שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי לחץ: איך להכין את הילד לקראת ניתוח?

  אם ילדכם עומד לעבור ניתוח, טבעי שתהיו חרדים ושהוא יהיה נרגש ונפחד, אבל יש דרכים להקל עליו: לבקר בבית החולים, לספר לו מה עומד לקרות ואיך הוא ירגיש. ד"ר ליליאן קאופמן מציעה דרכי התמודדות ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות"

  ניתוח הוא אירוע מלחיץ לכל מבוגר ועוד יותר - לילד. חוסר הידיעה מהו ניתוח, מה כרוך בו ובהרדמה, מה יקרה במהלכו ולאחריו מפחיד ילדים ויכול לעתים לעורר חרדה גם אצל ההורים, שמעצימה בתורה את חרדת הילד. ההורה רוצה ללוות את ילדו ולהיות לצדו בכל רגע, הילד חושש מהלא נודע ומהניתוק הזמני מהוריו ומהסביבה המוכרת.

   

  קראו עוד על ניתוחים בילדים:

   

  עם זאת, ככל שההורים והילד ידעו יותר על הניתוח, כך תפחת החרדה. גם ההכנה הפיזית לניתוח עצמו וההיענות להנחיות הצוות הם דברים חשובים.

   

  אמנם לא תוכלו להיות עם הילד במהלך כל הניתוח, אך כן תוכלו ללוות אותו לתוך חדר הניתוח ובמהלך השלבים הראשונים של ההרדמה, ותהיו לצדו כשהוא מתעורר. הנה כמה עצות להורים כיצד להכין את ילדיהם לניתוח וכיצד להתכונן בעצמם.

   

  לפני הניתוח

  למדו את הנושא. חשוב שתבדקו עם הרופא המנתח מה עומד לקרות: מה כוללות ההכנות, מה ייעשה בחדר הניתוח, תהליך ההתאוששות, כאבים וקשיים צפויים. ככל שתבינו את הצפוי ותסבירו לילד בשפה ובצורה המובנות לו מה צפוי לו, כך תפחת רמת החרדה מפני הבלתי נודע.

   

  חזרה גנרלית. לפני הניתוח יציע הצוות הרפואי לעשות מעין הדמיה של הניתוח עבור הילד: להביא אותו לחדר הניתוח, שם הוא והוריו יקבלו הדרכה בעל פה על הניתוח ולאחר מכן יתלבשו כפי שיתלבשו במהלך הניתוח. מחקרים הוכיחו כי סדנה כזו מקטינה באחוזים ניכרים את החרדה של הילד ושל ההורים מפני הניתוח. ניתן גם להקרין לילד סרטון שיסביר לו בצורה ידידותית, בעזרת חיות פרווה ושירים, מה עומד לקרות.

   

  לא אוכלים, משחקים: חשוב להקפיד על צום במשך שש שעות לפני הניתוח, אך מותר לשתות מים עד שעתיים לפני הניתוח. מומלץ להסביר לילדים שהצום יעזור לניתוח לעבור בהצלחה. חשוב שההורים לא יאכלו בפני הילד במהלך הצום, וינסו להעסיק אותו כדי שהוא לא ירגיש את הזמן עובר. אין צורך בארוחה גדולה לפני תחילת הצום כי היא לא תקל על הילד.

   

  חום ונזלת? תישארו בבית. במקרה של הופעת מחלה, כגון שפעת, נזלת או חום, יש להימנע מביצוע הניתוח, כדי לא להעמיס על המערכת החיסונית ולמנוע סיבוכים. במקרה כזה יש לעדכן את הצוות הרפואי ולתאם מועד חדש. עוד חשוב להגיע לבדיקה חוזרת כשבועיים-שלושה לפני הניתוח, כדי לבדוק את המצב הרפואי של הילד עוד לפני ההליך. בדיקה זו תתואם על ידי הצוות הרפואי.

   

  זה כמו לישון. ניתוחים בילדים מתבצעים תמיד בהרדמה מלאה, כך שאין מה לדאוג מפני כאב במהלך התהליך. אפשר להסביר לילד שהוא יישן במהלך הניתוח, לא ירגיש כלום ויתעורר לאחר שהניתוח יסתיים. עוד אפשר לומר לילד שההורה נמצא איתו במשך כל הזמן (ההורה יהיה איתו עד שיירדם, ושוב לצדו כשיתעורר‭.(‬

   

  ככל שההורים והילד ידעו יותר על הניתוח, כך תפחת החרדה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ככל שההורים והילד ידעו יותר על הניתוח, כך תפחת החרדה(צילום: shutterstock)

   

  במהלך הניתוח ולאחריו

  ריח טוב ולילה טוב. הרדמת הילדים מתבצעת בדרך כלל על ידי מסכה בריח נעים של פירות. הילד, ההורים והצוות לבושים כולם בחלוקים, בכובעים ובערדליים.

   

  פוקחים עיניים עם ההורים. כאשר ילדכם יתעורר בחדר התאוששות חשוב מאוד שתהיו שם ותחכו לו, כדי שלא יתעורר בסביבה זרה ומנוכרת ובהרגשה לא טובה. נוכחותכם תעניק לו ביטחון ורוגע. הסבירו לו היכן הוא נמצא וכיצד עבר הניתוח. מיד לאחר ההתעוררות הילד צפוי להיות מבולבל וחסר שקט, ולכן נדרשת רגישות מיוחדת מצד ההורה. אפשר לקחת את הילד על הידיים או לשבת קרוב אליו ולהחזיק את ידו כדי להרגיעו.

   

  תנו סיכוי לעירוי. כשהילד יתעורר, הוא יהיה מחובר למתקן עירוי קטן. אף על פי שהמתקן יפריע לילד, חשוב להסביר לו שהמתקן הזה נותן לו כוח ולכן אסור להוריד אותו. המתקן יוסר רק בזמן השחרור מחדר ההתאוששות.

   

  מותר לבכות אם כואב. בשחרור מחדר ההתאוששות תקבלו הסבר מסודר כיצד לנהוג בהמשך, מה צפוי להיות מהלך ההבראה וכיצד למנוע כאבים. מומלץ לשתף את הילד במה שהולך לקרות הלאה ואיך תיראה שגרת יומו בימים או בשבועות הקרובים.

   

  כאב לא אמור להיות חלק משגרת היום לאחר הניתוח. אם הילד עדיין סובל מכאבים, לא צריך לעודד אותו "להיות גיבור‭,"‬ אלא לפנות לצוות הרפואי ולטפל בכאב.

   

  באתר הכללית תמצאו סרטון הכנה לניתוח שאותו אפשר להראות לילד כדי להסביר לו מה עומד לקרות. 

   

  הכותבת היא מנהלת חדרי ניתוח בקריית הבריאות זבולון של שירותי בריאות כללית
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הרדמת הילדים מתבצעת בדרך כלל על ידי מסכה בריח נעים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים