שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נבל עם לב זהב: גאולה בין דפי הקומיקס

  בסופה של סדרת הקומיקס האחרונה בכיכובו של ספיידרמן, פיטר פארקר מת כשד"ר אוקטופוס משתלט על גופו - ובדרך מוצא הנבל את דרכו לצד של הטובים. יוני זאבו חוזר לעוד כמה נבלים שזכו להארה - ממגנטו ועד האלמנה השחורה

  לאחרונה התבשרנו על מותו של פיטר פארקר, האלטר-אגו של ספיידרמן, "איש העכביש" הידידותי והשכונתי. מעבר לזעזוע העמוק ממותו של אייקון תרבות, האופן שבו נעשה הדבר עורר הדים רבים בקרב חובבי הקומיקס: ספיידרמן לא מת בגבורה במהלך קרב אפי, תוך ניסיון הרואי להציל את העולם - אלא נפל קורבן לתוכנית של אחד מנבליו המוכרים ביותר, ד"ר אוקטופוס, שתוך כדי גסיסה ממחלה קשה ביצע "החלפת מוחות" בינו לבין הצעיר טווה הקורים. כך הוא הותיר את הגיבור למות בגופו הגווע, בעוד שאוקטופוס עצמו ממשיך לחיות בגוף הצעיר והחסון של פארקר.

   

   

  אך יחד עם גופו של ספיידרמן, ד"ר אוקטופוס ירש גם את זיכרונותיו של הגיבור - ואיתם את מכלול החוויות, הקורבנות והניצחונות של פארקר. כל אלו משפיעים בצורה עמוקה על הנבל, שבעברו הסתובב עם ארבע זרועות מכניות והיה צמא להרג, והוא נשבע להפוך בחייו החדשים לגיבור טוב-לב, אולי אפילו יותר מהמקור.

   

  פרידה ללא קתרזיס. אוקטופוס לוקח את פארקר (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  פרידה ללא קתרזיס. אוקטופוס לוקח את פארקר (עטיפת הקומיקס)

   

  קו העלילה הזה, שבמסגרתו הנבל מחפש גאולה וזונח את דרכיו הנלוזות לטובת חיים שמטרתם היא טובת הזולת - הוא אחד הקווים ה"משומשים" ביותר בעולם הקומיקס בפרט, ובעולם הספורתי בכלל. להלן מספר דוגמאות בלתי נשכחות:

   

  "ונום". גיבור הפועל נגד הטבע ההרסני שלו (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  "ונום". גיבור הפועל נגד הטבע ההרסני שלו

   

  ונום, אחד הנבלים המפורסמים ביותר מעולמו של ספיידרמן, הקדים את ד"ר אוקטופוס במעבר לצד הנכון של המתרס. לא מדובר בוונום המוכר מסדרות הטלוויזיה ומסרט הקולנוע - צלם העיתונאות אדי ברוק, שלאחר שרשרת של השפלות מצד ספיידרמן חובר לסימביוט חייזרי בעל שנאה עזה לא פחות כלפי הגיבור: בקומיקס היה זה פלאש תומפסון, הבריון שמירר את חייו של פיטר פארקר בתיכון.

   

  לאחר סיום לימודיו התגייס פלאש לצבא ארצות הברית, ונבחר על ידי הממשלה להיות סוכן חשאי הפועל ביחד עם הסימביוט לטובת המדינה. זה אמנם לא בדיוק סיפור קלאסי של החיפוש אחר הגאולה, וסביר להניח שאם זה היה תלוי בסימביוט החייזרי הצמד היה מקדיש את חייו לחיסול הגיבור זוחל הקירות, אך כל האלמנטים של גיבור הפועל נגד הטבע ההרסני שלו בהחלט קיימים בסיפור של פלאש.

   

  כמו מגנט לגיבורים

  חבורת אקס-מן מלאה לרווייה בנבלים משוקמים, החל מרוג, שבהופעתה הראשונה בקומיקס ב-1981 היתה חלק מ"אחוות המוטנטים הרשעים", דרך גמביט שבעברו היה גנב חסר מצפון שעבד בשביל הנבל מר סיניסטר, ועד לאמה פרוסט, שהיתה המלכה הלבנה של ה"הלפייר קלאב" - ארגון שהיה גרסה נגדית ומרושעת של אנשי אקס-מן עצמם. אך ללא ספק, הנבל המעניין ביותר שעשה את המעבר לרשימת החברים של האקסמן הוא הנבל הוותיק והמפורסם שבהם, מגנטו.

   

  מגנטו מחבורת האקסמן. יצר המוטנט רע מנעוריו (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  מגנטו מחבורת האקסמן. יצר המוטנט רע מנעוריו

   

  מגנטו היה ונותר אחד מהדמויות הכי מורכבות בקומיקס. בראשית דרכו הוא עשה רושם של מטורף עם שגעון גדלות, שהאמין בעליונותם של המוטנטים על בני האדם. אך עם חלוף השנים וחשיפת עברו כיהודי ניצול שואה, דמותו זכתה לעומק ורבדים נוספים. במהלך השנים מגנטו זיגזג בין הניסיון להגשמת חזונו של צ'רלס אקסווייר לדו-קיום, לבין נטייתו לכוחניות ושליטה. אך בשנים האחרונות, הוא נשאר באופן יציב למדי כאחד מחברי אקס-מן הבולטים ביותר.

   

  לא רק לאלמנות

  אך לא רק חברי אקס-מן מאמינים במתן הזדמנות שנייה. גם האוונג'רס (הנוקמים) מוכנים לתת עוד צ'אנס לנבלים, המוכיחים את מחויבותם לחסד ולכפרה. כך ניתן למצוא בהיסטוריה של קומיקס זה נבלים לשעבר כילדיו של מגנטו, קוויקסילבר וסקרלט-וויץ', שהיו חברים בדימוס ב"אחוות המוטנטים הרשעים" - וכן נאמור, נסיך אטלנטיס, שפעולתו הראשונה בקומיקס היתה להכריז מלחמת חורמה על העולם שמעל למים. בשנים האחרונות, אגב, נאמור זנח את האוונג'רס לטובת אקס-מן, לאחר שהתברר שבעצם גם הוא מוטנט.

   

  "האלמנה השחורה". בימי המלחמה הקרה זה היה ממש מפחיד (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  "האלמנה השחורה". בימי המלחמה הקרה זה היה ממש מפחיד

   

  זוג נבלים לשעבר וחברים באוונג'רס כיום שזכו לפרסום רב והכרה הם הוק-איי והאלמנה השחורה. נטשה רומאנוף, האלמנה השחורה, החלה את הקריירה שלה בימי המלחמה הקרה כמרגלת סובייטית, והיתה הנבל הכי איום שניתן היה לדמיין בארצות הברית של אותם הימים. בסופו של דבר, לאחר סדרת התקלויות עם גיבורים אמריקנים כגון איירון-מן, היא ראתה את האור והיגרה לצד שבסופו של דבר ניצח במלחמה הקרה.

   

  ונטשה לא הייתה לבד

  במהפך אל עבר כוחות הטוב: יחד איתה התהפך המעריץ שלה - קשת מחונן שנשבה בקסמה הסובייטי, ועונה לשם קלינט בארטון, או הוק-איי.

   

  בדומה להוק-איי והאלמנה השחורה, גיבורים נוספים ביצעו את המעבר מנבל לגיבור - באופן מוחלט ונקי. לצד אלו, ישנן דמויות כמו מגנטו, שלמרות שעברו לנצח עם הטובים, חוו בעברן כמה וכמה מעידות הרסניות של רשע.

   

  אז מה העתיד צופה לד"ר אוקטופוס בחייו החדשים כספיידרמן? נכון לעכשיו, רק לכותבי הקומיקס הפתרונים. אבל אפשר להניח שהקריירה שלו כגיבור על לא תמשיך זמן רב, לפחות לא תחת המסכה של ספיידרמן. ולכל מי שמתגעגע לפארקר: סרט חדש מסדרת ספיידרמן עתיד לצאת ב-2014. אז לפי איך שזה נראה, יש לו די זמן לחזור עוד לפני הקרנת הבכורה, לדפיהן של חוברות הקומיקס.

   

  מכירים עוד נבלים בקומיקס שקיבלו הארה? טקבקו במרץ!

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הקומיקס
  הוק-איי. לא רצה להישאר בצד של הרעים
  עטיפת הקומיקס
  לאתר ההטבות
  מומלצים