שתף קטע נבחר

יחימוביץ' הציגה את הגזרות שבדרך: "ביבי שותק"

"אם הלכנו לבחירות על התקציב, איך זה שאף מילה לא נאמרת עליו?", האשימה יו"ר מפלגת העבודה. היא הזהירה מפני העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות, ביטול חוק חינוך חינם לילדים בני 3-4, וקיצוץ חד בשכר העובדים. ומה יש לה להציע כתחליף?

"אם הלכנו לבחירות על התקציב, איך זה שאף מילה לא נאמרת עליו? כאשר מחצית מהאנשים בישראל מרוויחים 5,800 שקל ומטה, על איזו צמיחה מדובר?". כך תהתה בצהריים (יום ג') יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', אשר פירטה אילו קיצוצים מבקש ראש הממשלה להשית על הציבור עם היבחרו, ובמקביל הציגה תוכנית כלכלית חלופית, יחד עם פרופ' אבישי ברוורמן, אראל מרגלית ופרופ' יוסי יונה.

 

 

יו"ר המפלגה אמרה כי תקציב הגזירות של נתניהו המוצג לציבור היום מבוסס על מסמכים פנימיים ומידע שהגיע מפקידים בכירים במשרדי ממשלה שונים, גם במשרד האוצר. היא הזהירה כי ראש הממשלה, "במטרה לסגור את הבור התקציבי שיצרו נתניהו וממשלתו במו ידיהם באמצעות הורדת מסים דרמטית לחברות הגדולות ולמעמדות העליונים", יטיל גזירות נוספות על מעמד הביניים ויכריז על קיצוצים בשירותי הבסיס שמספקת המדינה.

 

מימין: יונה, מרגלית ויחימוביץ', היום (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מימין: יונה, מרגלית ויחימוביץ', היום(צילום: בני דויטש)
 

בין ה"גזרות" שיחימוביץ' טוענת שכבר בקנה:

  • ביטול חוק חינוך חינם לגילאי 3-4
  • העלאת שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה ב-50 אחוז
  • קיצוץ של 20 אחוז בסל התרופות לשנת 2013
  • קיצוץ של 20 אחוז בתקציב מערך הכבאות
  • קיצוץ של 25 אחוז בתקציב שיועד לצמיחת מערך הרווחה, ובין היתר יכלול קיצוץ בתקציב מרכזי חירום לנוער, בתי אבות והוסטלים.

 

כמו כן ציינו במפלגת העבודה כי נתניהו מתכנן לפגוע בשכרם של אלפי עובדים ממעמד הביניים ובפרט בשכרם של המורים, האחיות, הרופאים, השוטרים, העובדות הסוציאליות, הפסיכולוגים - בשיעור של 2.5 אחוז, גם אם הדבר מנוגד להסכמי שכר שנחתמו עם מגזרים אלה.‬ עוד התריעו במפלגת העבודה מפני קיצוץ של 5 אחוז בקצבאות הילדים, ניצולי השואה והנכים.

 

בתחום הבריאות לטענתה יקוצץ סל התרופות ב-20% ויוקפץ התשלום עבור ביקור רופא. מערך הכבאות ייפגע אף הוא וכן מענקי האיזון לרשויות המקומיות וסבסוד מעונות היום.

 

"כשהאזרחים נרדפים המדינה לא יכולה לשגשג"

המפלגה הציגה חלופה משלה בדמות תוכנית כלכלית שבה העלאת המס תושת על החברות הגדולות והאלפיון העליון, ותפחית את הלחץ ממעמד הביניים בעזרת הגדלת שכר הנטו המשפחתי והקמת סל שירותים מוגדר בחוק לכל אזרחי ישראל.

 

עוד המליצו בכירי המפלגה על תוספת של 2,300 מיטות אשפוז, הפסקת העבודה הקבלנית, העלאת שכר המינימום ל-55 אחוז מהשכר הממוצע במשק, השוואת ההוצאות הממשלתיות בשוק העבודה לממוצע מדינות ה-OECD‬, הטלת רגולציה אפקטיבית על שוק ההון שתמנע "תספורות" עתידיות על חשבון החוסכים, הטלת מע"מ מופחת על מוצרי יסוד, הגדלת הנגישות לאשראי של עסקים קטנים ובינוניים והפסקת תהליכי ההפרטה במגזר הציבורי.

 

עוד הציעו לקבוע מס חברות דיפרנציאלי והעלאת מס החברות לחברות בעשירון העליון תוך השוואתו לממוצע ב-‪OECD‬ העומד על 30 אחוז, העלאת מס הכנסה למשתכרים מעל 50 אלף בחודש והעלאת המיסוי על חברות המרוויחות ממשאבי הטבע של מדינת ישראל ל-60 אחוז. ‬

 

"‫אנחנו מזכירים לציבור בישראל", אמרה יחימוביץ', "כי אתמול היה אמור לעבור תקציב המדינה, תקציב מר ואכזרי שאותו העדיף נתניהו להעביר מתוך ביטחון שייבחר לאחר הבחירות. אם הלכנו לבחירות על התקציב, איך זה שאף מילה לא נאמרת עליו? כאשר מחצית מהאנשים בישראל מרוויחים 5,800 ש"ח ומטה, על איזו צמיחה מדובר?" שאלה. 

‫ראש מטה העסקים של מפלגת העבודה, אראל מרגלית אמר: "במדינה שבה שליש מהאזרחים נמצאים בדיכאון של אוברדראפט, אדם לא קונה, לא יוצר ולא יוזם". הוא הזכיר כי תשלום על אוברדראפט בישראל גבוה פי שלושה מהמקובל באירופה. "אנחנו נוציא אנשים מהדיכאון הפיסקלי שהמדינה שמה אותם בתוכו. מדינה שבה האזרחים שלה נרדפים על ידי הרשויות היא לא מדינה שיכולה לשגשג כלכלית. יש דרך אחרת, יש פתרונות, ואת זה אנו מתחייבים היום לעשות".

 

יו״ר "יש עתיד" יאיר לפיד תקף את יחימוביץ' וטען שהיא "מיתממת" ובעצמה תעלה מיסים על מעמד הביניים. לפיד ציין כי "התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה תביא עוד ועוד מסים על מעמד הביניים הישראלי, לטובת הוועדים הגדולים. הבשורה היחידה שיש בה היא איום של גל פיטורים המוניים שיתרגש גם הוא על מעמד הביניים".

 

בהכנת הידיעה השתתף צביקה ברוט, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלי יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
יאיר לפיד. "היא רק תביא עוד מסים על חשבון מעמד הביניים"
צילום: בני דויטש
מומלצים