שתף קטע נבחר

עמיר פלג

משיח, משיח, משיח

אחרי שהתחזקה בקיצוני הימני אריאל זילבר, בית"ר תטוס באמצע הליגה לצ'צ'ניה כדי לעשות עיניים לאוליגרך. שיא החובבנות וההתבטלות

המתבטלים

המסע המביך של איציק ואלי

האמת? אחרי הדיווח שפורסם בשבוע שעבר באתר של חב"ד, הייתי בטוח שבית"ר ירושלים הולכת לקרוע את מ.ס אשדוד. נכתב שם ש"שחקני בית"ר קיבלו שיעור תורה מהרב עמי פייקובסקי, שהפך להתוועדות חסידית, כשעל החלק המוזיקלי הופקד אריאל זילבר, שהתקבל בחום ובאהבה".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

עם גיבוי כזה מלמעלה, הרצאה טקטית של רב וקיצוני ימני בעל שיעור קומה, חשבתי לעצמי, האקדמאים מאשדוד יובסו בטדי כפי שהפלשתים ניגפו בפני שמשון. אבל בסוף יצא תיקו, ומסתבר שבית"ר תזדקק לחיזוק נוסף בחלון ההעברות.

 

איור: אופיר בגון (איור: אופיר בגון) (איור: אופיר בגון)
איור: אופיר בגון

 

אני מניח שאיציק קורנפיין, שמגלגל עיניים לשמיים ומשתדל לכאורה להסיר מבית"ר את התדמית הגזענית, לא היה בוחר באריאל זילבר ל"זמר השנה". נראה לי שגם השחקנים היו מעדיפים את אייל גולן, דודו אהרון או ישי לוי. הזמר הגזען – שתקף את חיילי צה"ל, שתמך בכהנא, שדוגל בגירוש ערביי ישראל ושקרא להעניק חנינה לרוצח ראש הממשלה – מתאים יותר לערב הווי של "לה פמיליה". אם ראשי בית"ר מקבלים אותו בחום ובאהבה בערב של "התוועדות חסידית", סימן שהם מתחסדים.

 

 

לזילבר יש דווקא שיר שמאוד מתאים למצב הקבוצה כיום. קוראים לו "הנה אנו המיואשים", ובאחד הבתים נאמר: "איך כל הנביאים רדפו צדקה וחסד / ומה אני עם הרדיפות שלי אחר הכסף / לה, לה, לה...". יופי של מעברון מוזיקלי לעניין הבא: הנסיעה המבישה לצ'צ'ניה בעוד כמה ימים.

 

הבחירה של שחקני בית"ר. אייל גולן ודודו אהרון (צילום: דורון עדות) (צילום: דורון עדות)
הבחירה של שחקני בית"ר. אייל גולן ודודו אהרון(צילום: דורון עדות)

 

ככה פתאום, בין שני מחזורי ליגה, השריף המקצוען שהתלונן על הסגל הקצר ועל הצורך בחלוקת העומס,

מוכן שיארזו את שחקניו המותשים ויטרטרו אותם לגיחה בת 48 שעות בהרי הקווקז, כולל משחק ראווה, הנחת אבן פינה לבית כנסת וטקס הכרזת שם חדש לרחוב. והכל על מנת להתחנף לאוליגרך רוסי ולשנורר ממנו כסף. תחי החובבנות, הידד להתבטלות.

 

האובססיה המביכה של בית"ר למכור את עצמה ממשיכה לשבור שיאים. אחרי סוחר נשק מורשע שרצה להיות ראש עיר, צמד קומיקאים מאמריקה, תמהוני שאושפז בכפייה ונעלם באוקיינוס, ועבריין מורשע שזיגזג בין קבוצות – הגיע תורו של משיח חדש בשם טלמן איסמאילוב, שאפילו לא הודיע שהוא מעוניין לרכוש את המועדון.

 

זוכרים אותם? מעניין מי הליצן הבא (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
זוכרים אותם? מעניין מי הליצן הבא(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

אבל בבית"ר לא שואלים שאלות, אורזים את מיטלטליהם וטסים. באתר המועדון קראתי ש"במהלך האירוח ישתתפו שחקני הקבוצה בהנחת אבן פינה של בית כנסת, בחנוכת רחוב על שם חכם יהודי ובאירועים נוספים לחיזוק הקהילה היהודית"... כמו ראשי בית"ר, גם אני לא יודע מי החכם שעל שמו יקראו רחוב. אבל את הטיפשים בסיפור הזה אין בעיה לזהות.

 

האטומים

ההתאחדות נפרדת מעמנואל שפר

כשנזכרים באישיות ובמקצוענות של עמנואל שפר לעומת מרבית המאמנים שבאו אחריו, אפשר בהחלט להבין למה אנחנו לא מצליחים להגיע למה שהוא השיג. כשרואים את "הכבוד האחרון" שהעניקה לו ההתאחדות, מבינים בדיוק מדוע הכדורגל פה הגיע לשפל המדרגה.

 

עמנואל שפר ז"ל מובא למנוחות. ההתאחדות לא ידעה לכבד (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עמנואל שפר ז"ל מובא למנוחות. ההתאחדות לא ידעה לכבד(צילום: ראובן שוורץ)

 

אז את ארונו של גדול מאמני הנבחרת הם לא טרחו להציב באצטדיון ר"ג, אבל שימו לב להשקעה: בעמוד הפייסבוק של ההתאחדות פירסמו שש תמונות מההלוויה. לדיווח על היום הפתוח שערכה ההתאחדות בפסח הם צירפו 670 תמונות, לפרויקט צביעת פניהם של ילדים בכחול־לבן הם הקדישו יותר מ־400 תמונות, ולהבאתו למנוחות של המאמן היחיד שהוביל אותנו למונדיאל ולאולימפיאדה – שש תמונות בלבד.

 

 

ואילו צילומים הם בחרו להכניס לפייסבוק מדרכו האחרונה? של גיורא שפיגל, מוטל'ה שפיגלר, אברם גרנט, יוסי מזרחי ואבי נימני. למה מה זה פה, מפגש חברתי של מאמנים? אפילו לא תמונה אחת מעברו המפואר של שפר ז"ל? מי לעזאזל בצוות ההסברה המנופח של ההתאחדות מנהל את עמוד הפייסבוק הילדותי שלהם?

 

מצד שני, יש לי הרגשה שכמה מכתבי החצר לשעבר שלוזון גייס למחלקת ההסברה שלו, עשו לזה לייק.

 

החופר

נתניה מתרסקת, מוטל'ה מקשקש

מכבי נתניה ממשיכה להתרסק והדבר היחיד שמשתנה שם בשבועות האחרונים אלו הגדרות התפקיד של מוטל'ה שפיגלר. לפני חודש הוא היה נשיא כבוד, אחר כך הוא פצח בשיחות אישיות עם השחקנים, לפני שבועיים הפך ל"מתאם בין המאמן להנהלה", והשבוע, אחרי עוד הפסד, מונה למנג'ר מקצועי. נהדר. מעכשיו הוא לא ינפח את השכל רק לשחקנים, אלא גם לתקשורת.

 

התקצירים של ynet ספורט:

ולקינוח: תקצירי מכבי ת"א ביורוליג

 

שלשום למשל מוטל'ה הועלה לשידור ב"רדיו ללא הפסקה", ובראיון מתנשא ועילג השמיץ ללא כל בסיס את מחברי הספר החדש על מכבי נתניה, ניפק התחכמויות שטותיות, בדיחות קרש והאדרה עצמית, ותוך 20 דקות אמר יותר מ־100 פעם את המילה "אני".

 

נשיא, מתאם, מנהל מקצועי - אכן איש אשכולות. שפיגלר (צילום: אורן אהרוני ) (צילום: אורן אהרוני )
נשיא, מתאם, מנהל מקצועי - אכן איש אשכולות. שפיגלר(צילום: אורן אהרוני )

 

הנה רק כמה דוגמאות: "אף אחד לא ילמד אותי מה אני צריך לעשות", "אני שיחקתי עם פלה", "אצל שפר אף פעם לא עמדתי בחומה, אני אירגנתי אותה", "אני ישבתי ליד פרס וערפאת", "אני שיחקתי עם מיכאל שומאכר", "אני חבר של אלכס פרגוסון", "פיני זהבי אומר שאני יותר טוב ממוריניו".

 

גם במסיבת עיתונאים שנערכה 24 שעות לפני כן, מוטל'ה דיבר בעיקר על שפיגלר. "היום לא באתי לדבר", הוא אמר, ואז דיבר ודיבר ודיבר. שום דבר תכל'ס שיעניין את האוהדים, אלא שוב "אני ואני ואני".

 

למי יש אגו גדול יותר - למוריניו או שפיגלר? האמת, קשה להחליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
למי יש אגו גדול יותר - למוריניו או שפיגלר? האמת, קשה להחליט(צילום: EPA)

 

קבלו מבחר ציטוטים אופייניים: "אני יודע בדיוק מה נעשה... לא נבהלתי מהפגנות כשהייתי בן 18 ועכשיו אני בן 68... אני בא עם הניסיון והאהבה שלי למועדון... הייתי קפטן כשעוד לא היו סרטים של קפטן... אתם יכולים להתגרות בי, לא תצליחו.... אני משקיע בנושא הפיננסי... אני מכיר אנשים, אני פוגש אותם ודרכם הגעתי למשקיעים... אני בנאדם חזק בכדורגל, לא במכות, אבל אני לא פחדן גדול".

 

ואחרי כל ההצהרות האלה, יש לי רק שאלה אחת: למישהו יש אופטלגין?

 

החרדים

באיגוד הכדורסל שומרים נגיעה

קבוצת הילדים של אלפי מנשה תועמד היום לדין משמעתי באיגוד הכדורסל, בעקבות פיצוץ המשחק מול אליצור רעננה בשבוע שעבר. המשחק הופסק לאחר שמאמן אליצור הבחין שבין שחקני היריבה נמצאת גם שירן גרינבוים בת ה־10, והודיע: "אסור לי לאפשר לילדים הדתיים לשחק כי הם שומרים נגיעה".

 

מסתבר שחוקי בית שמש תקפים גם ברעננה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מסתבר שחוקי בית שמש תקפים גם ברעננה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מאמן אלפי מנשה התעקש שהילדה תשחק, המשחק פוצץ, שירן פרצה בבכי, והאיגוד, שמאפשר להפעיל קבוצות ילדים מעורבות, העניק ניצחון טכני דווקא לאליצור, כי לפי התקנון מותר להם לסרב לשחק נגד בנות. כל הכבוד לאבנר קופל ולשמעון מזרחי, משמרות המהפכה בטהרן גאים בכם.

 

בדקתי קצת במקורות את נושא "שמירת נגיעה", שמקורו בספר ויקרא ("ואל אשה בנדת טומאתה לא תקרב"), וגיליתי שאפילו הרמב"ם והרמב"ן נחלקו לגביו. מאיזה גיל אסור לגעת? אחד הרבנים (שמו שמור במערכת) טוען כי "אם יש צורך בנגיעה שאינה נגיעה של חיבה, אז מותר לפי הצורך בלבד", וגדול בתורה אחר פסק כי "האיסור מתייחס לנגיעה של חיבה שעלולה להביא לביאה, ומכיוון שקשה להפריד אנו אוסרים כל נגיעה שהיא". לא הבנתי אם כשהרבי אמר ביאה, הוא כלל גם ביאה לסל.

 

ואיזה מסכנים האוהדים (צילום: צילום: זהר שחר) (צילום: צילום: זהר שחר)
ואיזה מסכנים האוהדים(צילום: צילום: זהר שחר)

 

בכל מקרה, בכדורסל של ילדים בני עשר ממש לא קשה להפריד ביון סוגי הנגיעות, אבל באיגוד המטורלל שלנו החליטו לפעול לפי המהדרין שבמהדרין, כאילו מדובר בליגת בתי הכנסת. מכיוון שכך, הייתי מציע למועצת גדולי הכדורסל לנקוט מספר צעדים. כמו למשל לדרוש ממאמני ילדים לתרגל, בנוסף לשמירה אישית ואזוריות, גם שמירת נגיעה.

 

במקביל, מן הראוי להכשיר שופטים־רבנים, שיוכלו להבחין אם מדובר בעבירה שנועדה לעצור מתפרצת לבין פאול שנובע ממשיכה מינית. אין דין עבירה שבין אדם לחברו כדין עבירה שבין אדם למקום, שמחייבת כמובן שתי זריקות עונשין וכדור מהצד. בינתיים, מעניין לראות איזה עונש יטיל בית הדין של האיגוד על אלפי מנשה ועל הילדה שניסתה לטמא קבוצה שלמה. אני הייתי שולח אותם לחמישה משחקי רדיוס, בתנאי שהילדה הסוררת תשב כמובן בחלק האחורי של האוטובוס.

 

מילה זו מילה

31.12.12 – "ניר קלינגר מבחינתי הוא מלח הארץ"

 

יואב כץ זורה מלח על הפצעים של אוהדי הפועל חיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל זילבר
צילום: עידו ארז
מומלצים