שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המורדים בסוריה: אסד השתמש בפצצות זרחן
  בסרטונים שהעלו גורמי אופוזיציה בסוריה נראה מסוק מטיל פצצה שיוצרת שובלים לבנים, ושריפות רבות שלטענתם נגרמו מפצצות זרחן, האסורות לשימוש. דיווח סורי: האבטחה סביב אסד תוגברה, מאבטחיו טועמים את מזונו

  ארגוני מורדים בסוריה טוענים כי צבאו של הנשיא בשאר אסד שב והשתמש נגדם בפצצות זרחן, האסורות על פי אמנות בינלאומיות. הם העלו סרטונים שבהם נראים לכאורה הטלת הפצצות ושריפות שהן גרמו, אך לא דיווחו על נפגעים. הטענה מתוספת לדיווחים קודמים של המורדים על מקר מוות כתוצאה משימוש בחומר כימי בלתי ידוע. במקביל דיווח היום (יום ה') אתר סורי שנחשב נייטרלי כי האבטחה סביב הנשיא תוגברה לאחרונה בשל חשש מניסיון התנקשות בו. השליח המיוחד של האו"ם המבקר בסוריה קרא לפתרון פוליטי – יצירת ממשלת מעבר שתכהן עד לבחירות.

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה מפי פעילי אופוזיציה כי כוחותיו של הנשיא השתמשו בפצצות זרחן בעיירה באזור דמשק. פצצות זרחן אסורות לשימוש על פי אמנות בינלאומיות, מכיוון שהן פוגעות ללא הבחנה, גורמות לכוויות כימיות, גזים רעילים וזיהום. הפעילים פרסמו סרטון שבו לטענתם נראה חלק מהעיירה אחרי הפצצה בזרחן. בתמונות נראות דליקות קטנות ועשן לבן, אך אין כל תיעוד של הפצצות עצמן, שהטלתן יוצרת שובלי עשן רבים וברורים. בסרטון ממקום אחר, שפורסם בערוץ יוטיוב של האופוזיציה, נראה מסוק שמטיל פצצה שיוצרת את אותם שובלים. בסרטון זה לא נראות התוצאות על הקרקע. לטענת מפרסמיו, הוא צולם במחוז דיר א-זור. בדיקת האותנטיות של הטענות והסרטונים קשה עד בלתי אפשרית, בשל ההגבלות שהטיל המשטר על עיתונאים.

   

  הסרטונים שהעלו המורדים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אין זו הפעם הראשונה שהאופוזיציה טוענת לשימוש בפצצות האסורות. החודש האשים הארגון הבינלאומי Human Rights Watch את הצבא בשימוש בפצצות תבערה. פצצות אלה מכילות חומרים דליקים כמו נפלם, תרמיט או פצצות זרחן שיכולים להצית בניינים או לגרום לכוויות חמורות ולנזק בדרכי הנשימה.

    

  גם הלחימה הקונבנציונלית נמשכת. ארגון האופוזיציה Syria Observatory of Human Rights מסר כי עימותים בין המורדים לצבא אירעו היום במחוז אידליב וכי הצבא הגיב בין היתר בהפצצות אוויריות. הארגון, שבסיסו בבריטניה והוא נסמך על רשת פעילים בסוריה, ספר 49 הרוגים היום ברחבי סוריה, בהם 11 מורדים ו-16 חיילים שנהרגו במחוז אידליב.

   

  "אסד מחליף חדר כל לילה"

  הלחימה הבלתי פוסקת לא מייאשת כמה גורמים בינלאומיים, שממשיכים לדגול בפתרון פוליטי למצב. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום כי יש להמשיך ולעבוד למען פתרון בדרכי שלום משום שהחלופה היא "שפיכות דמים כאוטית". עם זאת, הוא ציין שאין סיכוי רב שפתרון על סמך תוכנית המעצמות מיוני, שכללה ממשלת מעבר, יצליח.

   

  אך שליח האו"ם המיוחד למדינה, לחדר ברהימי, שמבקר בדמשק ופגש את אסד,

  קרא דווקא לממשלת מעבר. בדברים שנשא בדמשק בתום ביקור בן חמישה ימים שם אמר ברהימי כי על ממשלת המעבר למשול עד לקיום בחירות. הוא לא הציג תוכנית מפורטת.

   

  האתר הסורי "דמאס פוסט" דיווח מפי "מקורות" לא מזוהים על סידורי האבטחה של הנשיא. בין היתר נטען כי הוא לא ישן בחדר קבוע בארמונו, אלא מחליף חדר כל לילה. עוד נכתב כי מוצרי המזון שמשמשים להכנת ארוחות עבורו נקנים במקומות שונים, כדי למנוע הרעלה, וכי אחד ממאבטחיו של הנשיא טועם את האוכל כשעתיים לפני שהוא מוגש לאסד.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המורדים בסוריה: אסד השתמש בפצצות זרחן "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים