שתף קטע נבחר

אל תתנו לישראל להתאבד

הזנחת נושא החינוך משולה לפצצה חברתית מתקתקת. חייבים למנוע תקצוב מוסדות המשתמטים מאחריותם לחינוך ילדי ישראל. אם לא נצמצם פערים, נהפוך למדינה מתאבדת

נער הייתי וגם זקנתי, כמו כל ילדי ישראל גם אני גדלתי בצל סכסוך ומלחמה. חוויתי לא מעט תקופות של בחירות רובן נסובו סביב צו השעה - בטחון מדינת ישראל. כיפת ברזל, שפותחה על-ידי טובי המוחות בתעשייה כחול לבן והופעלה על-ידי חיילינו, הוכיחה לנו רק לאחרונה כי היתרון היחסי המובהק ביותר של ישראל בעולם ובמזרח התיכון הוא ההון האנושי שלה.

 

החוסן הבטחוני, הכלכלי והחברתי של מדינתנו הקטנה, טמון במטען שנושאים ילדנו: איכות, מצוינות, ערבות הדדית ואחריות, ערכים יהודיים ודמוקרטיים לצד ערכים אוניברסליים. מי יסייע בידינו לטעון את ילדינו במטען היקר הזה? היום, ממרום שנותיי וניסיוני, אני יודע - כמו רבים בני גילי - שהתקווה מתחילה מהמקום שבו נובט הזרע. הזנחת נושא החינוך משולה לפצצה חברתית מתקתקת - אותותיה ניכרים במבחנים הבינלאומיים שתוצאותיהם המתפרסמות מדי שנה מחדש מחפירות.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

נשארנו מחוץ לסל / יונתן רווה

שילוב נשים במדעים, נוסחה עם פתרון / יהודית גל-עזר

 

לדאוג להון האנושי כדי לשמור על היתרון האיכותי. ארכיון  (צילום: צפריר אביוב ) (צילום: צפריר אביוב )
לדאוג להון האנושי כדי לשמור על היתרון האיכותי. ארכיון (צילום: צפריר אביוב )

 

מהיכן תבוא הישועה? אני מתעדכן כמו כל עם ישראל במתמודדים הצעירים החדשים והנועזים, בשותפויות חדשות שנרקמות ובכאלה שמתפוררות. זו אכן שעת מבחן גורלית למנהיגות מלכדת, פורצת גבולות, רצה למרחקים ארוכים. אך המתמודדים החדשים, כמו הוותיקים, צריכים להבין ללב העם אם ברצותם לפרוץ את הסטטוס-קוו של כל הממשלות שקדמו להם. העם רוצה מנהיגים שיידעו לייצר ערבות הדדית, שחורתים על דגל המנהיגות את צמצום הפערים החברתיים ורואים בחינוך את עמוד התווך המרכזי בבניין המדינה וחיזוק המולדת.

 

קומו ועשו מעשה - בנו תוכנית חומש לאומית לחינוך הציבורי במדינת ישראל שכל מרכיבי החברה יירתמו אליה. תוכנית שכזו מתחילה כבר היום מסדר היום הציבורי שאתם, המתמודדים מכל המפלגות, מובילים. הגדירו במצעים שלכם, לראשונה מאז קום המדינה, מה נדרשת מערכת החינוך במאה ה-21 לתת לבוגריה. מהם התכנים, הערכים, סט הכלים, התנאים ודרכי הקבלה שבלעדיהם מוסדות חינוך המשתמטים מאחריותם לחינוך כלל ילדי ישראל - ללא הבדל גזע, עדה ומצב כלכלי - לא יוכלו לקבל רישוי ותקצוב מן המדינה.

 

שכר מעליב וזינוק במספר "מורי הקבלן"

אני נלחם כדי לזכות ולהגיע ליום שבו החינוך הישראלי יהפוך לחזית העולמית במדעים ובטכנולוגיה. מנסיוני כמנכ"ל ומייסד דלתא אני יודע בוודאות שללא הכשרה בסיסית המושתתת על מתמטיקה, אנגלית ושפה נוספת כחובת לימוד בכל כיתה ובכל מוסד ציבורי חינוכי, לא תוכל ישראל לבצע את קפיצת המדרגה הנדרשת ובניה ובנותיה לא יוכלו לממש את הפוטנציאל הטמון בהם.

 

תוכנית חומש חייבת לראות מעבר לממשלה, תהא אשר תהא, מעבר לשר חינוך כזה או אחר. הבטיחו תקציב חינוך חזק, יציב וגדל בשיעור המשתווה למדינות המפותחות בעולם. אני קורא בעלבון בעיתונות על שכרם ההתחלתי של מורים בבתי הספר, הנמוך באופן משמעותי מאשר במדינות המפותחות. שכרם מבטא את יחסה של הממשלה למעמד החינוך ולתפקידם של המורים בישראל והזינוק במספר "מורי הקבלן" פי שבעה במהלך השנים האחרונות רק מעצים זאת.

 

איכות, זמינות ונגישות בחינוך הציבורי הן מילות קודש שבלעדיהן ייגזר מראש גורלו של הילד בפריפריה הדמוגרפית והחברתית. אם לא נקצה משאבים לתקצוב דיפרנציאלי בחינוך ולהעמקת השוויון, הפערים יילכו ויגדלו. רק אם נדאג לחזק את אבן היסוד המרכזית שלנו - אנו עצמנו - נוכל לאתגרים הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים שעוד מצפים לנו. אם לא, פשוט נהפוך למדינה מתאבדת.

 

דב לאוטמן, חתן פרס ישראל ויו"ר תנועת "הכול חינוך"

 

ynet ותנועת "הכול חינוך" יקיימו ביום ראשון הקרוב יום שידורים מיוחד לקידום החינוך בישראל. במהלך היום יתארחו באולפן ynet נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, חתני פרס נובל, עדה יונת ודן שכטמן, יושב ראש בנק דיסקונט, יוסי בכר, מנכ"ל גוגל ישראל, מאיר ברנד, ופוליטיקאים ממרבית המפלגות בישראל.  

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קומו ועשו מעשה. דב לאוטמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים