שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זוגיות בעידן הפייסבוק: מה-Poke ועד הפרידה

  מהצעת החברות ועד שינוי הסטטוס ל"נשואים": עדי רם על גלגולו הבנאלי והידוע מראש, של קשר זוגי בעידן הפייסבוק. רק אל תשכחו להוריד את התיוג מהתמונה הלא מחמיאה שלנו בחתונה שלכם. אוקיי?

  בעידן בו לכל אחד יש חיים גם בעולם האמיתי וגם בווירטואלי, ההתנהלות שלנו ברשתות החברתיות בכלל ובפייסבוק בפרט, הפכה לשפה חברתית לא כתובה, ואנו מוצאים איך להביא לשעתק אירועים מהעולם האמיתי גם לשם.

   

  עוד בנושא:

  לשנות סטטוס לסינגל: פרידה נוסח פייסבוק

  בין חזה חשוף על החוף ובין פרטיות בפייסבוק

  אנלייק. החתונה בוטלה בגלל סטטוס בפייסבוק

   

  הכפילות הזאת קיימת גם ברמת הקשר הזוגי - כל זוג מודרני מוצא את עצמו מנהל קשר גם בעולם האמיתי וגם בתוך הרשת החברתית. איך זה נראה? במקרה ולא יצא לכם להיתקל בנוכחות הוירטואלית של הזוגות הקיימים ברשימת החברים שלכם בפייסבוק, או להיות חלק מאחד כזה בעצמכם, להלן הממצאים מהשטח: גלגולו של קשר זוגי בפייסבוק בשנת 2012.

   

   

  שלב החיזור והדייטינג

  אם פעם הקשר הראשון שהיה נוצר בין בני זוג היה טלפוני או פרונטאלי, הרי שהיום, בדרך כלל, הצעת חברות בפייסבוק תגיע במקביל ובמקרים רבים הרבה לפני. במקרים המעפנים הצעת החברות תלווה ב-Poke, ובמקרים המעפנים ממש אף תוחלף בו.

   

  בכל מקרה, זהו סימן ראשוני להתעניינות, ומרגע זה מתחיל מסע הבילוש והגישוש ההדדי בין השניים, החל מאלבום תמונות הפרופיל ועד למעמקי אלבום הביקיני מתאילנד. במידה שהממצאים ימצאו חן בעיני שני הצדדים, יתחיל שלב החיזור הווירטואלי המאופיין בלייקים על סטטוסים ועל תמונות עדכניות, ובצ'יטוטים בתדירות הולכת וגדלה.

   

  במקרים חריגים ייתכנו תגובות על תמונות כגון: "חתיכי!"; "מהמם"; "תמונה אש" ו"יפהפייה" - המעידים על עניין גבוה מאוד מצד הגורם המגיב. עם התקדמות שלב החיזור לשלב הדייטינג, יתחילו השניים להפגין נוכחות קלה אך מרומזת על הקירות אחד של השני בצורת תגובות על סטטוסים. קצב הלייקים ילך ויגדל ואף יבוצעו שיתופים רנדומאליים של כתבות וסרטונים שהועלו על ידי אחד מהשניים.

   

  ניצנים של זוגיות

  במידה שהשניים שרדו את שלב הדייטים הראשונים ועברו לשלב הבא, יתחילו להיראות סימנים של שילוב העולמות החברתיים שלהם. השלב הזה מתאפיין ראשית בתמונות משותפות מתויגות של השניים מאירועים חברתיים שונים בהם נכחו. אלו ילוו בתגובות של החברות שלה ולעיתים גם של החברים שלו כגון: "זוג מקסים"; "מהממים!"; "איזה יפים אתם ביחד" ודומים להם.

   

  בשלב זה כל אחד מבני הזוג מקבל לרשימת החברים שלו בפייסבוק את חבריו הקרובים של בן הזוג הטרי שפגש באותו אירוע מדובר בו צולמו התמונות, המאשר באופן וירטואלי את הקשר עם החברים. אחר כך יגיע גם המפגש המיוחל עם המשפחה, ולאחר מספר כאלו יצורפו גם בני המשפחה הקרובה לרשימת החברים, ולתמונות המשותפות יצורפו גם תגובותיהם. בשלב זה ירגישו בני הזוג כבר מספיק בנוח כדי לעשות share על הקיר אחד של השני, בתוספת תגובות כגון: "במיוחד בשבילך אהובי" (אולי הגלגול הדיגיטלי של הסרנדה הישנה).

   

  יחסינו לאן?

  בשלב הזה מתחיל הזוג הטרי להעלות בעצמו תמונות ואף אלבומים שלמים מטיולים, אירועים, ימי הולדת והסופ"ש הרומנטי ההוא, בצימר בצפון. איפשהו בשלב הזה מגיעה שיחת ה"יחסינו לאן" הפייסבוקית המתרחשת בד"כ זמן מה לאחר שיחת ה"יחסינו לאן" האמיתית, ובמקרים חריגים אף חודשים (!) אחרי.

   

  לאחר השיחה ישונה הסטטוס ל-"in a relationship with", כמעין סימון טריטוריה וירטואלי הבא למסד באופן רשמי יותר את הקשר. במקרים הקיצוניים תוחלף גם תמונת הפרופיל האישית ו/או תמונת הרקע בתמונה זוגית משותפת. אנו נמצאים כבר בשלב מתקדם ביותר של הקשר, בו מוזמנים לאירועים משפחתיים ועל כן מועלות גם תמונות בליווי בני המשפחה.

   

  "אני ויוחאי עושים חיים עם החברים הכי טובים שלנו! תנו לנו לייק?" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "אני ויוחאי עושים חיים עם החברים הכי טובים שלנו! תנו לנו לייק?"(צילום: shutterstock)

   

  מעבר הדירה

  בשלב הזה יחליט הזוג המלכותי להצהיר על כוונותיו לעבור לגור ביחד. את הסימן לכך ניתן למצוא בפיד הקרוב לעיניכם בצורת ההודעה הבאה שתפרסם בת הזוג בליווי תיוגו של בן הזוג: "היי לכולם, אנחנו מחפשים דירה לזוג באזור הצפון הישן, כל מי ששומע על משהו מעניין - נא לדווח! :)"

   

  האירוסין

  השלב בו בני הזוג מופיעים בתמונות מארוחות משפחתיות חגיגיות, מהווה רמז מטרים להצעת הנישואין ההולכת וקרבה. זו מאופיינת לרוב בתמונת ידה של בת הזוג עונדת את  טבעת האירוסין שזה עתה קיבלה, בצירוף סטטוס מתאים. תמונה זו תזכה למינימום של 60 לייקים ו-15 הערות, ויחד איתה גם יגיע שינוי הסטטוס ל-engaged.

   

  אגב, אם במקרה פספסתם את ההזדמנות לעשות לייק על ההכרזה, היא תופיע במשך שבוע שלם בפינה הימנית העליונה של ה-home שלכם. כעבור מספר חודשים של שקט תגיע יום אחד התמונה שלה לבושה בלבן, אבל רגע - זאת עוד לא החתונה: זאת מסיבת הרווקות. הכלה תהיה מתויגת בתמונה בה היא לבושה בלבן, עיניה מכוסות, זר פרחים על ראשה וחברותיה מסביבה. "ותודה לכל חברותיי המקסימות!", תגיד שורת הסטטוס שתלווה את הצילום המתקתק. ואם יצא לכם לראות דבר שכזה, ראו הוזהרתם - מרגע זה ואילך הכינו את הפיד שלכם למתקפת התמונות הגדולה ביותר - החתונה.

   

  בשלב מסוים תגיע תמונת הטבעת המפורסמת ותנקר לכולן את העיניים (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
  בשלב מסוים תגיע תמונת הטבעת המפורסמת ותנקר לכולן את העיניים(צילום: סי די בנק)

   

  תקופת החתונה

  יום אחרי החתונה המדוברת ועד לשלושה חודשים אחריה, יעלו לפיד שלכם בטפטופים, עשרות אלבומים לפי הסדר הבא: ראשית, יעלה אלבום מצומצם המכיל מספר תמונות רק עם בני המשפחה ומספר חברים קרובים. האלבום יקבל את הכותרת: "הצצה ראשונית לאלבום החתונה שלנו". יחד עם זאת, יגיע שינוי הסטטוס המיוחל ל-married, שילווה בעשרות לייקים ותגובות, ובסטטוס המורכב ממינימום 7 שורות של תודות.

   

  במקרים הקיצוניים אף ייפתח פרופיל בשם משותף לבני הזוג כגון: "אסף ויעל" (היזהרו מלפתח שיחה בצ'ט עם הפרופיל הזה, שכן לא ניתן לדעת עם מי באמת אתם מדברים). לאחר כשבועיים יגיעו גם אלבום "המגנטים מהחתונה שלנו", סרטון החתונה ש"עשו לנו החברים המדהימים שלנו" בתיוג כל החברים, ולבסוף האלבום הסופי השלם: אלבום החתונה חלקים א', ב' ו-ג'.

   

  לקינוח יגיעו בטפטופים גם התמונות של המאפרת של הכלה, שיקפצו לכם בפיד בכל פעם שהיא תאפר כלה נוספת ותעדכן את תיק העבודות שלה. לאחר שנגמרו טפטופי אלבום החתונה יעלה אלבום "ירח דבש תאילנד/הודו/מרכז אמריקה". כמה חודשים לאחר מכן אלבום צילומי ההיריון, ואחריו שינוי תמונת הפרופיל או ה- cover לתמונת התינוק.

   

  הפרידה

  במידה שהקשר לא צלח וכשל לפני שלב הנישואים, תגיע באיזשהו שלב אותה הכרזה מדכאת על הפרידה הסופית. גם השלב הזה מאופיין במספר צעדים וירטואליים: במקרים מסוימים הדבר יגמר בשינוי סטטוס ל-single או להעלמת הסטטוס מהפרופיל בכלל, כדי להימנע מאי הנעימות של ההסרה. במקרים חריגים (וקצת מטרידים יש לומר), ישונה הסטטוס של הזוג מספר פעמים הלוך ושוב בין single ו-in a relationship, עד שהזוג יחליט מה יעלה בגורלו.

   

   

  תגובות שניתן לראות על שינוי סטטוס לסינגל נעות בין "??" ל-"מה קרה?" (כן, כי יכתבו לך על כל הקיר בדיוק מה קרה). יחד עם השלב הזה יוסרו התיוגים המשותפים של הזוג מהתמונות, ולעיתים אף יוסרו התמונות עצמן, שלב שמתרחש במקביל או זמן מה לאחר טקס החזרת הבגדים, הטרנינג ומברשת השיניים בעולם האמיתי.

   

  אני מקווה שזה שלב שלא תצטרכו להתמודד איתו, ואני מאחלת לכולם זוגיות פורייה ומאושרת הן בעולם האמיתי והן בווירטואלי. רק באמא שלכם, תורידו את התמונה הלא מחמיאה שלי עם הסנטר הכפול והפרצוף השיכור מאלבום החתונה חלק ב'- זה פשוט לא נראה טוב! 

   

  בואו להיות חברים בערוץ יחסים של פייסבוק 

   

   

  ל"ערה?"- בלוג הפייסבוק של עדי רם

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אלה הם חיינו! והם מרוכזים אצל צוקרברג כפרה עליו
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים