שתף קטע נבחר

מהיום: ניתן להכניס לעזה רק 12 אלף ש' בלי לדווח

הכנסת סתמה פרצה שאפשרה להבריח מיליונים למימון טרור, ואישרה צו המגביל את הסכום שמותר להכניס לרצועה ללא הצהרה. השב"כ: המטרה אינה לחסום לחלוטין את העברת הכספים, המשמשים גם למטרות הומניטריות. חשש: האוצר פרסם בטעות את הצו מראש, וגורמי טרור ניצלו זאת

מיליוני שקלים הוברחו מישראל לחמאס ברצועת עזה ושימשו למימון פעולות טרור נגד ישראל בגלל פרצה בחוק איסור הלבנת הון, הכולל איסורים שנועדו למנוע מימון פעולות טרור. החוק אפשר לגורמים המורשים לעבור מישראל לרצועה להוציא מטבע ישראלי (או סכום מזומן במט"ח שווה ערך) עד סכום של 100 אלף שקל לאדם מבלי להצהיר על כך במעבר הגבול, כנהוג לגבי היוצאים והנכנסים לארץ דרך נתב"ג.

 

 

מידע זה נמסר לוועדת חוקה חוק ומשפט שסתמה היום (ג') את הפרצה באישור צו מיוחד של שר האוצר, יובל שטייניץ, שהוצא לבקשת ראש השב"כ, יורם כהן. הצו מגביל ל-12 אלף שקל את סכום המטבע הישראלי או המט"ח המזומן שמותר להעביר לרצועת עזה ללא הצהרה. פרסום הצו מחייב את אישור הוועדה לאחר התייעצות של שר האוצר עם שרי המשפטים ובטחון הפנים.

 

נציג השב"כ אמר בדיון כי דווקא ביהודה ושומרון, שכיום שקטים יותר מבחינה ביטחונית לעומת רצועת עזה, קיימת כבר מגבלה דומה על העברת כספים ללא הצהרה. לדבריו, "נוצר פער בלתי סביר (לגבי סכומי הכסף החייבים בהצהרה) בין המעברים ליהודה ושומרון למעבר לרצועת עזה, שהוא שטח עוין לכל הדעות".

 

"העברת הכסף בסכומים אלה היא קרקע נוחה להעברת והלבנת כספי טרור", הדגיש נציג השב"כ. בתשובה לשאלת ח"כ רותם מדוע לא אוסרים כליל העברות כספים לרצועת עזה, הוא הוסיף: "יש תנועה מצומצמת במעבר לרצועה, בעיקר של גורמים המגישים סיוע הומניטרי כך שהמטרה היא לא לחסום לחלוטין את העברת הכספים על הפלטפורמה הזאת אלא רק לחייב לדווח על העברת סכומים מעל 12 אלף שקל".

 

ראש השב"כ ציין במכתב הבקשה כי הצו המבוקש "ישרת צורך ביטחוני. שכן על פי המידע המצוי ברשותנו, מועברים לרצועת עזה וממנה, כספים בסכומים גדולים באופן חוקי, וללא צורך בפיקוח. כספים אלה, משמשים בין היתר, להתעצמות ארגוני הטרור".

 

האוצר נחפז לפרסם את הצו

הצורך להגביל את העברת הכספים בצו מיוחד של שר האוצר התבקש מאחר שברצועת עזה אין גורם ישראלי מקביל למפקד הצבאי של אזור יהודה ושומרון, שהוציא לא מכבר את המגבלה על פי סמכותו.

 

בדיון התברר כי האוצר נחפז לפרסם את הצו ברשומות לפני כ-3 חודשים בטרם הוגש לאישור ועדת חוקה חוק ומשפט. היום נמסר לוועדה בבקשת השר שטייניץ כי הפרסום המוקדם נעשה בטעות, והצו עדיין אינו תקף.

 

עם זאת, בוועדה הביעו חשש כי למרות חוסר תקפותו של הצו, העיתוי השגוי של הפרסום חשף מוקדם מדי את כוונת האוצר להגביל את העברת הכספים לרצועת עזה. טעות זו היתה עלולה להגביר את קצב העברת הכספים בגבול המותר (עד 100 אלף שקל) בחודשים שחלפו עד כניסתה לתוקף של חובת ההצהרה בצו שאושר היום. תוקף הצו שאושר היום הוא מיידי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים