שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: כך תועד המחבל יוצא מת"א ברכבת

סרטון ממצלמות האבטחה של רכבת ישראל שהגיע לידי ynet, מתעד את כניסתו של מוחמד מפארג'ה לתחנה בתל-אביב בדרך לעבודתו במודיעין - מיד לאחר שהטמין את מטען החבלה באוטובוס. בסרטון נוסף, נראה המחבל מטייבה משחזר את האירועים - צעד אחר צעד

המחבל פעל בקור רוח. אחרי שהטמין באוטובוס מטען חבלה שגרם לפציעתם של 24 בני אדם, הוא עלה על רכבת מתל-אביב למקום עבודתו במודיעין ורק אחרי שלוש שעות עבודה בסניף מקדונלד'ס הוא נעצר. שבועיים לאחר הגשת כתב האישום נגד מוחמד מפארג'ה (18) - המחבל מטייבה שהטמין את המטען באוטובוס בקו 142 - הגיע לידי ynet סרטון ממצלמות האבטחה של רכבת ישראל שתיעדו אותו רגעים לפני הפיצוץ.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בסרטון ניתן לראות את המחבל נכנס לתחנת רכבת מרכז ע"ש סבידור בתל-אביב, משוטט בין העוברים והשבים בתחנה, עובר את מסוף הכרטיסים האוטומטי ויורד במדרגות לרציף שממנו לקח את הרכבת למקום עבודתו. אחרי שעלה לרכבת, אירע הפיצוץ הקטלני באוטובוס. כתב האישום שהוגש נגד מפארג'ה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב מייחס לו עשרות מקרים של ניסיון רצח וסיוע לאויב בזמן מלחמה. "עשיתי את זה בגלל מבצע עמוד ענן", הסביר בחקירתו את האידיאולוגיה שהובילה אותו לביצוע הפיגוע והכחיש שביצע את המעשה בגלל בצע כסף.

 

מפארג'ה ניצל את תעודת הזהות הכחולה שלו, ובמשך שלושה חודשים יצא מדי בוקר מהכפר הפלסטיני בית ליקיא לעבודתו בסניף מקדונלד'ס במודיעין. ביומיים שקדמו לפיגוע הוא בדק את השטח מקרוב, עלה על אוטובוסים בדרך לעיר הגדולה כדי לבחון את אפשרויות הפעולה שלו - ורק לאחר שהיה בטוח ביכולת שלו לממש את כוונותיו, ביצע את המעשה. לידי ynet גם הגיעו צילומים מהרגעים שבהם שחזר מפארג'ה את המיוחס לו מול מצלמות חוקרי המשטרה.

 

24 בני אדם נפצעו בפיגוע האוטובוס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
24 בני אדם נפצעו בפיגוע האוטובוס(צילום: מוטי קמחי)

 

  

במקביל הוגש היום לבית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון גם כתב אישום נגד פלסטיני שתכנן את הפיגוע. לנאשם מיוחסות עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, סחר בכלי נשק ובאמצעי לחימה, ייצור מטעני נפץ ועריכת ניסויים והסתה. מכתב האישום עולה כי הוא גייס לביצוע הפיגוע שני שותפים ואף קיים עמם סיורים על-מנת לאתר מיקום מתאים לפעולה.

 

חקירת הפיגוע הוטלה על כוחות הביטחון, שירות הביטחון הכללי ומרחב ירקון במשטרת מחוז תל-אביב בפיקודו של תת-ניצב יורם אוחיון, שהודות לפעולתם נתפס המחבל שעות בודדות מרגע ביצוע הפיגוע. צוות החקירה המיוחד שהוקם במרחב ירקון ושעליו פיקדה רב-פקד רונה פינגלאי, הצליח לשחזר במדויק את הנתיב שעבר מפארג'ה מהרגע שבו יצר קשר עם מפעילו אחמד מוסא בכפר הפלסטיני ועד לרגע שבו הצליח לממש את כוונות הזדון שלו. חוקרי המרחב נדהמו לגלות כי ביומיים שקדמו לפיגוע ערך מפארג'ה "אימונים" ועשה פעמיים את המסלול לתל-אביב עם תיק ריק. רק לאחר מכן הבין המחבל שיש באפשרותו להוציא אל הפועל את הפיגוע.

 

ב-21 בנובמבר קיבל מפארג'ה את התיק עם המטען ומפעילו הבהיר לו שלפני הירידה מהאוטובוס עליו להפעיל את המתג ולאחר מכן להתקשר אליו. כבכל יום, מפארג'ה יצא למקום עבודתו עם מנהלו ברכב של מקדונלד'ס. הוא העריך שתעודת הזהות הכחולה שהוא וחברו נושאים, תסייע לו לעבור בנקל את המחסום כשמטען החבלה בידיו וכך אכן היה. בדרך ביים מפארג'ה שיחת טלפון וסיפר שאמו חולה מאוד ובשל כך הוריד אותו מנהל העבודה בצומת שילת.

 

עורכי הדין של המחבל, ג'לג'ולי איהאב וג'לג'ולי וג'די (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עורכי הדין של המחבל, ג'לג'ולי איהאב וג'לג'ולי וג'די(צילום: ירון ברנר)

 

מפארג'ה עלה על אוטובוס עמוס בקו 111 ממודיעין לתל-אביב ויכול היה כבר אז להפעיל את המטען שברשותו. "האוטובוס היה מלא ילדים ולא רציתי שהם ייפגעו", הסביר המחבל לחוקרי המשטרה מדוע לא פעל בשלב זה. אלא שחקירת הצוות של רפ"ק פינגלאי גילתה כי באוטובוס נסעו בעיקר פועלים ערבים ושזאת הייתה למעשה הסיבה להמתנה.

 

לאחר מכן הגיע המחבל לרחוב המסגר, שם עלה על אוטובוס של חברת אגד וירד בקריית עתידים. "האוטובוס הזה היה ריק", סיפר מפארג'ה לחוקרים ולכן הוא החליט בסופו של דבר לעלות על אוטובוס דן בקו

142. קצת לפני הנסיעה הוא הספיק לשבת על הדשא מול מטה מרחב ירקון. "חשבתי שאולי אתחרט בדרך, פחדתי מה יקרה למשפחה שלי", הסביר לחוקרים. סמוך לתחנת רכבת ארלוזורוב ירד מפארג'ה מהאוטובוס, לא לפני שהפעיל את מתג המטען.

 

לאחר הגעתו לתחנת הרכבת התקשר המחבל למפעיל שלו, אמר: "ירדתי מהאוטובוס" והקול מהצד השני השיב: "טעות במספר". זה למעשה היה הקוד שהבהיר למפעיל כי המטען כבר נמצא על האוטובוס ומוכן להפעלה. בשלב זה ביצע המפעיל התקשרות לטלפון הנייד שהונח בתיק ואז אירע הפיצוץ. לאחר הפיגוע מפארג'ה המשיך בשגרת יומו. הוא עלה על רכבת לכיוון מודיעין, נכנס לתוך הקניון המקומי והספיק לעבוד עוד שלוש שעות בסניף המקדונלד'ס עד שכוחות הימ"מ כיתרו את הסניף ועצרו אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נכנס לתחנת הרכבת. מפארג'ה מתועד
צילום: מצלמות אבטחה תחנת רכבת ת"א מרכז סבידור
תנ"צ יורם אוחיון
צילום: ירון ברנר
עו"ד הדס פורר. התובעת בתיק
צילום: ירון ברנר
מומלצים