אני לא יכול להביא לך אותה.

 

ע': לא רוצה שתביאו אותה. אני רוצה שתוציאו אותה מהמשפחה כי אני יודע שעומדים לרצוח אותה. דוד שלה איים עליה ועליי בעצמו. אני רוצה להגיש תלונה.

 

שוטר: אין בעיה, תמתין, יש פה תור.

 

ע': סכנת חיים, תן לי להגיש תלונה. כשבן אדם בסכנת חיים אתה חייב ללכת להוציא אותו משם.

 

שוטר: יש פה חוקר, כנס תגיש תלונה. אתה לא משפחה שלה, ואני לא יכול להוציא אותה מהמשפחה.

 

ע': אני לא רוצה שתוציא אותה בשבילי. יש לך אדם בסכנת חיים, אתה לא יודע מה זה בדואים? אתה משרת שם.

 

שוטר: תקשיב, אתה אמרת שהיא בסכנת חיים, שלחו ניידת לבית, הלכה, בדקה. הבחורה בסדר, אין סכנת חיים.

 

ע': אני פה כבר שלוש שעות, רוצה להגיש תלונה על חיי אדם בסכנה, איך אתה יודע שזה אותה בחורה? אני מתריע, הם ירצחו אותה.

 

שוטר: יהיה בסדר.

 

ע': מה יהיה בסדר? יש סיכון, החיים שלה בסכנה. אני אומר לך, זה המשפחה שלה, זה לא מישהו ששומר עליה. זה המשפחה שלה איימו עליי ועליה.

 

שוטר: אני פה ביומן, במחשבים. זה מה שאני עושה. אני לא יכול לעזור לך, זה חוקר יעזור לך, יש חוקר, יסיים, תיכנס.

 

סנגורו של הנאשם, עו"ד יוסי זילברברג, מסר: "מדובר במקרה טרגי. מרשי מביע צער וחרטה על שעשה את מה שעשה. יחד עם זאת אנו רואים בחומרה את העובדה שמשטרת ישראל, המודעת היטב לכבוד המשפחה במגזר הבדואי, ולמרות שידעה שהמנוחה נעלמה מביתה לתקופה ארוכה, לא עשתה מעשה להוציא את הקטינה, אף בניגוד לרצונה, מביתה. זאת כאשר ידעה על הסכנה האורבת לה. אם לא די בכך, הרי שמדובר בקטינה. במצב זה, פקידת סעד ועובדת סוציאלית, המודעים היטב לתופעה זו, היו מחויבים להוציא צו על מנת למנוע ממנה לשהות בבית. הם אף לא פגשו את המנוחה. אם הרשויות היו נוהגות כראוי המעשה הזה לא היה קורה".

 

מהמשטרה נמסר בעבר בתגובה לטענות: "מדובר בנערה שטופלה, היא מוכרת לגורמי הרווחה ביישוב. כל הצעדים המשטרתיים נעשו בתיאום מלא עם הגורמים הטיפוליים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: חוסיין אלעוברה panet.co.il
מומלצים