שתף קטע נבחר

צה"ל: חרדים יוכלו להיבדק לצו ראשון בקופ"ח

צעד נוסף בדרך להתאמת הצבא לחרדים: בצה"ל הודיעו כי יכירו בבדיקות הרפואיות שיבצע תלמידי הישיבות בקופות החולים - מחוץ לצבא. בבתי הרבנים שקראו לנפקדות המונית מצו ראשון, טרם החליטו אם לשנות את ההוראה

אחרי שהתחייב לאפשר לתלמידי ישיבה להיבדק בלשכת הגיוס על ידי רופאים גברים בלבד , עושה צה"ל צעד נוסף כדי להתאים עצמו לחרדים. היום (ב') הודיע הצבא כי יכיר מעתה בתוצאות בדיקות רפואיות בצעירי המגזר המתייצבים ל"צו ראשון" - גם אם בוצעו על ידי רופאים באזרחות.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

בפגישה שנערכה בין ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם באכ"א תא"ל גדי אגמון, לבין יו"ר "יהדות התורה" יעקב ליצמן - הבהיר אגמון כי "נשמרים הכללים המבטחים הליך מיון המותאם לאורח חייהם ואמונותיהם של המועמדים לשירות". דובר צה"ל מסר בתום הפגישה, כי "סוכם שבדיקות פולשניות יוכלו להיות מבוצעות בידי רופא אזרחי, וממצאיהן יהיו קבילים בלשכות הגיוס".

 

הרבנים טרם קיבלו את הפשרה

מטרת ההבנות בין הצדדים היא להסיר את ה"חרם" שהטילו מנהיגים בכירים במגזר, ובראשם הרב שמואל אויערבך הליטאי והרב ישראל הגר (האדמו"ר מויז'ניץ) החסידי, על לשכת הגיוס, וביטול ההוראה לתלמידי הישיבות שלא להתייצב לצו הראשון. זעמם של הרבנים התעורר בעקבות עדויות ששמעו על בדיקות בקע הנערכות להם באזורים מוצנעים, ולעתים חמור מכך – על ידי נשים.

 

ליצמן נועד היום עם האדמו"ר מויז'ניץ ועדכן אותו בדבר ההסכם, אך בבתי הרבנים טרם החליטו אם לשנות את ההוראה לתלמידים. גורמים חרדים הסבירו כי האמון בין ציבור זה לצה"ל נסדק, מאחר שכבר לפני כמה שבועות התחייב הצבא כי ידאג שתלמידי הישיבות המתייצבים יזכו לטיפול ההולם את אורחות חייהם - אך לא עמד בכך.

 

עם זאת, העיתונאי החרדי ישראל כהן ("כיכר השבת") דיווח כי האדמו"ר כבר נפגש הערב עם המנהיג הליטאי הבכיר הרב אהרון לייב שטיינמן, דן איתו בנושא ואמר כי ישקול מחדש את הוראתו לתלמידים בעקבות ההישג. השניים בירכו את חברי "יהדות התורה" והודו להם על הפעילות היעילה לטובת תלמידי הישיבות.

 

לפני יומיים הורה האדמו"ר מויז'ניץ, רבי ישראל הגר, לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון", והצהיר כי הוא מוכן לקחת על עצמו את האחריות החוקית להמרדה זו. "בחור שיסרב להתייצב - שיאמר שהרבי מויז'ניץ הורה לעשות כן. אני לוקח אחריות ואם רוצים שיבואו לאסור אותי. איננו מפחדים מללכת לכלא, ואם צריך נלך בתופים ובמחולות. מדובר בגזירה קשה ונוראה ועלינו לעמוד כחומה בצורה נגדה".

 

דבריו מצטרפים לדברים שאמר לפני כחודש המנהיג הליטאי הרב שמואל אויערבך, שהורה לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, וכלל לא לשתף פעולה עם הצבא בנושא זה.

 

קריאה לנפקדות המונית

מאז שפקע חוק טל ובוטל מעמדם המיוחד של תלמידי הישיבות, נקראו אלפים מהם להתייצב בלשכות הגיוס,

ככל מועמד לשירות ביטחון, ולהתחיל את תהליך החיול. רובם התייצבו, על אף סירובם לשרת בצבא, כאשר עסקני הציבור פועלים בדרכים שונות להבטיח כי איש לא יגוייס בכפייה, אך עתה, כאמור, קוראים הרבנים לנפקדוּת המונית.

 

במודעה שנתלתה אז בישיבת "מעלות התורה" שבראשות הרב אויערבך עצמו, נכתב: "היות וישנם תלמידים אשר קיבלו הזמנה

מלשכת הגיוס להתייצבות ולבדיקות רפואיות, כאשר המטרה המוצהרת הינה להכין את גיוסם בפועל, על כן הננו להודיע על דעת מרן ראש הישיבה שליט"א כי אין לשתף פעולה עם ההכנות לגיוס ואין להתייצב כלל".

 

בישיבת פוניבז' הודיעו כי "בחורים שקיבלו צו התייצבות או זימון ללשכת הגיוס מתבקשים שלא להתייצב בשום אופן עד להודעה חדשה", ובישיבת תושייה שביישוב תפרח קבעו: "אין ללכת בשום אופן ללשכת גיוס. נכון לעכשיו, כל המוזמנים מחכים עד להודעה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישברו את החרם ברחוב החרדי?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גבי מנשה
תא"ל גדי אגמון
צילום: גבי מנשה
יעקב ליצמן
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים