שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "תאצ'ר הופתעה מפלישת ארגנטינה לפוקלנד"
  לפי עדותה של ראש הממשלה הבריטית תאצ'ר שפורסמה לאחרונה, היא הופתעה מהצעד של ארגנטינה: "חשבתי שזה יהיה אבסורד". זאת על אף אזהרות מהשגריר במדינה. בכיר בממשלה דאז הסביר: "הקריירה שלה הייתה מוטלת על הכף"

  פלישת ארגנטינה לאיי פוקלנד ב-1982 הפתיעה את ראש ממשלת בריטניה דאז מרגרט תאצ'ר, כך חשפה רשת BBC לפי מסמכים שהממשלה התירה לאחרונה לפרסום. היסטוריון בריטי אמר שהם מהמסמכים החשובים ביותר שפורסמו ב-30 השנים האחרונות, כיוון שמביאים את עדותה שלושה חודשים בלבד לאחר הפלישה.

   

   

  כמה חודשים לאחר שהסתיימה המלחמה, העידה תאצ'ר בנושא מאחורי דלתיים סגורות לפני ועידת פרנקס. המסמכים שפורסמו עתה חושפים לראשונה את עדותה. לפי המסמכים, היא הבינה שפלישה היא תרחיש סביר רק יומיים לפני שאירעה, כאשר הגיע לידיה מידע מודיעיני רגיש: "כלל וכלל לא ציפיתי שארגנטינה תפלוש לפוקלנד. זה היה טיפשי, כפי שמוכיחות ההתרחשויות".

   

  תאצ'ר. "חשתי שסכין ננעץ בלבי"      (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  תאצ'ר. "חשתי שסכין ננעץ בלבי" (צילום: Gettyimages)

   

   

  משפט אחד זעזע אותה, כפי שכתבה ביומנה: "לא בטוח שהיינו יכולים להשתלט מחדש על האיים". על כך היא אמרה לוועדה: "חשתי כאילו סכין ננעץ בלבי". בעדותה היא אמרה שעדיין חשבה שפלישה אינה על הפרק: "חשבתי שזה יהיה אבסורד ומגוחך". שר החוץ דאז פיטר קרינגטון העיד ואמר גם הוא שלא צפה שארגנטינה תפלוש לאיים: "לא היו סימנים לפלישה". הוא התפטר ב-5 באפריל, ותאצ'ר אמרה: "היה לי אמון מלא בו, אתמוך בו בכול".

   

  אף שהממשלה הייתה מופתעת, מסמכים חושפים שכבר ב-1977 העריך המודיעין שארגנטינה עלולה לפעול צבאית אם השיחות על האיים לא יתקדמו. מעבר לכך, הוחלט לשלוח צוללת ושתי פריגטות לאזור.

  כמו כן, השגריר בארגנטינה, אנטוני ויליאמס, שלח כמה אזהרות, אולם בממשלה התעלמו מהן.

   

  מתברר גם שהבריטים נערכו במידה מסוימת בחודש שלפני הפלישה. ב-26 במרס 1982 הציג משרד ההגנה לתאצ'ר תוכנית הרתעה. ארגנטינה פלשה לאיים ב-2 באפריל, וב-21 במאי הגיעו 3,000 חיילים בריטים למקום. ב-14 ביוני נכנעה ארגנטינה, לאחר ש-255 בריטים ו-650 ארגנטינאים נהרגו.

   

  היסטוריון בריטי כתב בספר על תאצ'ר ועל יחסיה עם נשיא ארה"ב רונלד רייגן כי היא התעקשה לכבוש את איי פוקלנד וסירבה לכל הבקשות להימנע מכך. היא הופתעה מכך שרייגן לא עמד לצדה. לאחר כמה שבועות הוא ניסה לשכנע אותה לדבוק בהפסקת אש, אולם היא נותרה בעיקשותה, ואחר כך אמרה לו לא להתקשר אליה שוב. אך לאחר שהצליחה בכיבוש, הוא לא הסתיר את הערצתו ואף את קנאתו.

   

  בכיר בממשלה באותה תקופה הסביר: "אם היינו נכשלים בכיבוש האיים, היא הייתה נאלצת להתפטר, ובכל אופן לא הייתה זוכה בבחירות הבאות. הקריירה שלה הייתה מוטלת על הכף". בספר חדש שיצא לאור במרס האחרון, ובו קטעים מיומניו של השר השמרני לשעבר לורד ספייסר, נחשף כי תאצ'ר מצטערת שנכנסה לפוליטיקה ומתחרטת על הנזק שגרמה הקריירה הפוליטית שלה לבני משפחתה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תאצ'ר. "לא ציפיתי שארגנטינה תפלוש"
  צילום: Gettyimages
  מומלצים