שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוכנית הגריטה שוב הופסקה. התירוץ: הבחירות

  בפעם המי יודע כמה, תכנית גריטת הרכב הופסקה. משרדי התחבורה והגנת הסביבה אשר האשימו בעבר האחד את השני, מסבירים שהתקציב הזמני עד הבחירות אינו מאפשר הפעלה ראויה

  יש בחירות, אין כסף להוריד גרוטאות מזהמות ומסוכנות מהכביש. פחות מחודש לאחר שחודשה, הופסקה שוב תוכנית הגריטה הממשלתית, במסגרתה ניתנים 3,000 שקל לבעלי מכוניות בנות 20 שנה או יותר, בתמורה להורדתן מהכביש ומסירתן לפירוק. במשרדי הממשלה טוענים כי הסיבה היא הבחירות הקרובות. בכיר באחד המשרדים אומר היום (ג') ל-ynet כי מאחר שלא אושר תקציב ל-2013 והממשלה פועלת לפי תקציב חודשי, אי אפשר להבטיח את רציפות התוכנית ולכן הוחלט להפסיקה.

   

  בין 2 ו-27 בדצמבר נגרטו כ-2,090 מכוניות (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
  בין 2 ו-27 בדצמבר נגרטו כ-2,090 מכוניות(צילום: רועי צוקרמן)

   

  במשרד להגנת הסביבה אומרים כי חידוש התוכנית זכה להצלחה. לפי נתוני המשרד, מאז חידושה ב-2 בדצמבר, נמסרו לגריטה כ-2,090 כלי רכב. ראוי להזכיר כי מאז החל יישומה ב-2010, כבר הופסקה תוכנית הגריטה פעמיים - באוגוסט 2011 ומרץ 2012. בשני המקרים, משרדי התחבורה והגנת הסביבה טענו כי התקציב שיועד לשנה מלאה נוצל בפרק זמן של חודשים ספורים.

   

  גורמים המקורבים לנושא אומרים כי במשרד להגנת הסביבה מנסים בשבועות האחרונים להבטיח את חידוש התוכנית לפני הבחירות. לטענתם, בכירים במשרד פנו לחשבת הכללית במשרד האוצר, בבקשה לקבל חלק משמעותי מהתקציב המיועד לתוכנית ב-2013, בסך 18 מיליון שקל. תקציב זו צפוי להספיק לגריטה של כ-6,000 מכוניות.   

   

  רצו רציפות, קיבלו בחירות

  נגד ההפסקה התכופה של התוכנית נמתחה ביקורת חריפה, ובכלל זאת מצד משרדי הממשלה עצמם. בכירה במשרד התחבורה הודתה לאחרונה כי "מגישים עתירות לבתי משפט על זה שהם (אזרחים, ש.ה) התכוננו והם הסתמכו על הנושא של הגריטה, ופתאום אנחנו הפסקנו... מערכת פניות הציבור שלנו קורסת בגלל הדבר הזה. וגם האנשים מאבדים את האמון".

   

  יש לציין כי כבר בספטמבר האחרון אישרה ועדת הכספים העברת תקציב לחידוש התוכנית, אך בממשלה החליטו לדחות את הפעלתה. "אנחנו חייבים ליצור רצף ולא להפסיק את התוכנית באמצע", הסביר בכיר במשרד להגנת הסביבה. "השנה הפסקנו את התוכנית אחרי חודשיים וחצי, וזה היה מאוד בעייתי כלפי הציבור. אנחנו מאוד מעוניינים ליצור רצף, כך שב-1 בינואר 2013 ייכנסו עוד כ-18 מיליון שקל".

   

  אלא שבגלל הקדמת הבחירות, ומאחר שלא אושר תקציב ל-2013, פועלים כעת משרדים הממשלה במסגרת של תקציב חלקי. עם כ-1.5 מיליון שקל בחודש, יכולה המדינה לממן גריטת כ-500 מכוניות בלבד, וכך עלולים משרדי הממשלה להידרש להפסיק את התוכנית מדי חודש. מצב שכזה, אומרים גורמים המקורבים לנושא, אינו רצוי ופוגע באמון הציבור בתוכנית.

   

  ממשרד התחבורה נמסר היום ל-ynet כי "תוכנית הגריטה תחודש מיד עם קבלת התחייבות תקציבית מהמשרד להגנת הסביבה". עוד אמרו שם כי התקציב שאישרה ועדת הכספים בספטמבר, לא נוצל במלואו. "מתוך התקציב שאושר על-ידי הוועדה, נוצל החלק היחסי שלו", מבהירים במשרד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בגלל הבחירות: תוכנית הגריטה הופסקה
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים