שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: עישון ואלכוהול גורמים לצניחת שדיים
  מחקר אמריקני שנעשה על זוגות של תאומות זהות מצא כי עישון וצריכת אלכוהול, כל אחד מהם בנפרד, משפיעים לרעה על מראה השדיים, גורמים לצניחה שלהם ופוגעים באיכות עור השד. ד"ר בני מייליק, כירורג פלסטי: "השד הנשי חשוף לגורמים רבים המשנים את תכונותיו ומראהו במשך חייה של האישה"

  מה משפיע על צניחת שדיים אצל נשים? מחקר אמריקני מדעי שפורסם באחרונה מוסיף מידע רב וחיוני על הגורמים המשפיעים על צורת השד. מחקר זה הינו בעל ערך רב בגלל שהוא משווה בין זוגות של תאומות זהות ומנתח את הגורמים השונים המשפיעים על מראה השדיים שלהן.

   

  עוד על פתרונות להרמת החזה

   

  הממצאים העיקריים העולים מהמחקר הם שעישון וצריכת אלכוהול, כל אחד מהם בנפרד, משפיעים לרעה על מראה השדיים, גורמים לצניחה שלהם ופוגעים באיכות עור השד.

   

  ד"ר בני מייליק, מומחה בכירורגיה פלסטית ממרכז הרפואי תל אביב אומר: "נשים רבות מוטרדות ממראה החזה שלהן ומהשינויים החלים בו במהלך חייהן ופונות אלי לייעוץ לגבי דברים שעליהן לעשות או לא לעשות בכדי לשמר או לשפר את מראה השדיים".

   

   הוא מסביר: "השד הנשי חשוף לגורמים רבים המשנים את תכונותיו ומראהו במשך חייה של האישה. הוא מושפע מאוד מהשינויים ההורמונליים שגוף האישה חשוף אליהם בכל מחזור חודשי ובכל הריון. הוא מושפע גם ממחזורי ההנקה שבעקבות הלידות, משינויים במשקל גופה של האישה וכמובן מכוח הכובד הפועל לצערנו כל הזמן".

   

  ממצא נוסף משמעותי, שעליו מצביע ד"ר מייליק הוא כי ככל שעולה מספר הלידות, השדיים צונחים יותר. "ההנקה לעומת זאת משפרת את איכות עור השד ובעלת אפקט חיובי על המראה הכללי של השדים. דבר זה מחזק מאוד את אנשי הקהילה הרפואית התומכים בהנקה ושולל את הדעה הרווחת בקרב הנשים שהנקה תפגע במראה השדיים", הוא אומר.

   

  גורמים גנטיים וסביבתיים

  מראה השדיים נקבע לפי גורמים גנטיים וסביבתיים. אך מספר המחקרים שחקרו את הנושא אינו גדול. אחד המחקרים הגדולים קבע שירידה במשקל, גיל מבוגר, גודל שד גדול יותר ומספר הריונות גדול יותר מגביר את הסיכוי לצניחת שדיים (שדיים נפולים) ומעלה את מספר הפניות לניתוח להרמת שדיים.

   

  מחקר נוסף קבע שגם עישון והשמנה מגבירים את הסיכויים לצניחת שדיים. למרות זאת, שני המחקרים האלו ומחקרים נוספים לא יכלו לנטרל את ההשפעה הגנטית על מראה השד. כדי לראות את ההשפעה שאינה גנטית, חקרו מאפיינים אחרים למראה כמו צניחת פטמה ומראה העטרה, דברים שמשפיעים על מראה השד האסתטי.

   

  באחרונה הסתיים מחקר שבוצע על ידי קבוצה מקליבלנד שבארצות הברית שמטרתו הייתה לנטרל את ההשפעה הגנטית על מראה השד, עם ניתוח פרטני יותר של האסתטיות של השד. לצורך כך, המחקר בוצע במהלך פסטיבל לתאומים שמתרחש פעם בשנה בעיר טווינסברג (twinsburg) . שבאוהיו.

   

  לצורך המחקר גויסו 161 זוגות של תאומות זהות שהשתתפו בפסטיבל במהלך השנים 2009 ו- 2010. המשתתפות במחקר ענו על שאלון ארוך לגבי סגנון החיים שלהם ולגבי מצב הלידות והנקה בעבר, בנוסף הן עברו סדרת צילומים על ידי צלמת רפואית מקצועית. את התמונות הראו לקבוצה של כירורגים פלסטיים שלא ידעו פרטים למעט שמדובר בתאומות זהות.

   

  הכירורגיים התבקשו לדרג את מראה השדיים לפי 16 פרמטרים שונים כמו איכות העור, צלקות, סימני מתיחה, גודל ומראה העטרה ועוד. נתוני הדירוג הוכנסו לפורמולות מתמטיות שמדרגות את היופי האסתטי של השד בצורה כמותית (מספרית) וכן את הצורך בניתוח להרמת שדיים.

   

  טיפול הורמונלי משפיע לטובה על מראה השד

  חלק מממצאי המחקרים היו צפויים אך חלקם היו מעניינים עד כדי מפתיעים. כך למשל, עישון סיגריות היווה אחד הגורמים העיקריים המשפיעים לרעה על מראה השד במספר גדול של פרמטרים כמו איכות העור, גודל השד, מראה הפטמה והעטרה וצניחה של השד.

   

  גם צריכת אלכוהול השפיעה לרעה על מראה השד. אמנם ההשפעה הזו הייתה צפוייה ממחקרים אחרים שהשווה את מראה ההזדקנות של הפנים ביחס לשתיית אלכוהול. אך זהו המחקר הראשון שמראה השפעה זו על השדיים.

   

  טיפול הורמונאלי חלופי ושימוש בקרם לחות יומי לטיפול בעור השדיים הראו השפעה לטובה על מראה השדיים הכללי.

  התוצאות המעניינות ביותר היו כשההשוואה בוצעה בהתייחסות למספר הלידות והנקה - כצפוי, מספר לידות גדול יותר השפיע לרעה על מראה השד אך הנקה השפיעה לטובה על מראה השד מבחינה כוללת.

   

  הנקה גרמה להשפעה רעה על מראה הפטמות והעטרות אך שיפרה את איכות העור של השד דבר שמשפיע יותר על מראה השד הכולל. ולכן, אחת המסקנות של המחקר היא במקרה של לידה, הנקה אומנם יכולה לגרום למראה פטמה ועטרה פחות יפה, אך משפרת את מצב העור של השד וכך גורמת למראה יותר יפה של השד לעומת אם היא החליטה לא להניק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחקר: עישון ואלכוהול גורמים לצניחת שדיים "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה משפיע על צורת השדיים במהלך השנים?
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים