שתף קטע נבחר

קנס לבית היהודי: שימוש אסור בתמונות חיילים

יו"ר ועדת הבחירות קבע כי המודעות שבהן נראים חיילי צה"ל תחת כיתוב מובלט של שם המפלגה עוברות על חוק הבחירות. מפלגתו של נפתלי בנט תשלם 1,000 שקל לעותר יריב אופנהיימר ונקנסה בנוסף ב-3,000 שקלים

תמונות החיילים עלו לבית היהודי בקנס כספי: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, קנס הערב (ד') את המפלגה בסכום של 4,000 שקל, בגין שימוש אסור בתמונותיהם של חיילי צה"ל לטובת קמפיין בחירות.

 

 

החלטתו של רובינשטיין ניתנה בעקבות עתירה של מועמד מפלגת העבודה לכנסת, יריב אופנהיימר, שטען כי במודעות נעשה שימוש אסור בצה"ל ובאופן שנוגד את הוראת חוק הבחירות.

 

במודעה של הבית היהודי נראים חיילי צה"ל צועדים בעודם מצולמים מהגב ומעליהם הכותרת: "אוהבים את המדינה, משרתים את המדינה". המודעה כוללת גם כיתוב מובלט של שם המפלגה ואותיות ההצבעה שלה. בהחלטתו כתב רובינשטיין: "נבחן עתה אם המודעות באות בגדר האיסור שנקבע בחוק דרכי התעמולה. לדידי, התשובה לכך היא חיובית".  

 

המודעה שעלתה לבנט בקנס כספי ()
המודעה שעלתה לבנט בקנס כספי

 

השופט רובינשטיין מתח ביקורת גם על הוספתו של חייל דתי בפוטושופ למודעה: "המשיבה לא הסתפקה בכך והוסיפה לאחד החיילים בתמונה כיפה וציציות, כנראה מתוך רצון לציין כי הקהל שהיא פונה אליו משרת בצה"ל ותורם את חלקו. אך המחוקק ביקש להרחיק את צה"ל מתווית של גוף פוליטי. בנסיבות אלה הצדק עם המבקש כי התמונה בנדון מנסה ליצור את הרושם לפיו צה"ל מזוהה עם המשיבה והמשיבה מזוהה עם צה"ל".

 

לסיכום ההחלטה ציין יו"ר ועדת הבחירות כי הפרסומים נוגדים את האיסור הקבוע בחוק, אך פסק כי "נוכח הצהרת המחליטה - שחדלה מפרסומם - אין טעם ממשי לתת צו מניעה. למרות זאת המשיבה תישא בהוצאות המבקש בסך 1,000 שקל וכן בהוצאות לטובת אוצר המדינה, בסך 3,000 שקלים".

 

אופנהיימר אמר לאחר ההחלטה כי "חמור בעיניי שבנט מנסה לנכס לעצמו את צה"ל. צה"ל הוא צבא העם ולא צבא פרטי של הבית היהודי. אני מברך על ההחלטה ומקווה שלא ייעשה שימוש בצה"ל בתעמולה פוליטית".

 

ממטה הבחירות של הבית היהודי נמסר בתגובה: "אנחנו מכבדים את החלטות הוועדה. נשמח כי שלום עכשיו יתנו לנו שירותי פרסום נוסף גם על המודעות הנוספות שלנו, המחבקות את חיילי צה"ל. ההתקפות של אופנהיימר כבר עזרו לבנות הרבה בתים יהודיים בישראל, עכשיו הן עוזרות לבנות את הבית היהודי. בסוף הוא גם יצביע לנו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעה שבמחלוקת
צילום: אלכס קולומויסקי
רובינשטיין. "להרחיק את צה"ל"
צילום: אלכס קולומויסקי
אופנהיימר. עתר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים