שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בחירות 2013: מי ידאג לזכויות הגאים-גאות?

  הקהילה הגאה יכולה לרשום לזכותה הישג מדהים: חמש מפלגות כללו במצע הפוליטי שלהן את קידום זכויות קהילת הלהט"ב. ג'וזף וקסלר בדק מה מבטיחה כל מפלגה

  הבחירות מתקרבות, ונראה כי בפעם הראשונה הדבר מסמל סחרחורת פוליטית גם עבור הקהילה הגאה. מדהים לראות כי חמש מפלגות לפחות, כללו במצע הפוליטי שלהן את קידום זכויות הקהילה הלהט"בית. גם אם מדובר בניסיון למשוך את קהל המצביעים, עדיין אין כל ספק כי זהו תקדים במובנים גאים. נחמד לעצור לשנייה, להעריך את הרגע הזה, ואז להמשיך ולהילחם.

   

  השאלה העיקרית היא, לצד מי הכי כדאי לנו להילחם? נראה כי השנים שעברו, כמו גם ההתמדה העיקשת שלנו כגוש קהילתי הנאבק עבור זכויותיו, סוף-סוף הניבו תוצאות. במרוץ הנוכחי לבחירות, הקול שלנו משמעותי ואטרקטיבי מתמיד עבור המתמודדים. לראייה - בשבועות האחרונים התקיימו לא מעט חוגי בית ומפגשים בין נציגי המפלגות לקהל הגאה, ביניהן ניתן למצוא את מפלגת "יש עתיד", "התנועה", "מרצ", ואפילו "הליכוד-ביתנו", שעתידה לקיים מפגש שכזה בתחילת חודש ינואר (עם השרה לימור לבנת כנציגת המפלגה).

   

   

  הליכוד ביתנו

  אם כן, מפלגות רבות מעוניינות בפתק שלנו וכל שנותר לנו הוא לבחון את ההיצע הקיים. מוכנים? נתחיל עם "הליכוד–ביתנו", המפלגה הבולטת ביותר בבחירות הקרובות, ולצערי גם היחידה מבין אלו שיצרתי איתן קשר ולא בדיוק שיתפה פעולה. נכון לכתיבת שורות אלו, נטען מהדובר שלהם כי אין מצע פוליטי מוכן וכתוב, וברגע שיהיה אחד - הוא יפורסם ברבים.

   

  התנועה

  "התנועה" בראשות ציפי לבני, מבטיחה להיאבק עבור שוויון לכל אזרחי המדינה ללא יוצא מן הכלל: "להיות חבר בקהילה הגאה, להיות הומו או לסבית או כל חבר אחר בקהילה – איננה בחירה פוליטית.

   

  "כפי שההגנה על הקהילה הגאה ועל זכותה לקבל שוויון בחברה - הן בנישואים והן בהכרה ממסדית – איננה ולא צריכה להיות בחירה פוליטית", אמרו. לטענתם, המאבק הזה הוא מחובתו של כל אדם, מנהיג ומפלגה.

   

  תאבק למען שוויון כולל. ציפי ליבני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  תאבק למען שוויון כולל. ציפי ליבני(צילום: רויטרס)

   

  העבודה

  "העבודה", בראשות שלי יחימוביץ', מתחייבת גם היא להיאבק עבור שוויון זכויות כולל. הם מציינים את רצונם לפעול לביטול אפליה חקיקתית ופרוצדוראלית על רקע זהות מינית, למגר את האלימות הפיזית והמילולית ולהילחם כנגד ההסתה המופנית כלפי הקהילה הגאה.

   

  בנוסף, "העבודה" מבטיחה לפעול לקידום הכרה בנישואים חד מיניים, ולעיגון חקיקה של הישגי הציבור הלהט"בי אשר נרכשו בתקדימים משפטיים. "מפלגת העבודה תפעל לקידום החינוך לסובלנות בחברה הישראלית", הם מצהירים ומתכוונים בכך להטמעת תכנים פלורליסטיים הנוגעים לציבור הלהט"ב במערכת החינוך (הפורמלית והבלתי פורמלית).

   

  תפעל לביטול אפליה חקיקתית. שלי יחימוביץ' והעבודה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  תפעל לביטול אפליה חקיקתית. שלי יחימוביץ' והעבודה(צילום: ירון ברנר)

   

  יש עתיד

  "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, חוזרת על הדברים שנאמרו מצד "התנועה" ומצד "העבודה", ומרחיבה עליהם. מלבד נישואים חד מיניים, שוויון וחינוך, הם מדברים על ביטול האפליה באימוץ ובפונדקאות, ייחוד יום זיכרון לרצח בבר-נוער, מתן מענה רפואי-שוויוני, שיכלול איסור אפליה בתעסוקה גם על בסיס זהות מגדרית, קידום חקיקה שתאפשר אימוץ של ילדי בן הזוג בנישואים חד מיניים, וקידום חקיקה לפיה ילדים שנולדו למשפחה חד מינית יוכרו באופן רשמי וחוקי כילדי שני ההורים.

   

  "מפלגת 'יש עתיד' תפעל למתן תמיכה ממשלתית למוסדות הקהילה הגאה, מתוך אמונה כי תמיכה בהם והרחבת פעולתם, תקדם שוויון זכויות ותאפשר את מתן המענה הייחודי שקהילת הלהט״ב זקוקה לו", אמרו. התמיכה המדוברת כוללת פעילות נוער וצעירים, הסברה ותמיכה להורים, וכן פעילות למען אזרחים ותיקים מקרב הקהילה הגאה. לא רע בכלל.

   

  תפעל למתן מענה רפואי שוויוני. יאיר לפיד ויש עתיד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  תפעל למתן מענה רפואי שוויוני. יאיר לפיד ויש עתיד(צילום: ירון ברנר)

   

  מרצ

  מפלגת "מרצ" אשר לאחרונה חגגה 20 שנות תמיכה בקהילה הגאה, מפרסמת גם היא פירוט מלא במצע הפוליטי שלה בנוגע לזכויות הלהט"בים. בין הנושאים הרבים שעולים, ניתן למצוא: הכרה בנישואים חד מיניים, ביטול האפליה, מתן אפשרויות אימוץ ופונדקאות, פעילה למען שוויון זכויות מלא, מיגור האלימות, הסתה ופשעי השנאה, השוואת מעמד נפגעי פשעי שנאה למעמד נפגעי פעולות איבה מבחינת תמלוגים ותשלומים, וכן הכנסת תכנים גאים למערכת החינוך.

   

   

  עוד מבטיחה "מרצ" שתפעל להפסקת המדיניות המפלה של מגן דוד אדום בעניין תרומות דם, תעזור בהקצאת משאבים להרחבת התמיכה והסיוע לטרנסג'נדרים בהתמודדותם עם זהותם המגדרית, לרבות מימון טיפולים שאינם במסגרת ניתוחים מלאים לשינוי מין.

   

  כמו כן, "מרצ" תאפשר הקצאת משאבים למסגרות תמיכה נפשית וחברתית לטרנסג'נדרים, ותפעל לשינוי מדיניות משרד הפנים ברישום המין.

   

  אם כן, אלו הן ההבטחות של המפלגות שהסכימו לשתף פעולה עם הכתבה שלי. כולי תקווה שתעברו על הדברים, תחליטו מי מהמפלגות הללו הכי מדברת אליכם, ותגיעו לממש את זכותכם הדמוקרטית להצביע. חוץ מזה, יש לנו בהחלט מקום לגאווה: בפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל אפשר למצוא סעיפים הנוגעים בקהילה הגאה ביותר ממפלגה אחת, וזה כבר מבשר טובות. 

   

  בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מי ידאג לנו? הקהילה הגאה במתח
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים