שתף קטע נבחר

הבורסה ננעלה בעליות; ת"א 100 הוסיף 0.5%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו שניהם בכ-0.5%. שופרסל טיפסה ב-2.3% אחרי שהודיעה על אירגון מחדש לעסקי הנדל"ן שלה. אינסוליין זינקה ב-17% על רקע קבלת אישור לפטנט. אג"ח אי.די.בי זינקו בעד 9.5% על רקע כוונת החברה למכור את השליטה בכלל ביטוח לכור

הבורסה באחד העם ננעלה היום (א') בעליות על רקע המגמה החיובית שנרשמה בוול סטריט ובאירופה ביום שישי. מחזור המסחר הסתכם ב-607 מיליון שקל.

 

מדדים 

מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.48% ל-1,216.39 נקודות. מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.53% ל-1,079.98 נקודות. מדד בלוטק 50 עלה ב-0.04% ל-318.23 נקודות. מדד נדל"ן עלה ב-0.07% ל-319.34 נקודות.

 

ברקע המסחר 

ראשונה מאז תחילת המשבר הפיננסי העולמי לפני כחמש שנים, הבנק הפדרלי עשה את הצעד הראשון המרמז על סיום התחמושת להמרצת השווקים. פרוטוקול ועידת השוק הפתוח מדצמבר שפורסם בחמישי חשף כי הבנק הפדרלי צופה כי תוכנית רכישות האג"ח (QE3) תגיע לקיצה במהלך 2013. 

 

למעשה, היקף הרכישות החודשיות של הפד עומד כרגע על 85 מיליארד דולר, כאשר 40 מיליארד דולר בנכסים מגובי משכנתאות ו-45 מיליארד דולר באג"ח ממשלתיות על פי התוכנית שהושקה בדצמבר. עם זאת, נשיא הבנק המרכזי בסנט לואיס אמר כי "סיומה של תוכנית החילוץ המאסיבית של הפדרל ריזרב תלוי בשיפור במצבה של כלכלת ארה"ב, ולא בתאריך יעד כזה או אחר". אתמול פורסם כי שיעור האבטלה בדצמבר עמד על 7.8% - בדומה לנתון המעודכן לנובמבר.

  

"הנתונים על מספר מקומות העבודה ועל הבלתי מועסקים לקוחים מסקרים ומקורות שונים", אמר רונן מנחם מבנק מזרחי טפחות. "מבחינת שוק המניות, תוספת המשרות הייתה מעט גבוהה מהמשוער וכמדד לפעילות הכלכלית הייתה זו שתמכה בעליות. מבחינת שוק איגרות החוב, שיעור הבלתי מועסקים היה מעט גבוה מההערכות המוקדמות והתארכות המרחק בינו לבין הרף החדש (6.5%) היא שתמכה בעליות הקלות שהיו בו. להערכתנו, שער החליפין של דולר התמקד אף הוא בשיעור הבלתי מועסקים והשלכותיו על המשך התמריצים המוניטאריים. בשנה-שנתיים הבאות נוסיף לראות את ההבדל בין השלושה: שוק המניות יתמקד בנתוני המשרות ואילו שוק איגרות החוב ושער החליפין יגיבו דווקא לסקר משקי הבית ונתוני הבלתי מועסקים".

 

שוק האג"ח 

"היום במסחר ראינו מגמה שבעצם החלה מתחילת השנה - ירידות באג"ח הארוכות גם באג"ח הממשלתיות, שקליות וגם הצמוד מדד", לדברי דודי רזניק מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון. "זה נובע מעליות השערים בחו"ל לצד הפיתרון הזמני של ה'צוק הפיסקאלי'. גם על רקע התבטאויות הפד על סיום תוכנית רכישות האג"ח ב-2013 וכן מימוש רווחים על רקע עליות שערים חדות באג"ח בשוק המקומי בחודשים האחרונים. הממשלתיות עשו בממוצע 8% ב-2012 על כן אנו רואים מגמה הפוכה.

 

"סביבת הריבית ב-2013 תהיה נמוכה בישראל וזה יתמוך במגמת העלייה, התשואות ישארו ברמה נמוכה יחסית ובנתיים הייתי מסתכל על מימוש רווחים ולא שינוי מגמה". בקונצרניות אנו רואים מגמה חיובית בשנה האחרונה, בין היתר על עליית שוק המניות. אנו רואים גיוסים של קרנות המתמחות באג"ח קונצרניות. היתה ירידת רווחים מאד חדשה לאחרונה אך בתקופה הקרובה אני חושב שאפשר לראות עליות שערים אם זאת יש לננקוט משנה זהירות".

 

אי.די.בי ממשיכה לחפש פתרונות יצירתיים למשבר הנזילות החמור בחברות במעלה הפירמידה של הקבוצה. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה נוחי דנקנר בוחן בימים האחרונים ביצוע עסקת בעלי עניין שבה תימכר השליטה בכלל ביטוח מאי.די.בי פתוח לכור. בתמורה תזרים כור כ־2 מיליארד שקל לאי.די.בי ותפתור את בעיית פירעון האג"ח שלה עד 2017. לכאורה לא אמור להיות קשר לעסקה זו לחברה האם אי.די.בי אחזקות. עם זאת אג"חמסדרה ה' של אי.די.בי אחזקות עם מח"מ של חצי שנה מזנקת כעת בעד 11%. 

 

לגבי העליות באג"ח אי.די.בי אמר רזניק, כי "רוב הסחורה נמצאת ביי ספקולנטים ולא בידי המוסדיים. זה הפך לנישה שהשוק מתמחר אחרת".

 

מכתשים אגן השלימה הנפקה פרטית למשקיעים מסווגים של אג"ח מסדרה ב' בסך 678 מיליון שקל. זאת על מנת למחזר חובות קיימים ולממן את המשך הפעילות העסקית השוטפת של החברה, כולל רכישות. החברה תקצה 600 מיליון שקל (ע.נ) אג"ח במחיר של 1,130 שקל ליחידה, המשקף תשואה של 5.73%.

 

האג"ח המשלתי שקלי (שחר) ל-10 שנים יורד ב-0.44% ונסחר לתשואה לפדיון של 4.01%. 

 

מניות במרכז

שופרסל הודיעה היום כי תבצע רה ארגון לפיו מרבית נכסי הנדל"ן של החברה ירוכזו תחת חברה בת. כמו כן יעבור לחברה הבת חוב שיש לייחס לאותם נכסים. לפי הודעת החברה הפיצול יבוצע כפיצול פטור ממס הכנסה ומס שבח והוא יותנה בקבלת הסדר מס מרשות המסים. במסגרת הרה ארגון יועברו כ-68 סניפי שופרסל בשווי הוגן של 1.6 מיליארד שקל, הרשומים בספרים בעלות מופחתת של 1.1 מיליארד שקל וכן נכסי נדל"ן להשקעה בשווי הוגן של עד 400 מיליון שקל. 

 

בית ההשקעות מיטב רוכש את השליטה בקמליה קפיטל בתמורה ל-16 מיליון שקל מבעלי החברה ג'ו קטן, יוהן קדוש ובית ההשקעות אי.בי.אי, זאת במסגרת המיזוג בין דש למיטב. מיטב תרכוש את כלל האחזקות של אי.בי.אי בקמליה קפיטל (26%), כ-25% ממניותיו של קדוש ו-9% ממניותיו של קטן. לאחר השלמת העסקה, בעלי המניות בקמליה קפיטל יהיו מיטב - 60%, קדוש – 31.3% וקטן – 8.7%. "ככל הנראה, מטרתו העיקרית של המהלך הוא יצירת רווחי הון שיאפשרו לשופרסל להגדיל את תשלומי הדיבידנד. במקרים של חברה בעלת מאזן שמרני למדי, זה אכן מהלך מתבקש. רמת המינוף בשופרסל איני נמוכה בהשוואה לחברת אחרות בתעשייה, כך ש"הצפת ערך" לטובת תשלום דיבידנד (אם זו אכן המטרה) תגדיל עוד יותר את המינוף ובהתאם את רמת הסיכון", אמר גיל דטנר מלאומי שוקי הון.

 

ניצחון משמעותי ראשון למחזיקי האג"ח של חברת אמפל שבשליטת יוסי מימן. ל"כלכליסט" נודע כי בחמישי האחרון החליט שופט בית המשפט לפירוקים בניו יורק לבטל את הזכות הבלעדיות (האקסוליסיביות) של החברה להציע מתווה לגיבוש הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח. בית המשפט קיבל למעשה את עמדת מחזיקי האג"ח לפיה על כל החוב של החברה הנאמד בכמעט מיליארד שקל להיות מומר למניות, וכך תעבור הבעלות על החברה למחזיקי האג"ח.

  

ג'נסיס, חברת חיפושי הגז של טדי שגיא, פיטרה את רוב עובדיה. ג'נסיס, שמחזיקה בחמישה רישיונות הקידוח פלאג'יק (33.5%) עם בני שטיינמץ (42.5%) והזדמנות ישראלית (10%), פיטרה מנהלים בכירים ובהם גיאולוגים, סמנכ"ל הכספים ומנהל הפעילות.

 

חברת באייר הודיעה כי השיגה את אישורי הרגולציה הנחוצים מוועדת המסחר הפדראלית (FTC) האמריקאית, הדרושים להשלמת רכישת חטיבת בריאות בעלי החיים של טבע בארה"ב. על פי מתווה העסקה, שפורסמה בספטמבר, באייר תשלם לטבע 60 מיליון דולר ועוד סכום של 85 מיליון דולר בתשלומים לפי אבני דרך של עמידה בהצלחה בייעדי ייצור ומכירות שנקבעו. 

 

איסוליין עולה ב-14% במחזור מסחר גבוה פי 28 מהממוצע ל-12 החודשים האחרונים. זאת, לאחר שהחברה הודיעה היום כי משרד הפטנטים בארה"ב קיבל את הבקשה לפטנט שהגישה החברה. באמצע דצמבר דיווחה החברה על תוצאות ביניים משמעותיות בניסוי הקליני שתוכנן יחד עם BARMER להשגת שיפוי ביטוחי למוצר ה -InsuPad בגרמניה. היעד העיקרי של הניסוי , הורדת צריכת האינסולין לארוחות בקבוצת הניסוי בלפחות 61% הושג בהצלחה יתרה.

 

אלוט תקשורת ספגה בשבוע שעבר הורדת המלצה מבית ההשקעות אופנהיימר מ"קנייה" ל"החזק". 

 

רמי רוזן מהראל פיננסים הוריד המלצה למניית מלאנוקס מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק" ואת מחיר היעד מ-100 דולר למניה ל-63 דולר למניה. זאת בטענה כי לחברה ייקח זמן לשקם את אמון המשקיעים שנפגע. מלאנוקס הורידה בשבוע שעבר את תחזית ההכנסות לרבעון הרביעי לטווח של 119 מיליון דולר עד 121 מיליון דולר - מתחת לצפי הקודם שפרסמה החברה לרווח של 145 מיליון עד 150 מיליון דולר. המניה התאוששה אתמול בוול סטריט ועלתה בכ-3% - לאחר שנחתכה ביותר מ-18% בעקבות האזהרה.


פורסם לראשונה 06/01/2013 10:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים