שתף קטע נבחר

לקראת "סוף העולם", נאס"א מוצפת פניות - ועונה

מאות אנשים פונים מדי יום למדעני סוכנות החלל האמריקנית בניסיון להבין אם העולם יבוא לקצו ב-21 בדצמבר או אם צפויות תופעות אסטרונומיות יוצאות דופן. הנה התשובות שלהם

המדענים בסוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) יהיו בוודאי מאושרים בבוקר שבת, 22 בדצמבר. לאחרונה הם זכו לאלפי שיחות טלפונים ומיילים מאזרחים שרוצים לברר איתם סוגיה חשובה – האם העולם יגיע לקצו ב-21 בדצמבר, 2012?

 

צפו בפן המדעי יותר של סוכנות החלל:

כך נראה כדור הארץ בלילה

כך נראה "כדור הארץ כשהיה תינוק"

 

דוויין בראון, דובר מטעם הסוכנות, אמר ל"לוס אנג'לס טיימס" כי נאס"א בדרך כלל מקבלת כ-90 שיחות טלפון או מיילים בשבוע מאזרחים שפונים לארגון בשאלות שונות. אבל לדבריו, בשבועות האחרונים המספר זינק ל-200 עד 300 בני אדם שפונים לנאס"א מדי יום כדי לקבל תשובות לשאלות הקשורות למיתוס על סוף העולם.

 

"מי הסוכנות הראשונה שאליה תתקשר?", שאל בראון, ברמז ברור לסיסמת הסרט "מכסחי השדים", והשיב: "אתה תתקשר לנאס"א". במקום להתעלם החליטה נאס"א להיענות לאתגר. בעמוד אינטרנט שהקודש לנושא ובסרטוני וידאו שהועלו לרשת מסבירים מדעניה מדוע העולם לא יבוא לקצו ב-21 בדצמבר, ומה מקור המיתוס.

 

מדען נאס"א מנסה לשכנע: 21 בדצמבר יהיה יום רגיל

 

האתר מציג את השאלות הנפוצות ואת תשובות הסוכנות, הנה כמה מהן:

 

האם נשקפים איומים כלשהם לכדור הארץ ב-2012?

העולם לא יבוא לקצו ב-2012. כוכב הלכת שלנו מסתדר בסדר גמור כבר יותר מארבעה מיליארד שנים, ומדענים מהימנים בכל העולם לא יודעים דבר על איום שקשור ל-2012.

 

מה מקור הסברה שקץ העולם יתרחש ב-2012?

הסיפור התחיל עם טענות ש"ניבירו", כוכב לכת שכביכול התגלה על ידי השוּמרים, נמצא במסלול התנגשות עם כדור הארץ. הקטסטרופה הזו הייתה אמורה לקרות במאי 2003, אבל משדבר לא אירע, נדחה מועד יום הדין לדצמבר 2012 ונקשר לסוף אחד ממחזורי התקופות בלוח השנה העתיק של בני המאיה, ביום מפנה החורף ב-2012. כך כנראה התקבל התאריך.

 

האם לוח השנה של המאיה נגמר בדצמבר 2012?

כפי שלוח השנה שיש לכם במטבח לא מפסיק להתקיים אחרי 31 בדצמבר 2012, כך גם לוח השנה של המאיה לא חדל מלהתקיים ב-21 בדצמבר. התאריך הזה הוא סוף של תקופה ממושכת בספירה של המאיה, אבל אז – ממש כפי שלוח

השנה שלכם מתחיל מחדש ב-1 בינואר – מתחיל מחזור ארוך חדש בספירה של המאיה.

 

בינתיים, מעבר למסיבות ברוח "סוף העולם", יש מי שמתכונן לאירוע מבחינה מדעית. באתר האינטרנט של מצפה הכוכבים "גריפית'" שבלוס אנג'לס מופיעה "ספירה לאחור ל-לא-סוף-העולם". המצפה יישאר פתוח לתוך הלילה שבין שישי לשבת, כדי לסייע להפריך את התיאוריות על תופעות אסטרונומיות מוזרות שאמורות להעיד על קצו של עולמנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כדור הארץ, כפי שצולם על ידי לוויין של נאס"א
צילום: EPA
מומלצים