שתף קטע נבחר

מהיום ללא פוטושופ? חוק הדוגמניות נכנס לתוקף

לאחר אישור הכנסת ייכנס היום לתוקפו "חוק הדוגמניות", שלפיו לא יופיעו בפרסומות דוגמנים בתת-משקל ובכל פרסומת שבה נעשה שימוש בפוטושופ יצוין הדבר בבירור. "הגיע לקצו עידן השלדים על שלטי חוצות", אומר הצלם עדי ברקן

עידוד לאנורקסיה – לא בפרסומות: היום (ג') ייכנס לתוקפו חוק הגבלת המשקל בתעשיית הדוגמנות, הקובע כי אלה שיצולמו לפרסומת מסחרית יחוייבו באישור רפואי המעיד כי אינם נמצאים בתת משקל. בנוסף, כל פרסומת שבה תבוצע הצרת היקפים באמצעות תוכנת עריכה גרפית, תחויב בכיתוב על גבי הפרסומת כי בהכנתה נעשה שימוש בעריכה לשם הצרת היקפי גוף.

 

על פי החוק, פרסומאי לא יפיק פרסומת שמופיע בה דוגמן ומפרסם לא יציג פרסומת כאמור, אלא לאחר שהדוגמן הציג אישור רופא שלפיו הוא בעל מדד מסת גוף מעל 18.5 בשלושה החודשים שקדמו למועד הצילום.

 

חוק הדוגמניות בישראל - הסיקור המלא:

  • צעד נוסף: "חוק הדוגמניות" עבר בקריאה ראשונה

 

אם תבוצע עריכה גרפית בפרסומת לשם הצרת היקפי הגוף, היא תכלול הבהרה כי בהכנתה נעשה שימוש בתוכנת מחשב להצרת היקפי גוף. ההבהרה תופיע בפרסומת במקום בולט, בצבע ובגודל ברורים לעין, על פני שטח שאינו קטן מ-7% משטח הפרסום הכולל.

 

לשם הוכחה בבית המשפט במקרה של תביעה בדבר אי קיום החוק, נקבע כי על המפרסמים לשמור את האישורים הרפואיים שנמסרו על ידי המציגים בפרסומת, וגם את הצילומים המקוריים שנעשו, כדי שניתן יהיה לבדוק מול מה שפורסם אם בוצעה עריכה דיגיטלית במקום שבו לא הייתה הבהרה בכתב על הדבר.

 

עוד קובע החוק, כי כל מפרסם אשר יעבור על חוק זה יהיה חשוף לתביעות על ידי חולות הסובלות מהפרעות אכילה ובני משפחותיהן. החוק, אשר עבר בוועדת העבודה הרווחה והבריאות, אושר בקריאה שלישית במליאת הכנסת בתחילת השנה.

 

החוק התקדימי עורר הדים גם מסביב לעולם: כלי תקשורת בולטים ברחבי הגלובוס תהו אם החוק הישראלי שנועד להילחם באנורקסיה בקרב צעירים וצעירות יוליד חוקים דומים בממשלות אחרות. גם ברשת CNN האמריקנית עסקו בחוק החדש, והסופר-מודל האמריקנית למידות גדולות אמה אמרה כי הוא ידרבן מדינות אחרות לנקוט צעדים דומים.

  

"זוהי תחילת המהפכה נגד מודל היופי האנורקטי", אומרת חברת הכנסת ד"ר רחל אדטו, ראש שדולת הבריאות בכהנסת היוצאת ויוזמת החוק. "החוק הוא נגד המסר הסמוי של תעשיות הפרסום והדוגמנות כי רזון קיצוני הוא דבר ראוי וחיובי. מגפת הפרעות האכילה, ההורגת יותר מ-30 בני נוער בישראל מדי שנה, הנה קשה ולא מתפשרת - ומהיום כך גם מאבקנו במגפה נוראית זו.

 

"לא עוד דוגמניות דקיקות האוכלות ביסקוויט וחצי ליום ואז מתייצבות ומשמשות מודל לחיקוי עבור ילדינו, לא עוד עמידה בצד כאשר מנגד הרצון למכור עוד בגד ועוד מוצר צריכה משבש את דעתם של בני הנוער ודורס כל ערך אחר. מהיום מתחיל השינוי".

 

"כולנו נגועים, לובשים שחור, עושים דיאטות ואובססיביים למראה שלנו", אמר עדי ברקן מהמרכז הישראלי לשינוי הרגלי אכילה ומהשותפים הראשיים לחוק. "החוק שנכנס מחר בבוקר לתוקף יציל נפשות.

 

"הגיע לקצו עידן השלדים על שלטי חוצות ורזון חולני בכל מקום. הגיע הזמן לחשוב על עצמנו ובעיקר על הילדים שלנו, ולקחת אחריות על מה שאנחנו שמים להם כל יום מול הפנים. הגיע הזמן לעידן חדש שבו רזה מדי זה לא סקסי".
פורסם לראשונה 31/12/2012 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לקייט מוס תהיה עבודה? בעולם מתעניינים בחוק
צילום: AP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים