שתף קטע נבחר

מפלס הכנרת עלה ב-16 ס"מ מתחילת הגשמים

הצפי ברשות המים הוא שעד סוף החורף נגיע למפלס של מינוס 210.50, כ-170 ס"מ מתחת לקו האדום העליון. ברשות המים מזכירים שהמפלס נמוך, אבל גם מרוצים: "יש יותר דגים"

ברשות המים מקווים כי הגשמים, שצפויים להתחדש מחר (יום ד') בערב, יגרמו בסוף השבוע לזרימה בנחלים להגיע לשיא של 20 שנה, בהשוואה לשנים קודמות בתחילת החורף. מאז תחילת עונת הגשמים עלה מפלס הכנרת ב-16 ס"מ. הצפי הוא שעד סוף החורף נגיע למפלס של 210.50-, כ-170 ס"מ מתחת לקו האדום העליון. בממוצע רב שנתי המפלס עולה ב-160 ס"מ, אך השנה צופים שהוא יעלה ביותר מ-180 ס"מ.   

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

ברשות המים מציינים כי עליית המפלס מתרחשת בזכות הגשמים שהשפיעו לטובה, אך גם בזכות התפעול - במסגרתו הפחיתו את השאיבה מהימה. כיום שואבים חצי מהממוצע בעבר.

 

מאז אתמול נרשמה עלייה של כחצי סנטימטר, והמפלס הנוכחי עומד על 212.27 מטרים מתחת לגובה פני הים. דובר רשות המים אורי שור הסביר כי העלייה הזו קבועה, בשל שאיבת מים מועטה מהכנרת. "כמדיניות אנחנו שואבים חצי מהממוצע הרב שנתי, כלומר מחצית מ-340 מיליון קוב מים".

 

האיזון האקולוגי יחזור?

ד"ר דורון קלנר מנהל תחום כנרת ברשות המים, הזכיר ש"המפלס הנמוך ביותר היה 212.43-, כלומר עלינו ב 16 ס"מ השנה ואנחנו נמצאים 73 ס"מ בלבד מעל הקו האדום התחתון. אנחנו במפלס יחסית נמוך, אבל חצי הכוס המלאה היא שאנחנו במגמת שיפור מאז 2008. העונה הסתיימה עם מפלס שגבוה במטר ורבע מהמפלס בסוף העונה שעברה, וזה משמעותי".

 

לדבריו, הגשם של דצמבר שירד יחד עם אירועי הגשם שצפויים בסוף השבוע יעלו כנראה את המפלס בעוד כמה סנטימטרים. "גובה המפלס ב 15 השנים האחרונה הרע את איכות המים ואת האיזון האקולוגי באגם, וחוסר יציבות אקולוגית בכנרת מביא לפגיעה באיכות המים. מהכיוון ההפוך, עם עלייה במפלס הכנרת אנחנו רואים ירידה במליחות המים. מבחינת השיפור במצב הדגה רואים עלייה מרשימה בשלל הדיג וכמות ההטלות".

 

ומה צפוי במזג האוויר? היום יהיה מעונן חלקית עם עלייה קלה בטמפרטורות. עד שעות הצהריים ייתכן גשם מקומי בעיקר בצפון מלווה ברוחות ערות - אבל לקראת סוף השבוע, זה כבר יהיה הרבה יותר רציני.

 

ביום רביעי תחול עלייה קלה נוספת בטמפרטורות. ייתכן אובך בדרום. לקראת לילה

 יחל לרדת גשם בצפון הארץ. ביום חמישי יהיה מעונן חלקית עד מעונן, עם גשם בצפון הארץ אשר יתפשט במהלך היום עד למרכז הנגב. ייתכנו סופות רעמים. תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות, ינשבו רוחות ערות, בדרום הארץ ישרור אובך וייתכנו סופות חול. בחרמון ירד שלג. גובה הגלים בים התיכון יגיע עד לשישה מטרים.

 

ביום שישי גשם מלווה בסופות רעמים בודדות ירד מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. תחול ירידה נוספת בטמפרטורות וייעשה קר מהרגיל. ינשבו רוחות ערות. חשש לשיטפונות במקומות המועדים. בדרום הארץ ישרור אובך. בחרמון ירד שלג. הגלים יתעצמו עוד יותר ויגיעו עד לשבעה מטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צחי גובר
הכנרת. בסימן עלייה
צילום: צחי גובר
מומלצים