שתף קטע נבחר

המחסנות נרצחו, המבצע נגד הפוליו הופסק

האו"ם שם קץ למבצע החיסון נגד פוליו בפקיסטן לאחר שורת מתקפות רצחניות. הטליבאן לקח אחריות בטענה שהחיסונים גורמים לעקרות והם כיסוי לפעולות ריגול, כפי שאירע במקרה של איתור בן לאדן

שלוש מתנדבות שהשתתפו במבצע לחיסון האוכלוסייה בפקיסטן נגד מגפת הפוליו נורו היום (יום ד') על ידי חמוש. שתיים מהן מצאו את מותן. הייתה זו ההתקפה האחרונה בשורה חסרת תקדים של התקפות בשלושת הימים האחרונים שהביאה להפסקת המבצע שזכה לתמיכה של האו"ם. האו"ם הוציא מפקיסטן את כל הצוות מטעמו שהיה מעורב במבצע החיסון. כך מסר מייקל קולמן, דובר בארגון.

 

נחשף מבצע ה"חיסון" המזויף לפני חיסול בן-לאדן

 

ממשלת פקיסטן מסרה כי מבצע החיסון נמשך בכמה אזורים ללא תמיכה של האו"ם אף על פי שעובדים שעסקו בחיסון סירבו לצאת לרחובות. במקביל, עובדות מערכת הבריאות הפקיסטנית ערכו הפגנות בעיר קראצ'י ובבירה איסלאמבאד במחאה על התקיפות האלימות שגבו את חייהן של תשע עובדות, שלוש מהן נערות.

 

אחות מחסנת בפשוואר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחות מחסנת בפשוואר(צילום: EPA)

גופת אחת הנשים שנרצחו בקראצ'י (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גופת אחת הנשים שנרצחו בקראצ'י(צילום: רויטרס)

גופות נרצחות בקראצ'י (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גופות נרצחות בקראצ'י(צילום: EPA)

 

על פי ההערכות, אנשי טליבאן עומדים מאחורי התקיפות בגלל התנגדותם לחיסונים שגורמים, לטענתם, לעקרות בקרב נשים במדינה ומשמשים כיסוי לפעולות ריגול למען ארצות הברית. טענות אלה הועלו לאחר שהתברר שד"ר שאקיל אפרידי, שהיה מעורב באיתור אוסמה בן לאדן היה רופא שניהל תוכנית לחיסון נגד צהבת נגיפית B.

 

אחת האחיות בתוכנית החיסונים של ד"ר אפרידי הצליחה לחדור לאחוזת בן לאדן כדי להזריק את החיסונים. לפי כמה מקורות, הרופא, שהמתין בחוץ, ביקש ממנה להכניס למקום תיק יד שאליו הוכנסו מכשירים אלקטרוניים. לא ברור אם בסופו של דבר הצליח ה-CIA להשיג DNA של משפחת בן לאדן, אף שלפי מקור אחד - המבצע לא נחל הצלחה. אפרידי הורשע בבגידה ונידון ל-33 שנות מאסר.

 

האחיות היום עדיין משלמות את המחיר על ניצול תוכנית החיסונים ההיא. "אנחנו יוצאות החוצה ומסכנות את החיים שלנו כדי להציל ילדים של אנשים אחרים משיתוק קבוע, עבור מה? בשביל שהילדים שלנו יהפכו ליתומים?", תהתה עובדת הבריאות אמברין ביבי במהלך הפגנה שבה השתתפה באיסלאמבאד.

 

הפגנת אנשי בריאות באיסלאמבאד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנת אנשי בריאות באיסלאמבאד(צילום: AFP)

 

חיסון נגד פוליו בפשוואר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיסון נגד פוליו בפשוואר(צילום: EPA)

 

לדברי ביבי, האלימות תפסה את הממשלה לא מוכנה משום שהיא לא צפתה תקיפות באזורים שנמצאים הרחק ממעוזי השליטה של הטליבאן ושהם יצטרכו לשנות את הטקטיקות של קמפיין הבריאות שלהם.

 

"לא ציפינו להתקפות כאלה בקראצ'י", אמר מוסטפה נוואז חוקאר, שר לענייני זכויות אדם שמפקח על מבצע החיסון. באזורים נידחים שבהם האיומים מוחשיים יותר, סיפקנו אבטחה למחסנים ממחלת הפוליו".

 

אתמול נרשמו ארבע תקיפות נפרדות, כולן בצפון פקיסטן. במחוז צ'רסדה, חמושים על אופנועים ירו למוות באישה ובנהג שלה. כמה שעות קודם לכן, ירו חמושים בעובד בריאות בפשוואר ומבית החולים נמסר כי מצבו קשה. בנוושרה הסמוכה, נורו ארבע עובדות בריאות נוספות. בכפר דווסרו נורו שתי נשים נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מחסנים בפעולה בפשוואר
צילום: EPA
תינוקת מתחסנת בפשוואר
צילום: EPA
מומלצים