שתף קטע נבחר

תעמולה 2001: שרון מדבר ברוסית, ברק מכה על חטאיו

גם בליכוד וגם בעבודה משוכנעים בניצחונם בערב הראשון של משדרי התעמולה. בליכוד זעמו על השימוש בשכול ומתכוונים להשתמש בקריצות של פרס. בישראל אחת מכחישים שיש חפרפרת במטה ומלגלגים על תשדיר השיבולים והדגלים של שרון

אמש (ג'), בדיוק 3 שבועות לפני מועד הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה, החלו שידורי התעמולה בטלוויזיה של שני המועמדים, אהוד ברק ואריאל שרון. תשדירי ברק נפתחו בפנייה אישית לבוחרים ותשדירי שרון בג'ינגל הבחירות של התנועה.

ישראל אחת: ברק מודה בטעויות, מפגן תמיכה של פרס, מתקפה חריפה על שרון

ראש הממשלה, אהוד ברק, הופיע בתשדיר הראשון בפנייה אישית לבוחריו בה הודה בטעויותיו וביקש מחדש את אמון הבוחרים.
"לא הקדשתי מספיק זמן כדי לדבר איתכם, כדי להסביר לאן בדיוק אנחנו הולכים ומה קורה בדיוק בכל שלב. למדתי כמה דברים חשובים: שאתה חייב לבנות צוות חזק ולהתייעץ עם מנהיגים נוספים" - דברי ברק בתשדיר.
התשדיר הבולט ביותר מצידה של ישראל אחת היה התשדיר התוקף בחריפות את מועמד הליכוד, אריאל שרון, בהקשר של מלחמת לבנון.
בתשדיר הוצג ראיון טלוויזיוני עם שרון, בו אומר שרון: "מלחמת שלום הגליל היתה אחת המלחמות המוצדקות ביותר". משפט זה חוזר על עצמו מספר פעמים, כשברקע מוצגות תמונות מעומעמות משהיית צה"ל בלבנון, טיפול בפצועים ולהבות.
תשדיר בולט נוסף של ישראל אחת הייתה הפנייה האישית לבוחרים של השר לפיתוח איזורי, שמעון פרס. " אין זה סוד שיחסי עם אהוד ידעו משברים, אך בשעה כל-כך מכרעת לגורלנו אין מקום להתחשבנות אישית".
"גם יחסי עם יצחק ז"ל ידעו מחלוקות, אך שנינו השכלנו להבין, כי בשעה גורלית יש להניח את המחלוקות בצד ולצעוד ביחד למען השלום" - דברי פרס בתשדיר.

הליכוד: שרון פונה ברוסית, אולמרט תוקף את ברק ומאוכזבי ברק מתוודים

תשדירי הליכוד נפתחו בג'ינגל הבחירות של הליכוד המלווה בסרט בו הוצג אריאל שרון עם נכדיו בשדה פתוח והוצגו מגוון דמויות מהציבוריות הישראלית.
אחד מהתשדירים הבולטים של שרון הייתה פנייתו הישירה לקהל הבוחרים הרוסי, בשפה הרוסית. בנוסף, פנה שרון בקצרה גם בשפה העברית ואמר: "אנחנו צריכים שלום, אנחנו צריכים ביטחון ואנחנו חייבים את שניהם יחד. הדרך היחידה להגיע לכך היא מתוך אחדות. אני מתחייב כאן להקים ממשלת אחדות בראשותי, מיד לאחר הבחירות. ממשלה שתביא לישראל ביטחון ושלום" - דברי שרון בתשדיר.
בתשדיר בולט נוסף תוקף ראש עירית ירושלים, אהוד אולמרט, את ראש הממשלה, אהוד ברק, על-כך שהוא מחלק את ירושלים.
"כאן עמד אהוד ברק לפני שנה וחצי בדיוק. כאן הוא נשבע אמונים לירושלים שלמה ומאוחדת. עכשיו, רק שנה וחצי לאחר מכן, אהוד ברק מעל בהתחייבות שלו. הוא מציע לחלק את ירושלים, להחזיר את הר הבית ולהעביר אותו לשלטונו של ערפאת. אהוד ברק הוליך אותנו שולל. אהוד ברק מחלק את ירושלים" - דברי אולמרט בתשדיר.
תשדיר בולט נוסף מטעם שרון היה התשדיר שבו הופיעו בעדות אישית אזרחים מאוכזבי ברק, שהצביעו עבורו בבחירות הקודמות והתאכזבו מפועלו בשנה וחצי בהן כיהן כראש הממשלה.

הליכוד: שביעות רצון מהערב הראשון

במטה הבחירות של אריאל שרון הביעו שביעות רצון גדולה מתשדירי הבחירות. לדברי גורמים במטה, אין ספק כי הדרך בה שרון הציג את עצמו היתה מוצלחת בהרבה מהדרך בה ברק הציג את עצמו בתשדירי העבודה.
דובר מטה ההסברה של שרון, ליאור חורב, טוען ש"הישג הליכוד גדול מזה של ישראל אחת מאחר ומולאו כל הפרמטרים שנקבעו בתשדיר הראשון, שלו אחוז הצפייה הגבוה ביותר מכלל ימי השידורים".
לדבריו, עצם העובדה שישראל אחת השתמשה בערב השידורים הראשון בתחמושת הכבדה ביותר שיש לה לכאורה נגד שרון, מלמדת על חוסר אונים, איבוד עשתונות ושיקול דעת מוטעה. לדבריו, ההישג הגדול של הליכוד היה פניה של שרון לציבור הרוסי בשפה הרוסית, בערב הראשון, דבר שברק לא עשה.
חורב מוסיף ואומר, כי בתשדירים של מחר ישנה כוונה לעשות שימוש בדברי שמעון פרס מהערב, שהופיע בתשדיר העבודה והביע תמיכה באהוד ברק. לדברי חורב, כשפרס הביע תמיכה בברק הוא קרץ באופן בלתי רצוני פעמיים, ובקריצה הזו ניתן לעשות שימוש בתשדירים מחר, כשהקו המנחה הוא "אם פרס לא מאמין לו, אתה תאמין לו?"
ח"כ מאיר שטרית, ראש מטה ההסברה של הליכוד, טוען ש"ישראל אחת השתמשה בתעמולה נבזית, ארסית, מתחת לחגורה, בעוד הליכוד שמר על קו נקי, בלתי אמוציונאלי שלא נזקק להשמצות אישיות או לפגיעה אישית בברק".
שטרית מוסיף ואומר, כי "יש לנו עובדות מספיק חזקות שכל אזרח בר דעת יוכל להסיק מהן שברק איכזב וטעה, ומעכשיו הוא יכול לתקן את הטעות ולשנות את ההצבעה שלו ביום הבחירות". לדבריו ברק הוא 'בחור נהדר, בחור מצוין, אך התיק גדול עליו'.
ח"כ סילבן שלום, ראש מטה הבחירות, טוען, ששמעון פרס נראה בתשדירים 'כאחד שהצמידו לרקתו אקדח'. לדבריו "מי שראה את פניו של פרס ראה עד כמה הדברים שיוצאים מפיו לא אמיתיים ולא מבטאים מה באמת הוא חושב על ברק".
שלום טוען, כי התשדיר שבו הופיע פרס נראה מזוייף ומאולץ, ולא משרת את ישראל אחת אלא דווקא פוגע בה.
ח"כ לימור לבנת טוענת כי "ישראל אחת בפאניקה. הם השתמשו בטכניקות שטיפת מוח. ברק חוזר על המסרים שלו, של שימוש ציני בשכול, שנובעים מפאניקה. שמעון פרס היה כנראה אפקטיבי עבור מטה ברק לחלק מן הציבור של השמאל, אבל לי הדברים לא נראים אמינים".
"צריך לשים לב לעין של פרס שקופצת כשהוא אומר שהוא תומך בברק", דברי לבנת, שמוסיפה. כי "ניצול השכול בתשדירי העבודה חמור, משום שהשכול בישראל לא שייך רק למשפחה אחת. הדברים מגיעים לאבסורד, כאילו אין לנו שכול בכל יום בכל מהדורת חדשות".
בליכוד הזימו את הטענות כאילו 'חפרפרת' במטה העבודה סיפקה להם מידע מוקדם על תשדירי העבודה שישודרו ביום הראשון. בכיר במטה ההסברה של הליכוד הגדיר את הלילה כ"ליל הפוליגרף הגדול של מטה ברק. לדבריו, המידע זרם לליכוד מגורמים שונים, מאחר שהעבודה לא הצליחה לשמור בשקט מעל לשש שעות את צעדי הקמפיין שלה, כך שהדברים היום גלויים וברורים ככל שחלף הזמן.

ישראל אחת: משוכנעים שניצחו בערב התשדירים הראשון

במטהו של מועמד ישראל אחת לראשות הממשלה, אהוד ברק, התגובה הרשמית היא שבסבב התשדירים הראשון ניצח המטה בנוק אאוט. כלפי חוץ מתייחסים בזלזול לטענת הליכוד לפיה יש חפרפרת במטה ברק, שמעבירה לליכוד חומרים.
השרה דליה איציק אמרה בסיום התשדירים: "זה נוק אאוט שלנו, התשדיר שלנו היה נכון, והם מכרו שיבולים ודגלים. התשדיר של הליכוד היה טוב, לו היה מדובר במועמד חדש".
איציק התייחסה לטענה לפיה יש חפרפרת במטה ברק שמעביר חומרים למטה הליכוד ואמרה: "חברים של אריק שרון, למשל, מעבירים לי חומר. למה, שם כולם אוהבים את שרון? זה ככה בכל מפלגה. גם בבחירות הקודמות היתה אצלנו שנאה וקנאה".
איציק טוענת, כי סקר אותו התחיל המטה לערוך אתמול מראה על התאוששות של ברק. עם זאת, גורמים אחרים במטה טוענים כי לפי שעה, בכל הסקרים העדכניים ברק לא ממריא. במהלך הלילה יבצעו במטה ברק סקרים מפולחים, לבדוק את יעילותם של תשדירי התעמולה.
ח"כ אבשלום וילן (מרצ), ראש מטה השטח במטה ברק טוען כי החפרפרת היא המצאה של הליכוד. "הדבר הטוב ביותר בתשדירי הליכוד היה התשדיר ברוסית של אריק, כי אותו פשוט לא הבנתי" אמר וילן.
היו במטה ברק גם כאלה שהביעו ביקורות על תשדירי ברק. חלק טענו כי התשדיר בו שרון טוען ש"מלחמת לבנון היתה מוצדקת", מפספס את המטרה מאחר והתמונות המופיעות ברקע סתמיות.
במטה ברק טוענים כי נערכו למסרי הליכוד על זכות השיבה וחלוקת ירושלים, ותשדיר תשובה שנבדק בקבוצות מיקוד, כבר הוכן.
למרות ההתרגשות הרבה במטות הבחירות של ישראל אחת ושל הליכוד, במדגם טלפוני אקראי שערך ynet בקרב 32 מתושבי ישראל אמרו 26 מהם כי כלל לא צפו בתשדירים. תוצאות המדגם אינן מדעיות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ברק בפנייה אישית
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
שרון בפנייה ברוסית
צילום ערוץ 2
צילום ישראל סמיונסקי
צוות העבודה צופה בתשדירים
צילום ישראל סמיונסקי
צילום דודו פריד
צוות הליכוד צופה בתשדירים
צילום דודו פריד
צילום דודו פריד
צוות הליכוד צופה בתשדירים
צילום דודו פריד
מומלצים