שתף קטע נבחר

הגשם של השכן: הרוג בלבנון, פליטים הוצפו בירדן

סערה מכה גם אצל שכנותינו: בלבנון הציפו שלוליות ענק את מבואות ביירות, ואלפים נתקעו שעות במכוניות. בסוריה כוסו הרים בשלג, ובירדן הוצפו במים אוהלי הפליטים שנמלטו מארצו של אסד. במצרים מכות רוחות באלכסנדרייה, ומחכים לפתיתים לבנים

מזג האוויר החורפי שהכניס אותנו הישראלים עמוק אל מתחת לפוך, גרם שיטפונות והסב נזקים לרכוש, לא פסח גם על שכנותינו מצפון, ממזרח ומדרום, שהתמודדו היום (ב') גם הן עם מערכת חורפית במיוחד. בלבנון דווח על הרוג ועל תינוק בן חצי שנה שנעדר ושיש חשש כבד לחייו.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בלבנון מדווחים כלי התקשורת בהרחבה על מזג האוויר הסוער ועל הנזקים שהוא גורם. לפי הדיווחים, שלוליות ענק הציפו את הכניסות לביירות ובאזורים אחרים במדינה הפכו כבישים לבוציים מאוד והקשו את התנועה. אלפי לבנונים נאלצו לשהות במשך שעות בתוך מכוניותיהם. בעיר צור נסגר הנמל בשל הסופה. כמה נהרות עלו על גדותיהם, ומשרד החינוך הודיע על ביטול הלימודים מחר וביום רביעי.

 

אנשי סיוע מחלצים משפחה שנתקעה בשיטפונות מדרום לביירות (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי סיוע מחלצים משפחה שנתקעה בשיטפונות מדרום לביירות(צילום: AP)

הצפה בשכונה בבירת לבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצפה בשכונה בבירת לבנון(צילום: AFP)

רוחות גרמו לאוהלי פליטים סורים לקרוס גם בלבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
רוחות גרמו לאוהלי פליטים סורים לקרוס גם בלבנון(צילום: AP)

 

מים שוצפים. חקלאים מביטים בחוותם המוצפת מדרום לביירות (צילום: AP) (צילום: AP)
מים שוצפים. חקלאים מביטים בחוותם המוצפת מדרום לביירות(צילום: AP)
 

כמו בישראל, גם בלבנון נשמעה ביקורת על כך שלמרות העובדה שהגעת הסערה הייתה צפויה, הנזק שנגרם לתשתיות לא נמנע. כדי למנוע אובדן נוסף של חיי אדם הורה מפקד כוחות ביטחון הפנים של לבנון, הגנרל אשרף ריפי, להעלות את דרגת הכוננות. לפי דיווחים, האדם שנהרג בסופה נפגע כשמכוניתו החליקה על כביש באזור הר הלבנון, והתינוק הנעדר נעלם אחרי שהאוהל שבו התגוררה משפחתו בעיירה ג'דרא שבאזור צידון נסחף. לפי חלק מהדיווחים בלבנון, גם התינוק נהרג.

 

בסוריה מתמודדים עם חורף שני, ויש שיגידו שלישי, של לחימה. המערכת החורפית לא פוסחת על מלחמת האזרחים בין הנשיא בשאר אסד למורדים, ולפי דיווחים גשמים כבדים יורדים גם בארצו של אסד. כלי תקשורת סוריים דיווחו על גשם ברוב האזורים וגם על ברד. באזורים שגובהם יותר מ-1,000 מטרים דיווחו גם על שלג. בשנה שעברה, כבר בעיצומה של מלחמת האזרחים, כיסה שלג את הבירה דמשק. גם בסוריה צופים שמזג האוויר החורפי יימשך כמה ימים.

 

מים הציפו מאהל של צוענים באזור הבוקאע בלבנון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מים הציפו מאהל של צוענים באזור הבוקאע בלבנון(צילום: רויטרס)

מחנה פליטים סורי בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחנה פליטים סורי בירדן(צילום: רויטרס)

ילדים מנסים להתחמם בקור העז של חלב, סוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדים מנסים להתחמם בקור העז של חלב, סוריה(צילום: רויטרס)

אזרח סוחב עץ להסקה בחלב, שקור כבר ירד עליה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזרח סוחב עץ להסקה בחלב, שקור כבר ירד עליה(צילום: רויטרס)

 

גם בירדן מכים השמיים. בשעות האחרונות דווח כי השלג היורד באזורים בדרום גרם לחסימת כבישים, ובעמאן הוכרז מצב חירום כדי להתמודד עם פגעי מזג האוויר. בבירת הממלכה ההאשמית הקצו 60 צוותים למשימת הטיפול בנזקי הסערה, ובעיריית עמאן טענו כי קיבלו פניות רבות מאזרחים. בשל בעיות במערכת הניקוז הציפו מים כמה אזורים בביקה לזמן קצר, ובשל הרוחות העזות הוחלט להסיר מהרחובות 2,000 שלטי תעמולה של מועמדים המתמודדים בבחירות לפרלמנט שייערכו ב-23, מחשש שיתעופפו ויסכנו את שלומם של האזרחים.

 

שלג בהרי לבנון:

 

רחובות אלכסנדרייה מוצפים:

 

שלג בהרים בדרום ירדן:

 

מי שסובלים במיוחד ממזג האוויר בירדן הם מאות אלפי הפליטים הסורים שנמלטו לממלכה מאימת מלחמת האזרחים הסורית. היום ביקשו

הפליטים להשמיע קול זעקה, אחרי שמים החלו להציף את האוהלים שלהם.

 

במצרים מתמודדת העיר אלכסנדרייה עם מזג האוויר הסוער ביותר, והנמל שלה נסגר היום. גם נמל א-דחילה הקרוב למחוז נסגר. חזאים במצרים צופים שמזג האוויר הסוער יימשך עד יום חמישי, והזהירו את הדייגים בים התיכון ובים האדום. בשנה שעברה כיסה את אלכסנדרייה באופן נדיר שלג, ובעיר יש מי שמקווים לבנות גם הפעם בובות שלג. התקשורת המצרית דיווחה כי גל הקור והרוחות החזקות הביאו לקריסת מרפסת באלכסנדרייה ולהתמוטטות בית ישן שלא היה מאוכלס, אולם לא היו נפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיטפון בביירות, בירת לבנון
צילום: AFP
אוהלים התמוטטו במחנה פליטים סורי בלבנון
צילום: AP
מומלצים