שתף קטע נבחר

בצל החשש ממהומות: המצרים אישרו את החוקה

אחרי חודש של מהומות דמים שבהן נהרגו יותר מ-10 בני אדם ויותר מאלף נפצעו, הודיעו האחים המוסלמים: חוקת מצרים החדשה והשנויה במחלוקת אושרה ברוב גדול. האופוזיציה: האיסלאמיסטים שולטים כאן בכול. עוד התפרעויות בדרך?

אזרחי מצרים אישרו ברוב גדול את החוקה החדשה שעוררה בשבועות האחרונים טלטלה פוליטית וביטחונית אדירה במדינה. כך עולה מתוצאות כמעט סופיות שפורסמו הבוקר (יום א') בעקבות הסיבוב השני במשאל העם, שנערך אתמול ב-17 מ-27 מחוזות מצרים. התוצאות פורסמו בכלי התקשורת המצריים אף שנתונים רשמיים וסופיים יימסרו כנראה רק מחר.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet

 

שני הצדדים המעורבים במאבק על חוקת מצרים החדשה, האחים המוסלמים התומכים בחוקה שאותה קידם הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי מחד, והגורמים הליברלים המתנגדים לצעדיו של מורסי מאידך, אמרו הבוקר כי רוב המצרים הצביעו בעד החוקה. לפי האחים המוסלמים, אחרי שני סבבי ההצבעה שנערכו עולה ש-64% מהמצביעים הצביעו בעד אישורה. שיעור ההצבעה בשני הסבבים עמד על 33%.

 

סופרים קולות בקלפיות במצרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סופרים קולות בקלפיות במצרים(צילום: רויטרס)

כחול כן, אדום לא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כחול כן, אדום לא(צילום: AFP)

מצביעה במשאל העם במצרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצביעה במשאל העם במצרים(צילום: רויטרס)

 

הוועדה המפקחת על משאל העם תפרסם כנראה את התוצאות הרשמיות רק מחר, אחרי שתדון בערעורים. אם התוצאה תאושר, בעוד כחודשיים ייערכו בחירות חדשות לפרלמנט המצרי. נזכיר כי תומכיו האיסלאמיסטים של מורסי טוענים כי אישור החוקה החדשה הוא צעד חיוני במסגרת המעבר לדמוקרטיה, כמעט שנתיים אחרי הדחתו של הנשיא הכול-יכול חוסני מובארק. לדבריהם, החוקה תספק למצרים את היציבות שלה היא זקוקה ותסייע לחזק את כלכלתה השברירית.

 

אלא שמנגד מאשימים אנשי האופוזיציה את מורסי כי החוקה שהוא מקדם נותנת עדיפות לאיסלאמיסטים ומתעלמת מזכויותיהם של הנוצרים במצרים, המהווים כ-10% מהאוכלוסייה. המתנגדים טוענים גם כי החוקה תפגע בנשים בחירויות הפרט. יצוין כי החברים בוועדה שניסחה את החוקה היו בעיקרם אישים איסלאמיסטים, אחרי שליברלים פרשו מהוועדה בטענה שקולם אינו נשמע.

 

על רקע התעקשות מורסי לקדם את החוקה והעובדה שעד לאישורה הוא הרחיב את סמכויותיו שלו על חשבון בתי המשפט, יצאו בשבועות האחרונים מאות אלפים ממתנגדיו ומתומכיו להפגין ברחבי מצרים. לא פעם הידרדרו ההפגנות לעימותים בין הצדדים, שבהם נהרגו עשרה בני אדם לפחות ויותר מאלף נפצעו. מהומות כאלה נרשמו למשל ביום שישי האחרון באלכסנדריה, ובהן נפצעו 55 בני אדם.

 

מצביעה במשאל העם. אתמול: 71% תמכו (צילום: AP) (צילום: AP)
מצביעה במשאל העם. אתמול: 71% תמכו(צילום: AP)

 

הפגנה נגד מורסי, מוקדם יותר החודש. "גם היטלר נבחר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה נגד מורסי, מוקדם יותר החודש. "גם היטלר נבחר"(צילום: EPA)

 

מהומות ברחובות מצרים החודש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהומות ברחובות מצרים החודש(צילום: AFP)

 

גורם באחים המוסלמים אמר הבוקר כי לפי החישובים של אנשי התנועה, בסיבוב השני של ההצבעה שנערך אתמול הצביעו 71% בעד החוקה, ובשקלול עם הנתונים מסבב ההצבעה הראשון, שנערך לפני שמונה ימים בכמה מחוזות אחרים

במצרים, בסך הכול תמכו בחוקה 63.8% מהמצביעים.

 

האופוזיציה מצדה טענה כי בשני סבבי ההצבעה נרשמו אי-סדרים, וקראה להצבעה חוזרת כבר לאחר השלב הראשון. גורם רשמי בכיר באופוזיציה המצרית אמר לסוכנות הידיעות רויטרס בהתייחס לתוצאות: "האיסלאמיסטים שולטים במדינה, מנהלים את ההצבעה ומשפיעים על אנשים, אז למה כבר אפשר לצפות?". כעת יש לחכות ולראות אם תוצאות משאל העם יעוררו מהומות נוספות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצביעה במשאל העם
צילום: AP
נשיא מצרים מורסי
צילום: AFP PHOTO / EGYPTIAN TV"
מומלצים