שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לאנה נמה, לאנה קמה: זה לא במאי, זו במאית

  הרמזים היו ב"המטריקס" ושאר הסרטים שיצרה עם אחיה, אך עכשיו יוצאת לאור לאנה וואצ'ובסקי כטרנסג'נדרית גאה. מניסיון ההתאבדות, ההשלמה ועד לסרט החדש "ענן אטלס" - סיפורה של הבמאית הביישנית, שהפסיקה להסתתר מאחורי המסך

  אימרה פיקחית ומקובלת במקומותינו קובעת: "כשאנשים קטנים עושים צל גדול, סימן שהשמש שוקעת". דומה שאפשר לייחס את הדברים הללו גם במקרה של האחים וואצ'ובסקי, עם טוויסט: הם הביאו לעולם את "המטריקס" ב-1999 (וכן סרטי ההמשך שלו) ואת "ונדטה" (2005) - יצירות מופת פורצות דרך ששינו תפיסות קולנועיות ואף פילוסופיות. בדרך בישרו על גוויעת האנושות המרקיבה - להלן שקיעת השמש. ולמרות כל זאת, נותרו אנשים קטנים, מופנמים, בצל הגדול של סרטיהם.

   

 1. הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  הטריילר של "המטריקס"

   

  הרבה לא ידענו על האחים אנדי ולארי וואצ'ובסקי, שגם בשיא הצלחתם בימי "המטריקס" ביקשו לשמור על חייהם הפרטיים חסויים ומעטו לדבר עם התקשורת. עיתונאים שביקשו להתחקות אחר קורותיהם נדרשו לא פעם לשיחות עם מקורבים, או לחלופין להתבסס על סרטיהם: "המטריקס" ועל בני האדם שבתוכו, שנטמעו ברשת דיגיטלית שיקרית ומרוקנת אנושיות, וכן "ונדטה" עם דמותו של וי - האנרכיסט במסכה, שמבקש להסתיר זהותו עד בוא המהפכה המשחררת.

   

  הטריילר של "ונדטה"

   

  בביקורות ובפרשנויות על סרטים אלו, עלו שאלות של אינדיבידואל מול חברה, עצמאות מול דכאנות, וזהות גמישה מול סביבה נוקשה. שאלות אלו שבו ועלו גם בסרט האחרון של הוואצ'ובסקים "ענן אטלס" - עיבוד קולנועי יומרני לרומן של דיוויד מיטשל, אותו יצרו ביחד עם הבמאי טום טיקוור. בסיפור נשזרים אחד בשני, שישה סיפורים מזמנים ומקומות שונים, ודמויות שמחליפות תדיר זהויות שנגזרות מדת, מגזע וממין. אפשר ללמוד גם מכך על הוואצ'ובסקים, ויותר מכל על לארי, שמאז ששינה את מינו הפך ללאנה, האחות הבכורה.

   

  ראן לאנה ראן

  ב"ענן אטלס", טום הנקס, האלי ברי, יו גרנט, בן ווישואו, הוגו וויבינג (חביבם של הוואצ'ובסקים) והאחרים מגלמים דמות שונה בכל אחד מהסיפורים, עוטים זהויות מיניות וגזעיות, ופושטים אותן ללא הרף. אלא שהפעם, בניגוד לעבר, לאנה וואצ'ובסקי בת ה-47 לא נדרשה להסתתר מאחורי הסרט או שחקניו. בהופעה נדירה במעמד טקס פרסי ה-Human Rights Campaign (ארגון מוביל של הקהילה ההומו-לסבית בארצות הברית) באוקטובר האחרון, עלתה לאנה וואצ'ובסקי לבמה כאישה צבעונית ונרגשת ופתחה בנאום מטלטל:

   

  הנאום המרגש של לאנה וואצ'ובסקי בטקס ה-HRC 

   

  "אנדי ואני לא הופענו מול התקשורת מזה יותר מ-12 שנה", אמרה לאנה הנבוכה, אחרי שהחמיאה לספר הגיי שלה (שעיצב את שערה המקנה לה מראה דומה לגיבורת "ראן לולה ראן" של טיקוור, שותפה ב"ענן אטלס") "אנשים מניחים בטעות שזה קשור למגדר שלי. זה לא. אחרי שהמטריקס יצא ב-1999, שנינו חווינו חדירה מבהילה לעולמנו וחיינו. גילינו את החשיבות של האנונימיות - והכרנו בה כסוג של בתולין, משהו שאתה מאבד פעם אחת".

   

  "אנונימיות מאפשרת לך גישה לחלל הציבורי, אלמוניות לה אנו זכאים ושאף אחד מאיתנו לא רצה לוותר עליה", הסבירה לאנה, באמירה שיכולה להתחבר לדמויותיהם של ניו מ"המטריקס" או וי מ"וונדטה", ופעילותם במרחב בחסות האנונימיות. "אמרנו לוורנר-ברוס שאנו לא רוצים יותר לפגוש את התקשורת, והם סירבו. הם טענו שאנו 'במאים מהותיים לשיווק הסרט'. אנחנו אמרנו: 'או.קיי. אנחנו מבינים. כך שאם זו בחירה בין לעשות סרטים או לפגוש את התקשורת, החלטנו שלא נעשה סרטים".

   

  לארי וואצ'ובסקי מתחבא מאחורי המפיק ג'ואל סילבר ב-2003 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  לארי וואצ'ובסקי מתחבא מאחורי המפיק ג'ואל סילבר ב-2003(צילום: Gettyimages)

    

  כך כמעט איבד עולם הקולנוע שניים מהיוצרים הנועזים ביותר שלו - מאחורי הקלעים. לאנה סיפרה כי הצהרתם המפתיעה הביאה לריכוך בגישת ראשי האולפנים, אולם ניתן להבין מדוע לא ששו הוואצ'ובסקים לחזור לפעילות נמרצת מדי כבמאים מאז "המטריקס". מאז ועד ל"ענן אטלס", אותו הניעו כהפקה עצמאית, ביימו רק את סרט המרוצים "ספיד רייסר" (2008) - אז לפי השמועות, רק אז החל התהליך הפיזיולוגי של שינוי המין אצל לאנה, באיחור רב אחרי השינוי המנטלי.

   

  מטריקסקסואל

  מי שחיפש רמזים לנטיות המיניות של לארי וואצ'ובסקי היה יכול למצוא אותם בטורי הרכילות כבר ב-2002, על רקע גירושיו מת'יאה בלום, אחרי זוגיות של כמעט שני עשורים שהסתיימה בעקבות צילומי פפארצי שלו במועדון סאדו-מזו בלוס אנג'לס. הגילויים על מעלליו של וואצ'ובסקי, שנקשרו בתביעת הגירושין של בלום, יכולות להתקשר אולי לסרט הראשון שביים עם אחיו "קשורות" מ-1996 - מותחן בעל גוון לסבי אלים, בכיכובן של ג'ניפר טילי וג'ינה גרשון.  

   

  הטריילר של "קשורות" מ-1996

   

  עם זאת, הדברים נשארו תחת מעטה חשאיות, כשהוואצ'ובסקים שומרים כאמור מרחק מהתקשורת, עד ליציאה של לאנה מהארון קבל ועדה, ערב היציאה לאקרנים של "ענן אטלס" בארצות הברית (שיוצא אצלנו השבוע). "זהו נושא מאוד מסובך בשבילי, בגלל המורכבות שלו בסיפור של מגדריות בינארית, שאני לא מרגישה איתה כל כך בנוח", אמרה לאנה בנוגע לתהליך שעברה, "אבל אני מבינה שמול המצלמה, המהלך יבחן מתפיסות אישיות ופוליטיות". 

   

  לאנה ואנדי וואצ'ובסקי. אחות ואח (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  לאנה ואנדי וואצ'ובסקי. אחות ואח(צילום: MCT)

   

  לאנה סיפרה כי קרובי משפחתה וחבריה ידעו על התהליך שהיא עוברת, והיא ידעה כי יבוא היום בו תצא מהארון, למרות המחיר שכרוך בצעד שכזה - אותו בקשה לגייס למטרה נעלה יותר.

   "אני נחרדת מהטוק-שואוז, הפורמט של חקירות, הבכי והווידוי, הדמעות של המארח, שהסימפטיה שלו תדגיש את הטרגידה של חיי כטרנסג'נדרית. רגע כזה, מזקק קשת של התנגדות לקבלת המהלך, בלי לבחון את הפתולוגיה של חברה שמסרבת להכיר במנעד הרחב של מגדרים, בדיוק באותו סירוב לראות את המנעד הרחב של גזע ומיניות".

   

  במהלך הנאום, שבה לאנה לעבר וסיפרה על הקשיים שעברו עליה בבית הספר הקתולי בשיקגו בו למדה ובו נאלצה להישמע להגדרות נוקשות בין בנות לבנים, שהותירו אותה בצד הלא נכון מבחינתה. היא סיפרה על חיבתה לבגדי נשים, כפי שנחשפה במחסן התלבושות של התיאטרון בו עבדה כנער, וסיפרה על רגעי המשבר, בהם הבינה כי לא תוכל להשתחרר מזהותה הגברית - רגעים שכמעט והביאו אותה לסיים את חייה הצעירים.

   

  לאנה וואצ'ובסקי. האני החדש (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  לאנה וואצ'ובסקי. האני החדש(צילום: MCT)

   

  "בהיעדר מילים להגן על עצמי, בלי דוגמאות, בלי דמויות לחיקוי, התחלתי להאמין לקולות בראשי - שאני מפלצת, שאני שבורה, שיש משהו דפוק אצלי, שלעולם לא אהיה נאהבת", אמרה וסיפרה על שעות מורטות עצבים ומרובות בבכי שעברו עליה עת כתבה מכתב התאבדות, רגע לפני המהלך שהתכוונה לבצע - לקפוץ על מסילת הרכבת התחתית בשיקגו. למזלה, ברנש זקן ששהה ברציף השומם באמצע הלילה, בהה בה רגע לפני, ובכך מנע ממנה לזנק אל מותה. "בגלל שהוא לא הסיט מבטו, אני עדיין פה", קבעה.

   

  המנוחה והנחלה

  שנים לאחר מכן, כשטרילוגיית "המטריקס" מאחוריו, וגם אשתו הראשונה ת'יאה בלום, הרחיק לארי וואצ'ובסקי עד לאוסטרליה - רחוק ככל האפשר מהוליווד, ושם מצא לעצמו פינה שקטה להתחיל בתהליך לשינוי המין. הוא דיווח על כוונותיו להוריו, לאחיו התומך אנדי ולשתי אחיותיו, ולמזלו הם תמכו בו בתקופה לא פשוטה זו.

   

  קארין ווינסלו. האישה שאיתה ()
  קארין ווינסלו. האישה שאיתה

   

  אל קבוצת התמיכה הצטרפה גם קארין ווינסלו, אותה פגש במפגשי סאדו-מזו, שם שימשה כ"מלכה" מקצועית וככוכבת סרטי בונדג'. ווינסלו בת ה-45, שנודעת בשם הבמה אילזה סטריקס, עזבה את בעלה לטובת הבמאי (בן הזוג שנזנח, אף הספיק לשער בזמנו כי הבמאי "לובש חזייה ותחתוני נשים"). השניים נישאו ב-2009 וחולקים זוגיות מאושרת, מאחורי המצלמה, לא מלפניה.

   

  "אני כאן כי בצעירותי, רציתי מאוד להיות כותבת, רציתי להיות קולנוענית, אבל לא מצאתי אף אחד כמוני בעולם וזה נראה כאילו החלומות שלי היו חסומים רק בגלל שהזהות המגדרית שלי היתה פחות שגרתית משל אחרים", הסבירה לאנה וואצ'ובסקי את התייצבותה בפני הקהל אל מול המצלמות, "אם אני יכולה להיות האדם הזה עבור מישהו אחר, אז להקרבה של חיי הפרטיים יש ערך".

    

  אנדי ולאנה וואצ'ובסקי ביחד עם טום טיקוור (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  אנדי ולאנה וואצ'ובסקי ביחד עם טום טיקוור(צילום: Gettyimages)

   

  עיקרון זה משתלב גם בסיפורו של הסרט החדש "ענן אטלס" בו, כאמור, מתערבבים חייהם הפרטיים של הגיבורים עם רצף ההיסטוריה, ולמעשיהם יש השלכות על האנושות כולה. "לכל אחד מאיתנו, כל אחד מהאנשים פה, כל חיי אדם מציגים דיון בין הזהות הציבורית לזו הפרטית", אמרה, "בשבילי, הדיון לקח אופי מעשי יותר בדיאלוג ביני, ובין אנדי וטום טיקוור - אחינו החדש מתוך אהבה - איתו ביימנו את סרטנו האחרון".

   

  "קשורות" קשר בין לסביות, סאדו-מאזו ועבריינות; טרילוגיית "המטריקס" שהכניס את הייפר-ריאליטי לשיח האקדמי. ב"ונדטה", פני הגיבור הפכו לפני תנועות הצדק החברתי מסביב לעולם. ב"ענן אטלס" ישנו מעבר התדיר בין זמן ומקום ובין זהויות מיניות וגזעיות. כל הנושאים האלו שעולים מהסרטים, הם למעשה הרמזים למצוקות, התהיות וההתלבטויות של לארי וואצ'ובסקי, שניכרות בכל יצירותיו הקולנועיות, מאחוריהן הסתתר לאורך השנים. עכשיו, כלאנה, החששות נעלמו. הבמאי הפך לבמאית, והעולם מקבל אותה. 

   

   

  "להיות בלתי נראה זה משהו שלא ניתן להפריד אותו מלהיות נראה. עבור טרנסג'נדרים

  זו לא רק סוגיה פילוסופית - זה יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות". אמרה לאנה. עכשיו, היא בוחרת להפסיק לפחד. להתחיל היראות - כפי שהיא.

   

  אחרי "ענן אטלס", הוואצ'ובסקים מכוונים ל-2014 עם פרויקט המדע בדיוני שלהם "Jupiter Ascending" שכולל את מילה קוניס, צ'אנינג טייטום, אבולוציה אנושית, ברירה טבעית, ומלכה ששולטת ביקום. עכשיו, כשאתם מכירים את לאנה קצת יותר טוב, אפשר רק לדמיין איך כל אלו ישתלבו לאמירה מהותית על עולמנו.


 2.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  לאנה וואצ'ובסקי. נחשפת לעולם
  צילום: Gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים