שתף קטע נבחר

מסייעים לערביות מאוימות: "מגלים אפס סובלנות"

ב-2012 לא אירעו בלוד מקרי רצח של נשים על-רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". במשטרה מייחסים את הנתון לתוכנית לאבטחת נשים מאוימות במגזר. "החיכוך עם המאיים תמידי"

כבר למעלה משנה חונה ניידת משטרה 24 שעות ביממה מתחת לבית משפחה ערבית בלוד. לא מדובר בניידת שדואגת לאבטח את הסדר במקום וגם לא בשוטרים שאורבים לקראת מעצר. הניידת נועדה לתת הגנה למי שהעז להעיד נגד רוצח בת המשפחה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

התוכנית שהגה מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב בנצי סאו, כלולה בתוך מסגרת המלחמה בפגיעה בנשים במגזר הערבי. לצורך התוכנית, מוכן ניצב סאו להקריב הרבה על-מנת שהחברה הערבית כולה תראה מה המשטרה עושה למי שמסייע לה. "זוהי משימה ערכית ולא משנה כמה היא עולה לנו", הבהיר ניצב סאו לקציניו הבכירים כבר לפני שנה. ומאז ובכל שבוע כל תחנה במחוז מרכז מחויבת לשלוח ניידת לצורך האבטחה.

 

הצבת הניידת היא רק חלק אחד בתוכנית של מחוז מרכז נגד הפגיעה בנשים במגזר הערבי. התוכנית הועתקה מפעילות המשטרה במקרה של נבחרי ציבור מאוימים. נכון להיום, באזור תחנת רמלה יש 13 נשים ערביות מאוימות ובאזור לוד 10 נשים.

 

כאשר מתקבל בתחנה מידע על נשים מאוימות, מוצמד להן "סל אבטחה" שכולל הפניה של קצין המודיעין לאיסוף חומר על המשפחה, הכנסת גורמי הרווחה לטיפול במשפחה, הרחקת הגורם המאיים, יצירת קשר עם גורם במשפחה שיכול להשפיע על שאר בני המשפחה - ובמקרה הקיצוני הוצאת האישה מהבית והעברה למקום מוגן.

 

"יש לנו אפס סובלנות למקרים שבהם אנו מגלים שנשים מאוימות בגלל סיבה כזו או אחרת", הסביר גורם בכיר במחוז מרכז. "זה אומר חיכוך תמידי עם אותו מאיים, כדי שיידע שאנחנו בסביבה וממשיכים במגע כמעט יומיומי עם המשפחה שבה נמצאת האישה המאוימת".

 

אם לשפוט לפי הנתונים שהציגה המשטרה בנוגע ל-2012, נראה שהתוכנית הצליחה שכן בשנה החולפת לא נרשם בלוד אפילו מקרה רצח אחד של אישה על-רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה", לעומת ארבעה מקרים בשנת 2011. "כל המטרה של התוכנית היא לא להיות חזקים בשטח ולהצליח לפתור את הרצח הבא. אנחנו רוצים למנוע אותו", הסביר ניצב סאו לקציניו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניידת ליד הבית (ארכיון)
צילום: יובל מן
ניצב סאו
צילום: אבי מועלם
מומלצים