שתף קטע נבחר

התעמולה בפתח: נפסל תשדיר המלגלג על ההמנון

היום זה מתחיל - יו"ר ועדת הבחירות אפשר לאמנים להשתתף בתשדירים, אך הוסיף: "המועמדים צריכים להציג את שבחיהם". עוד לפני הפתיחה נפסלה חלק מתעמולת בל"ד ועוצמה לישראל

מי יחלק את ירושלים, מי יחזיר עטרה ליושנה ומי יבטיח לנו חיים טובים ומאושרים? שידורי התעמולה לכנסת ה-19 ברדיו ובטלוויזיה ייפתחו היום (יום ג') ולראשונה בהיסטוריה הם יועברו גם בגלי צה"ל. את שידורי התעמולה בכלי התקשורת יפתחו הרב חיים אמסלם ורשימתו עם שלם. לכל רשימה יוקצב זמן שידור, בין היתר בהתאם למספר המנדטים בכנסת היוצאת, כך שמפלגת קדימה, שמדשדשת בסקרים, צפויה לככב יותר מרוב המפלגות.

 

עוד עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, החליט הערב לפסול חלק מתשדיר בחירות של מפלגת בל"ד, לאחר שנקבע כי התשדיר "משמיע באופן מעוות ומגחיך את התקווה, המנון מדינת ישראל". בתשדיר נראה "אביגדור ליברמן" המצויר שר את ההמנון במבטא ערבי.

 

השופט רובינשטיין ציין כי "ביזיון סמלי המדינה, מדינה יהודית ודמוקרטית, אינו מקובל עליי כחלק מתעמולת בחירות של רשימה כלשהי". בבל"ד אמרו בתגובה כי "פסילה בתשדיר היא המשך של מסע ההשתקה וההפחדה נגד רשימת בל"ד וציבור בוחריה".

 

בנוסף, הוסר בהסכמה חלק מתשדיר של מפלגת "עוצמה לישראל" והשופט רובינשטיין אף שוקל לפסול חלק אחר מתשדיר של המפלגה, שבו חברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בן-ארי משוחחים ביניהם בשפה הערבית.

 

סדר הופעת הרשימות נקבע בהגרלה בהתאם להחלטה תקדימית של השופט רובינשטיין. המפלגות הגדולות ניסו לשנות השבוע את

החלטת השופט ולקבוע כי "מה שהיה הוא שיהיה". עד היום המפלגות הגדולות היו אלו שקבעו את סדר התשדירים, אך השופט רובינשטיין קבע אתמול כי אין לשנות את שיטת ההגרלה.

 

"מבין אני גם את האי-נחת של חברי הנשיאות", אמר השופט בקריצה לנציגי הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס וקדימה. "כיוון שתוצאות ההגרלה מבחינת מיקומים מסוימים ברצף לא היו לרוחם".

 

גם בערבית ורוסית 

שידורי התעמולה ייפתחו כאמור היום. בערוץ 1 השידורים יהיו בשעה 22:00 פרט ל-14.1 - אז השידור יחל באופן חריג בשעה 19:00. בערוץ 2 השידורים יהיו בשעה 23:20 ובערוץ 10 בשעה 18:00. בערבית השידורים יהיו בערוץ 33 בשעה 17:30, בערוץ 2 בשעה 16:15 ובערוץ 10 בשעה 16:00.

 

ברשת ב' השידורים בעברית יהיו שלוש פעמים ביום: לאחר חדשות השעה 8:00 בבוקר, לאחר חדשות השעה 14:00 ולאחר חדשות השעה 18:00. בגלי צה"ל השידורים יהיו בשעה 20:30, אך מחר הם יחלו באופן חריג בשעה 20:20. השידורים בשפה הערבית ברדיו יהיו בשעות 9:35 ו-19:35 ובשפה הרוסית הם יועברו ברשת רק"ע בשעות 8:00 ו-17:00.

 

בתוך כך, השופט רובינשטיין הבהיר היום כי המפלגות המתמודדות לכנסת ה-19 יוכלו להשתמש באמנים במהלך שידורי התעמולה. רובינשטיין מסר את ההבהרה בעקבות פנייה של הליכוד-ביתנו. "סעיף 8 לחוק דרכי תעמולה אוסר ללוות תעמולת בחירות בהופעת אמנים", ציין השופט, "אך הוא אינו

 אוסר על אמנים להשתלב כחלק אינטגרלי בתשדירי תעמולת בחירות".

 

השופט רובינשטיין הוסיף כי "אמנם לדידי המועמדים עצמם הם שצריכים להציג את שבחיהם, וזו היא תעמולת בחירות במיטבה. ואולם גם בחירה אחרת של המועמדים להפיץ את מסריהם באמצעות אמנים אינה אסורה על פי דין".

 

יו"ר ועדת הבחירות קבע עם זאת שלא כל הופעה מותרת, אלא רק אם האמן משתלב כחלק אינטגרלי. "כך למשל שירה של זמר או זמרת ממבחר שיריהם שאינה קשורה למסר שמועבר בתשדיר באה על פני הדברים בגדר האיסור הקבוע בחוק", ציין השופט רובינשטיין.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 07/01/2013 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ליברמן. דמותו המצוירת נפסלה לשידור
צילום: ירון ברנר
פותח את השידורים. הרב אמסלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים